Avrupa Gezi Yazıları Kos Midilli Mykonos Rodos Santorini Slider Yunanistan

Hangi Yunan Adası Daha Güzel ?

Midilli

midilli

Yunanistan’ın Girit’ten sonraki en büyük adası olan Midilli, Kuzey Ege Sahillerinde nereden bakarsanız bakın görebileceğiniz bir ada. Osmanlı Döneminde, Sarayın Bahçesi olarak bilinen Midilli adası, meyve bahçeleri ve üzüm bağları ile en yeşil yunan adası. Meşhur Barbayani Uzolarının anavatanı olan Midilli kesinlikle gitmeye ve görmeye değer bir ada.

Ancak Foça  ve Ayvalık’tan feribotla rahatlıkla  ulaşılabilen Midilli’nin merkezi olan Mytilini ise tam bir hayal kırıklığı. Kalabalık ve her taraftan yüksek sesle ara gaz veren deli motor sürücülerinden başımız şişmiş ve kendimizi İstanbul’un kalabalık sokaklarında zannetmiştik. Limanında kısa bir gezintiden sonra Mytilini’den bir an önce kaçıp adanın diğer tarafına yol almakta fayda var.

midilli-molyvos

Midilli adası en güzel kiralık araç ile gezilir. Günlüğü 40 EUR civarına küçük sınıfta yeterli bir araç bulabilirsiniz. Midilli adasında gezilecek yerler arasında Adanın diğer tarafındaki Molyvos ise Midilli adasının pırlantası. Tepedeki Köy Merkezi daracık sokakları, Yunan eğlenceleri ve muhteşem manzalaraı ile ünlü iken, deniz kenarı ise güzel plajları ile meşhur olmuş.

midilli-petra

Molyvos dışında Petra, Sigri ve Erasos üzerinden Kalloni’ye kadar gidebilirsiniz. Kalloni’deki sardalyaları mutlaka tatmanız lazım.

midilli-koyleri

Midilli 3-4 gün tatili olanlar ve değişik bir kültür görmek isteyenler ancak çok da uzaklaşmak istemeyenler için ideal bir tatil rotası olabilir.

Devamı için 6 numaralı sayfaya geçelim.

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

9 Yorum

 1. Yunan adaları arasında top 10;

  Serifos
  Milos
  Naksos
  Kefalonya
  Zakynthos
  Sifnos
  Paros
  Skiathos
  İos

  No1 daha sonra …………………

 2. Kalimnos adası nın en onemli ozelligini pas gecmissiniz. Kalimnos adası ege nin himalayasıdır… Adanın batı ucu dağların dik ve yamaç oluşundan oturu ada ya binlerce turist eylul ayindaki dagcilik festivallerine katıliyor… inanilmaz bir gun batimi var ve cok guzel fotograflar cikiyor !!!

  1. Bilgilendirme için sağolun, ilgi alanımız olmadığı için bilmiyordum. Ama bu vesile ile buradan bilgilendirmiş olduk

 3. Nisiros adası görülmeye değer bize en yakın adalardan biri.Kraterler muhteşem.Dağın tepesinde iddiaya göre Yunanistan'ın en güzel köyü ve krater manzarası tavsiye edebileceğim özelliklerinden.

 4. Yeşil sigorta yani uluslararası trafik sigortası yurtdışına araçla çıkacaklar için zorunlu evraklardan biri. sigorta yaptırmak isteyenlerin watsapptan ruhsat fotoğrafını göndermeleri yeterli olacaktır. 2 gün içinde sigorta adresinize gelecektir veya Tekirdağdan elden alabilirsiniz. Sigorta istediğiniz tarihte başlar.
  Otomobil : 3 aylık 90 Euro 1 aylık 65 Euro
  kamyonet: 1 aylık 65 euro 3 aylık 100 euro
  motorsiklet : 1 aylık 37 euro
  Karavan:1 aylık 100 , 3 aylık 150 euro
  Watsapp: 05055496507

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *