Avrupa Gezi Yazıları Kos Midilli Mykonos Rodos Santorini Slider Yunanistan

Hangi Yunan Adası Daha Güzel ?

Kos

kos-bella-somra

Kos adası Bodrum’un tam karşısında bir ada. Bodrum ile karşı karşıya olduğu için aslında bodrum’a çok benzer diye düşünmüş ancak adanın sahilinde yürürken kendimi adeta Marmaris’te gibi hissetmiştim.

Kos’un merkezi küçük bir Marmaris aslında,. Sahil boyunca ahşap tur tekneleri, yolun sonunda yat limanı sahilin arkasında güzel restoranlar ile şirin ve rahat bir ada Kos.

kos-eglence

Bodrum’dan 30 dk’lık hızlı katamaran yolculuğu ile kolaylıkla ulaşılabilen bu ada maalesef biraz yaygaracı İngiliz turistlerin egemenliği altında.

Merkez’de denize girebileceğini güzel plajlar var.

kos-plajlari

Ancak Merkez’den iç bölüme doğru giderseniz Kos adasında gezilecek yerlerin içindeki Dünyanın en büyük Asklepionu’nu görme şansınız olabilir. Hipokrat’ın hastanesi olarak bilinen bu tarihi hastanede insanlar su ve telkin ile tedavi edilirmiş. Bir eşi de Bergama’da bulunan bu komplekse dönemin en zengin insanları gelir ve tedavi beklermiş. Tarihi Hastaneye girmeden önce geçtiğiniz yeşil alan dahi insanı tedavi etmeye yeter.

kos-asklepion

Asklepion’dan sonra tepedeki Zia (Işık) köyüne gidebilirsiniz. YOl üzerinde Türk köylerinden geçer ve eski türk kültürünü görebilirsiniz.

Devamı için 7 numaralı sayfaya geçelim.

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

9 Yorum

 1. Yunan adaları arasında top 10;

  Serifos
  Milos
  Naksos
  Kefalonya
  Zakynthos
  Sifnos
  Paros
  Skiathos
  İos

  No1 daha sonra …………………

 2. Kalimnos adası nın en onemli ozelligini pas gecmissiniz. Kalimnos adası ege nin himalayasıdır… Adanın batı ucu dağların dik ve yamaç oluşundan oturu ada ya binlerce turist eylul ayindaki dagcilik festivallerine katıliyor… inanilmaz bir gun batimi var ve cok guzel fotograflar cikiyor !!!

  1. Bilgilendirme için sağolun, ilgi alanımız olmadığı için bilmiyordum. Ama bu vesile ile buradan bilgilendirmiş olduk

 3. Nisiros adası görülmeye değer bize en yakın adalardan biri.Kraterler muhteşem.Dağın tepesinde iddiaya göre Yunanistan'ın en güzel köyü ve krater manzarası tavsiye edebileceğim özelliklerinden.

 4. Yeşil sigorta yani uluslararası trafik sigortası yurtdışına araçla çıkacaklar için zorunlu evraklardan biri. sigorta yaptırmak isteyenlerin watsapptan ruhsat fotoğrafını göndermeleri yeterli olacaktır. 2 gün içinde sigorta adresinize gelecektir veya Tekirdağdan elden alabilirsiniz. Sigorta istediğiniz tarihte başlar.
  Otomobil : 3 aylık 90 Euro 1 aylık 65 Euro
  kamyonet: 1 aylık 65 euro 3 aylık 100 euro
  motorsiklet : 1 aylık 37 euro
  Karavan:1 aylık 100 , 3 aylık 150 euro
  Watsapp: 05055496507

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *