Avrupa Tokat Türkiye Yeme İçme Eğlence

Tokat'ta En Güzel Tokat Kebabını Nerede Yedim

tokat-kebap

 

Tokat’a son zamanlarda iş seyahatleri için sık sık gitmeye başladım. Tabii Tokat’tan işi ilk aldığımda hemen beynimde bir ışık çaktı !. Yıllar önce Vedat Milor’un bir programında İstanbul’da Tokat Kebabı yapan bir restoranı görmüştüm ve vayy be! ne kebapmış demiştim. İşte vayy be deyip ekrana yapışıp izlediğim kebabı bizzat memleketinde tatma şansına sahip olacaktım. Hemen internete girdim ve Tokat’ta Nerede Ne Yenir ? diye araştırmaya başladım.

Tokat Kebabını duyan bir çok kişi var ama inanır mısınız neye benzediğini bilen kişi sayısı çok az.

Nereden mi biliyorum ?

Tokat Kebabının mevsimi varmış En güzel Tokat Kebabı Mayıs-Aralık ayları arası yenirmiş dediğimde insanların yüzüme bakışından…

“Kebabın da mevsimi mi olurmuş hadi canım !” diyorlardı.

İşin doğrusu Tokat Kebabının mevsimi var. Çünkü kebapta kullanılan ana malzeme olan süt kuzuyu bu aylarda bulabiliyorlar, Kışın kuzular yağlanıp koyun olduğunda bu kutsal yemeğin içinde yer alma şerefini tadamıyorlar.

tokat-kebap-pismemiş

Yine kebabın ana malzemesini oluşturan Patlıcanın ve patatesin  yaz aylarında tarlasının olması, kış aylarında tazesinin bulunmaması (Sebzeden pek anlamam ama dediklerine göre turfanda veya sera ya da yabancı patlıcan kullanmak istemiyorlarmış, bu sebeple yaz aylarını tercih ediyorlarmış) kebabın mevsiminin olmasının ana gerekçelerinden.

Özel şişlere en üste kuyruk yağı, altına bir patlıcan, bir et, bir patetes ve diğer bir şişe de domates ve sarımsak dizerek özel tuğladan örülmüş kapalı bir ocakta pişen bu kebap tam ağızlara layık.

tokat-kebai-pisirme

 

Tokat Kebabını benim gibi Tokat’ta yemeyi hayal edenler için özellikle bu kebabı nerede yediğimi yazmak da istiyorum. Çünkü meşakkatli bir yapımı ve Tokat ölçülerine göre pahalı bir fiyatı olduğu için Tokat’ta bile her yerde bulamıyorsunuz bu kutsal yemeği.

En güzel Tokat Kebabını yediğim yerlerden ilki şehrin hafif dışında bana Tokat yerlileri tarafından önerilen Fermanlı Ata Ocağı idi.

fermanli-ata-ocagi

Fermanlı Ata Ocağı; Amasya Yolu üzerinde Tokat Organize Sanayi Bölgesinin tam karşısında Amasya yönünde yer alan güzel bir yol üstü tesisi.

Yemyeşil ağaçların arasındaki masalarda doğal bir ortamda keyifle yemek yiyorsunuz.

fermanli-ata-ocagi-genis-plan

Kebabın yanında salata ve cacık ikram olarak geliyor.

Ben tam Haziran başında gittiğim için kendimi şanslı hissediyordum, güzel bir et ve olağanüstü lezzetli patlıcanlara eşlik eden biber, domates, patates ve sarımsak ile tam bir sebze kebabı yediğimi anladım. Yaz dönemi olması sebebi ile sebzeler lezzetli et de yumuşacıktı.

ata-ocagi-tokat-kebap

Ata ocağı benden lezzeti ve ortamı ile geçer not aldı.

Güncelleme 29.09.2014

Fermanlı Ata Ocağı’na ilk olarak Haziran ayında gitmiş ve yemeklerini çok beğenmiştim. Eylül’ün sonunda Tokat’a yine yolum düştüğünde daha önce yediğim kebabın peşinden gidip tekrar denemek istedim. Ancak bir yandan da ya aynı tadı bulamazsam diye endişe ediyordum.

son gidişimde yine kebap söyledim.

Gelen kebabın lezzeti yine 10 numara idi. Patlıcanlar tam kıvamında pişmiş patatesler ise kararında çıtır kalmıştı. Patlıcanların çekirdekleri halen daha üstünde idi.

tokat-fermanli-ata-ocagi

 

Sonuç olarak Bu restoran benden ikinci defa geçer not aldı.

————–

Son gittiğimde vaktim olmadığı için Tokat Kebabını şehir merkezinde yapan bir  yer aradım. Kaldığım otele sorduğumda tatmin edici bir cevap alamadığım için hayal kırıklığı ile kendimi caddeye Tokat’ın ana caddesine vurdum. Yolda yürürken gözüm bir tabelaya takıldı ve hayalini kurduğum güzelliklte bir Tokat Kebabı tabelada bana bakıyordu. Üzerinde bir de Öğretmenevi yazısını görünce,  hemen yönümü öğretmen evine çevirdim.

Ballıca Restoran; Tokat Öğretmen Evi’nin hemen altında işletilen güzel bir yer.

Oturur oturmaz şüpheli bir şekilde Tokat Kebabı var mı dedim, hayır deselerdi o zaman resim niye var kardeşim ! diye çıkışacaktım. Ancak garsonun beni rahatlatan olmaz mı ağabey ?! lafı ile rahatladım.

Önce bir çorba söyledim. Sonra pişman oldum. Kebap o kadar büyük ki çorba ile boş yere doldurdum mideyi.

tokat-ogretmenevi-ballica-restoran

Kebabın yanına gelen eşlikçiler başarılıydı. Acı ezmede gerçek biberin lezzetini, cacıkta ise süzme yoğurdun tadını alabiliyordum.

Sonra masaya assolist geldi.

tokat-ogretmenevi-ballica-restoran-tokat-kebabi

Etin lezzeti çok iyiydi. Yumuşacık ve sulu pişmişti.

Patlıcanlar Ata Ocağın’daki kadar olmasa da lezzetliydi. Patatesler ise çok güzeldi. Kıtır kıtır pişmişti. Ama en güzeli domates ve sarımsaktan oluşan sostu.

Neticede porsiyonun büyüklüğü ile tıka basa doyup tatılıya bile yer bırakmadım.

Öğretmenevi’nin altındaki Ballıca Restoranı da tavsiye ederim.

Güncelleme: 30.09.2014

Tokat’ta nerede ne yenir diye araştırmalarım devam ederken bu defa webde Vedat Milor’un Tokat’ta geçen programına denk geldim. Vedat üstat Tokat’ta Pirhan diye bir restorana gitmiş, önüne getirilen Tokat usülü keşkektir, pekmezdir ne varsa lezzetle anlatıyordu.

Bende Eylül ayında gittiğimde Pirhan’ı denemek istedim.

Pirhan Restoran; Tokat merkezde Taşhan’ın karşısından tarihi baharatçıların arasından girilerek kolaylıkla bulunan bir yer. Tarihi bir binanın içinde yer alan özel bir havası var.

pirhan-tokat

 

İçeri girdiğimde beni karşılayan güleryüzlü personel, tek başıma gitmiş olmama ve aslında ora ile ilgili yazı yazacağımı bilmemelerine rağmen hemen özel odaya geçmemi teklif ettiler.

pirhan-tokat-ic-mekan

Sipariş için geldiklerinde Keşkek veya Pekmezin özel olarak istek üzerine yapıldığını öğrenip hayal kırıklığına uğradım. Ama Tokat’taki odak noktam olan Tokat Kebabını bir de Pirhan’da denemek istedim.

Kebabın pişmesini yaklaşık 25 dk kadar bekledim ki bu çok normal.

İstediğim Tokat Kebabı geldiğinde aslında bir sorun olduğunu anlamıştım. Patlıcanlar fazla kuru, patateslerin kenarları ise yanmıştı.

pirhan-tokat-kebabi

Daha sonra anladım ki, kebap ocakta fazla kalmış. Ustalarının acemi olabilecğeini düşünerek garsona sorduğumda ustanın 25 yıllık olduğunu söyleyince şaşırdım, şansıma ustanın dikkatsizliğine denk gelmişim.

Normalde bu durumda bir yer için yazı yazmam. Ancak Pirhan’da yediğim Tokat Kebabında beni etkileyen bir şey vardı.

Gerek Ata Ocağın’da gerekse de Ballıca Restoran’da yediğim kebaplarda hep sebzeler başrolde idi. Hatta Ata Ocağın’daki patlıcanı Türkiye’de başka hiçbir yerde yememiştim. Etler ise genelde tamamlayıcı oluyordu.

Pirhan’da ise başrol ette idi. Kuzu etinin yumuşacık ve çok yanmamış kısımlarının ağızda hemen dağılıveriyor olması, bu kebaba çok şey katmıştı. Etin marinesi, belli ki onu iyi bir ustanın seçtiği ve hazırladığını gösteriyordu. Ama patlıcanlar konusunda Ata Ocağı’nı tek geçerim.

Bu sebeple bir sonraki gidişimde Pirhan’a bir şans daha vereceğim, siz giderseniz de benim yaşadığım bu olayı ustaya özel olarak hatırlatıp yakmamasını söylerseniz, belki de pişirme konusunda daha dikkatli olmaya alışır.

Son olarak bir kaç notum var,

1- Kebabı mekana gitmeden 20-25 dk önce sipariş verirseniz, aç bir şekilde masada somurtmazsınız. Pişmesi uzun sürüyor.

2- Kışın bu kebabı yiyip de, ben yedim beğenmedim demeyin. Her şeyin bir zamanı var.

Yemek sever bir insansanız, ömrünüz benim gibi lezzet peşinde geçiyorsa, umarım bir gün yolunuz yaz ayında Tokat’a düşer.

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

12 Yorum

 1. Ben tokatliyim fermanli ata ocagi hikaye kardes tokatin tokat kebabi yillara meydan okuyan en dehasi. Sanayide kardesler tokat kebabidir. Has tokatli tavsiyesi 😉 bi tokatli bunu bilir. .!l

  1. evet sanayideki kebapçı işinin erbabı,ankaradan kayseriden misafirlerim gelmişti.buraya malzeme aldım verdim.iki tepsi yapmışlardı.ALLAH razı olsun beni mahçup etmedi.anlata anlata bitiremediler.malzeme fazla olursa dahada güzel olur,ben 3 kg et almıştım.müthiş olmuştu.emeklerine sağlık.

 2. Sizin yazınızı okuduktan sonra pirhana tokat kebabı yemeğe gittik ama sonuç tam bir hayal kırıklığı oldu maalesef. Önerdiğiniz gibi yaz ayında yememize rağmen hiç lezzet alamadım. Öncelikle etler çok sert ve pişmemişti, patlıcanlar ve patatesler ise yanmıştı. Ayrıca etlerin kuzu Eti olduğuma inanmıyoruz zira kuzu Eti bu kadar sert ve lezzetsiz olamaz. Kısacası pirhanı kesinlikle tavsiye etmiyoruz..

  1. Sizin adınıza üzüldüm açıkçası, Tokat gibi bir yerde kötü Tokat kebabına denk gelmek büyük şanssızlık. Ancak benim de oraya gittiğimde sebzeler kötüydü ama et çok iyiydi. Maalesef ki; Türk restoranlarının en büyük sorunu istikrarsızlık, o gün asıl usta yoktur, etin marinasyonunu yamak ya da acemi aşçı yapmıştır, et kötüdür vs vs. Maalesef eski alışkanlıklara dayalı olarak umursamıyorlar, nasıl olsa bir daha gelmez diyorlar, devamlı müşterileri de alışkanlıktan yer değiştirmiyor ne de olsa. Ama artık internet var, bloglar var, yorumlar var, sosyal medya var. Yaptığınız bir yanlış bir anda binlerce, onbinlerce kişiye ulaşabiliyor. Bunun farkına vardıkları zaman kendilerine çeki düzen vereceklerdir.

   1. Tokat kebabında et marine edilmez. Olduğu gibi küp küp kesilip direk şişe takılır. İşin sırrı kuzu etinin nerden alındığındadır. Tokat merkezdeki koyun ırkı geçiş bölgesi ırkı olduğundan kuzu etinin tadı tam mükemmel değildir. Ama Erbaa karayaka ırkı olarak ün yapmış kıvırcık da dediğimiz koyunların eti merinos koyunlardan sonra Ülkemizdeki en lezzetli ikinci ırktır ve bu kuzular en çok Niksar ve Erbaa ilçelerinde yetişir. Tokat kebabını ve kuzu pirzola yı birde Niksar çamiçi yaylasında yemenizi tavsiye ederim.

    1. evet tokat kebabı niksar a yolunuz düşerse niktaş catı resturant veya niksar çamiçi yaylasında tatmanızı tavsiye ederim..

 3. Tokat kebabını Tokat’ın ilçeleri dahil en güzel yapan yer Sanayi Kardeşler Lokantasıdır. Üstüne tanımam. Meşhur dedikleri her yerde yedim.

  Özellikle Ata Ocağı çok kötüdür lezzetsizdir, beğenmiş olmanıza şaşırdım. Ben de Tokatlı değilim ve Kardeşler’i tavsiye ediyorum. O olmazsa yine sanayide Demir usta tercih edilmelidir.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *