Avrupa Gezi Yazıları İspanya Mallorca Slider

Mallorca’da Gezilecek Yerler ve Plajlar

Mallorca Adasnda 4.Gün: Can Picafort ve Alcudia Plajları

mallorca-can-picafort

Mallorca adasında 4.güne geldiğimizde hedefimiz bu defa adanın kuzeyi idi. Kuzeyde bulunan Alcudia ve Polenca plajları ile Cap de Formentor yani adanın en kuzey ucundaki Deniz feneri bugün için planladığım yerlerdendi.

Soller ve Valdemossa gibi Mallorca’da gezilecek yerlerin içinde herkesin üst sıralara yazdığı iki köy de vardı ama Mallorca’da bizim amacımız gezilecek yerleri görmek değil güzel denizinden faydalanmaktı. Bu sebeple vakit yeterse gideriz dedim içimden.

Rotamı çizerken, Alcudia’ua gidiş için iki rota olduğunu gördüm, 10 km uzun olanı seçip Can Picafort sahiline de uğramak ya da doğrudan Alcudia’ya geçmek arasında tercih yaparken tabii ki hiç zorlanmadık ve Inca şehrinden yoldan sapıp Can Picafort yönüne döndük,

Can Picafort da uzun bir sahil şeridi aslında. Mallorca’daki otopark şansımız burada da devreye girdi ve zorlanmadan denize sıfır bir park yeri bulduk. Bu defa amacımız sadece denize girip çıkmak olduğu için hemen sahildeki bir kafeteryaya kendimizi attık ve eşyaları masada bırakıp denizin tadını çıkardık.

Can Picafort’un denizi bizim Çeşme Ilıca sahiline çok benziyordu. İnce beyaz kumlar, sığ bir deniz ama bu defa dalga vardı. Sanırım adanın Kuzey tarafına geçtiğimiz için bu defa dalgalara maruz kalma durumumuz oldu. Ancak temiz bir deniz, derli toplu bir sahil şeridi ile Can Picafort’u ailelere rahatlıkla önerebilirim.

Can Picafort’tan sonra rota Alcudia idi. Alcudia da Mallorca’nın en iyi plajları listesinde üst sıralarda yer alan ve bir çoklarına göre Mallorca’nın yıldızlarından birisi idi.

Can Picafort’tan Alcudia’a giden yolda sıra sıra oteller ve yazlık villalar ile yeşillikler altındaki güzel bir yol bize bu bölgede de kalınabileceğini düşündürdü. Google Maps’e göre plajı ararken sistem beni her zamanki gibi beni şehir merkezine götürdü bu sebeple yine el yordamı ile tahmin usulü geri dönüp plajı aramaya karar verdim, Zaten Can Picafort ile Alcudia arasındaki sahil şeridinin nerede ise tümü plajmış ama otellerden ve evlerden biz fark etmemişiz. Yine denizin hemen bir tık arkasında ücretsiz park yeri bulup kendimizi sahile attık.

Karşımızda tüm güzelliği ile Alcudia plajı duruyordu. Geniş ve beyaz kumdan oluşan bir plaj (kumlarda öyle batmıyorsunuz, sert bir cins ve bu sayede yürümek kolay oluyor) ve ardından bembeyaz bir deniz. Ama o da ne ? denizin içinde 50 mt ötede insanlar sanki denizin üzerinde yürüyorlar bu nasıl iş derken denize girdiğimde durumu anladım.

 

mallorca-alcudia-plaji

Alcudia’nın denizi gerçekten çok hoş ve kendisine özgün bir yapısı var. Denize mi göle mi giriyorsunuz pek belli değil ama girerken belinize gelen su 10 mt sonra bir anda bileklerinize geri dönüyor ve uzun bir süre belinizin üstüne çıkmıyor.

Tamam oynamak için 10 numara ama kızgın güneşin altında cayır cayır yanarsınız hiç farkında olmadan, şöyle bir serinleyeyim diye kendinize denize bıraktığınızda dizlerinizi çarparsınız mutlaka, Bir de bu kadar sığ suyun içinde yapay göllerin içindeki gibi kocaman kocaman balıklar vardı etrafta dolaşan. Ben bugüne kadar bu kadar büyük hiçbir balığı ayağımın dibinden geçerken izlememiştim.

mallorca-alcudia-kumsal

Denizin seyri güzel olsa da keyfi o kadar iyi değildi. Üzerine bir de suyun içinde hoş olmayan bir koku vardı. Daha önce bir yerde okumuştum ama çok da inanmamıştım. Ama doğruymuş, Can Picafort’taki rahat ortamdan sonra burası bize iyi gelmemişti. Sahil şeridinde bir çok kafe var, seçip oturduğumuz yer de bize güzel gelmeyince hadi dedik kalkıp Port de Pollenca’ya gidelim bir de oranın denizini deneyelim.

alcudia-plaj

Ama o da ne ? Plajda temiz su var duş alabilmek için !! Şu Mallorca plajlarının nerede ise en bilinenlerini dolaştık ama hiçbirinde duş, tuvalet görmedik. Burada hepsi var. Su her ne kadar buz deposundan geliyor da olsa üzerimizdeki tuzu atmak ve yenilenmek için 10 numara idi.

Rotayı Pollenca plajına çevirdik. 15-20 dk deniz kenarındaki Kite Sörfçüleri izleten güzel bir yoldan sonra Pollenca’ya da vardık.

mallorca-pollenca

Mallorca’nın bunca kalabalığından sonra Pollenca bize sakin ve kafa dinleme yeri olarak gözüktü, Alcudia’da aldığımız duştan sonra bir daha da denize girmek zul geldi, zaten Mert Deniz de arabasında keyifli keyifli uyuyordu. Biz de kendimizi sahildeki bir kafeye attık ve benim İspanya’daki keşfim Nescafe’nin frappalatte’sini yudumladık.

IMG_5632

Evden 70 km uzakta idik ve saat 18:30 olmuştu. Mallorca’da olmanın güzel bir tarafı güneş geç batıyordu. Bir sonraki durağımız güneş batarken Cap de Formentor Deniz Fenerine gitmekti ve yeterli vaktimiz vardı. Ama son gün olduğu için bizde ne enerji ne de istek kalmamıştı. Google’dan resimlerine baktık ve ertesi günkü Barselona seyahatine hazır olmak için o onlarca virajlı meşhur deniz feneri yolu yerine bildiğimiz evimizin yolunu tutmaya karar verdik. Bu satırları okuyanlar belki diyebilir ki off be ne uyuzluk yapmışsınız orası görülmez miydi ? ama 1 yıl önceki biz olsak hiç sorun değil gece yarısı dönelim ama her yeri gezelim derken şimdi artık 3 kişiyiz ve ailemizin en küçük üyesini de düşünmek zorundayız.

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

11 Yorum

 1. Selamlar,

  Biz de 1 hafta sonra Mallorca'ya gideceğiz. Fakat araba kiralama işi ile ilgili biraz kafamız karışık. rentalcars.com üzeriden tam kiralayacaktım ki Avrupa Bilriği dışındaki ülkelerin uluslararası ehliyet ibrazı zorunludur şeklinde bir uyarı gördüm. Kiralama işi ile daha detaylı bilgi vermeniz mümkün müdür acaba?

  1. Merhaba,
   Ben normal ehliyetimle Avrupa'da Almanya, İspanya,İtalya ve Yunanistan'da bugüne kadar hep araç kiraladım. Bir sorun çıkmadı. Tek endişem herhangi bir kaza veya kontrol noktasında polislerin bir şey deyip demeyeceği noktasında. Ama Avrupa'da öyle çevirme falan da olmadığı için kaza yapmadıktan sonra sorun çıkacağını düşünmüyorum. Araç şirketleri de sorun çıkartmıyor.

   Ancak yine de endişeniz varsa, Ehliyetinizi yenileyin derim. Yeni ehliyetlerimiz Avrupa Birliği ile uyumlu.

   İyi tatiller dilerim

   Eren Evren

   1. Hızlı geri dönüşünüz için çok teşekkürler. Bu arada 1 hafta Barcelona şeklinde planladığımız tatilimizi sizin gezi yazısını okuduktan sonra Barcelona + Mallorca şeklinde değiştirdik 🙂

    Yeni ehliyet için randevu doluluğundan dolayı maalesef eski ehliyet ile gideceğiz tatile. Siz nasıl kiraladınız aracı bu arada? Gitmeden önce mi rezervasyon yaptırdınız, yoksa direk havalanında mı halletiniz kiralama işini. Önceden rezervasyon yaptırdıysanız Hertz'in sitesinden mi yoksa rentalcars.com üzerinden mi ilerlediniz? Benim gördüğüm kadarıyla Depozito, full kasko gibi konular rentalcars.com veya firmaların kendi sitelerinde değişken görünüyor bayağı. Bu arada Gold Cars' ta €20 fark ile beklemeden teslim seçeneği gördüm ama sizin yazıdan sonra çok soğudum firmadan. Bir de bazı firmalar araç içi wifi sunuyor galiba bu konu hakkında bilginiz var mı acaba? GPS yerine Yandex Navigasyon daha kullanışlı olur mu acaba diye düşünmeden edemiyorum. GPS fiyatları da ucuz değil ki ama lazım sanırım orda 🙂

    1. Berk Bey, Mallorca gerçekten de görülmesi gereken güzel bir tatil cenneti. Özellikle araç kiralayıp Es Trenc ve diğer plajlara giderseniz çok beğenirsiniz diye umuyorum.

     Araç kiralama konusuna gelirsek; çok fazla takmayın ve rahat olun, Ben bugüne kadar o kadar çok araç kiraladım, hiçbirisinde problem yaşamadım. Siz de yaşamazsınız.

     Araç kiralama konusunda Rentalcars.com ve http://autoeurope.eu şirketleri çok iyi fırsatlar sunuyor. Ben hangisinde daha uygun araç buluyorsam oradan kiralıyorum. Bazı zamanlarda şirketlerin kendi sayfalarında da promosyonları oluyor, karar vermeden önce onlara da bakmak lazım. Autoerupe'da sadece full kasko istediğinizde araç şirketi değil size autoerupe full kaskoyu veriyor. Örneğin Stutgart'ta Hertz'den yaptığım kiralamada Full Insurance seçmiştim, Ama şirket bana 1.150 EUR'dan düşük hasarlarda muafiyetimin olmadığını söyledi. ben de kiralamada Excess klozunu gösterince bu bizimle ilgili değil, bir sorun olursa aracı şirketle görüşürsünüz demişti, Neyse ki bir sorun olmadı.

     Mallorca'da Hertz'den de kiralasanız maalesef sıra bekleme ihtimali hep var, Ama benim gördüğüm kadarı ile Gold Car'ın önünde en az 100 Mt kuyruk vardı. Felaket bir şeydi. Eğer 20 EUR ekstraya beklemezsiniz diyorsanız, düşünün derim, Ama siz bilirsiniz.

     Ben yurt dışında yanımda Samsung K Zoom isimli fotoğraf makinesi telefonu taşıyorum ilave olarak. gittiğim her ülkenin internet paketli kullan at (Prepaid) kartlarını alıyorum. Böylece hem o ülkede konuşma şansım oluyor hem de interneti çok daha ucuza getiyorum. Eğer İspanya'da 1 hafta ve üstü kalacaksanız Vodafon'den bir hat alabilirsiniz, Yanlış hatırlamıyorsam 15-20 EUR civarnda bir maliyete 4 GB internet ve 1000 dk konuşma vermişlerdi. (Konuşmayı Türkiye'de bitirdim) Bu sayede telefonunda Google Maps'i kullanarak navigasyon işini çözdüm. Tavsiyem pahalı ise Wifi ya da Navigasyon işine girmeden bu şekilde bir çözüm bulmanız olur. Hem K zoom ile fotoğraf makinesi taşıma derdi de kalmıyor.

 2. Vallahi özellikle vodafone prepaid öneriniz muhteşem oldu 🙂 Blogu okuyan kişilerin de faydalanması için linkini ekleyim hemen. http://www.vodafone.es/particulares/es/tienda/mov… 60dk ulusal/uluslararası konuşma (Türkiye'yi kapsayıp kapsamadığından emin değilim ama önemli olan internet zaten) ve 1.5 GB internet €15 olmuş. Umarım Iphone 6'da çalışır. Autoeurope'ta bahsettiğiniz kasko konusuna ben rentalcars'ta da denk geldim sanırım. Kiralama işini de artık halledicez bi şekilde 1-2 güne. Valla araç işini çözebilirsek sizin önerdiğiniz tüm plajlara uğramayı düşünüyoruz. Gitmeden 2-3 gün evvel sizin yazıyı baştan aşağı yine okuyacağım zaten notlarımı almak için 😀

 3. Ağustos ayı için tavsiye ettiğiniz gibi 7 gecelik Mallorca gezisi yapacağız. Kaldığınız otel neresi ve memnun musunuz çünkü bizim de minik bir gezi arkadaşımız var 15 aylık.
  Tavsiye edeceğiniz otel olursa sevinirim.Bu arada cok ayrıntılı bir yazı olmuş ellerinize sağlık
  Sevgiler
  http://www.yollardahayatvar.com

 4. Selamlar,
  Bloğunuzu bulduğuna okuduğuma o kadar memnun oldumki anlatamam. Kısmetse 10 gün sonra Mallorca’da olacağım. Biletler aynı sizin gibi İberiaexpress’ten. Kiralık araç olarak da fiat 500L kiraladım. Zira benimde 1 ve 6 yaşlarında 2 çocuğum var, umarım sığarız.
  Bir kaç sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim.
  Sizin belirttiğiniz gibi çocuklarla her yerde kalabilmek mümkün değil. Kıyı şeridiyle de iç kısımlar arası neredeyse fiyat katlıyor. Orta kesimlerde kalıp sahilleri gezsem mi yoksa banko bir sahil civarı mı konaklasam diyorum.
  Beni düşündüren öncelikli olarak yol ve gece hayatım olmasa da akşam çocuklarla gezinebilecek yer park vs olması.
  Trafik problemi var diyorlar. Çok sıkışıklık var mı?
  Geceleri mutlaka polis kontrolü oluyor diyorlar ama size rast gelmemiş sanırım. Zaten daha çok alkolün dozunu ayarlayamayan ingilizlerin takıldığı yerlerde sanırım.
  Yeme içme maliyeti ve kalitesi nasıldır? Büyük ihtimalle mutfaklı apart yada airbnb’den ev tutacağuz gibi. Yukarıda da sordum ama nereyi tavsiye edersiniz? Palma parkyeri ve trafik konusunda sıkıntılı gibi geldi bizzat tecrübe eden biri olarak sizin düşünceleriniz altın değerinde benim için.
  Bu arada bende izmirliyim. Büyükşehirde çevre müdürlüğündeyim. Beklerim.

  1. Çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için, Sorularınıza gelirsek;

   1- Evet kalabalık bir aile için Mallorca gerçekten de pahalı bir yer. Odaların fiyatları yüksek. Palma’da kalırsanız, Palma şehri akşamları çok güzel bir şehir. Eğlenceli ve aktif bir şehir. Orta kesim derseniz çok fazla bilgi veremem, sadece geçtik oralardan. Ama sahilde bir yerde kalayım derseniz Cala Millor bölgesini önerebilirim, hem denizi güzel hem de arkada güzel oteller ve sahil şeridi var. Alcudia’yı tavsiye etmem, Magaluf vs yerleri de tavsiye etmem,
   2- Ben trafik problemine rastlamadım (Ağustos’ta oradaydık) Başkentleri Palma’da kaldık ve En fazla trafik akşamüstü iş çkışışında oluyordu, o da bir İzmir’liye göre bile hafif kalır. Gece biz Palma’da otelden merkeze kadar gidip geldik, Palma SAhilinde hiçbir kontrole rastlamadık. Ama İspanyol’laron alkol sınırlarını inceleyin derim.

   3- Kalma için https://gezelimgorelimbilelim.com/2015/09/mallorca… yazıma bakabilirsiniz

   4- Yeme içme konusunda çok güzel bir şehir ama kalabalık bir aile için maliyetler yüksek olabilir.

   5- Palma’da şehir merkezinde sahil kısmında bir fuar alanı gibi bir yer var biz her gittiğimzide yer bulduk hatta içinde değnekçi gibi çocuklar var yer gösteriyorlar ama bahşiş almıyorlar

   Çocuklar özellike Es Tranc, Cala Millor ve Can Picafort’a bayılacaktır. Alcudia’nın denizi mükemmel, 100 metrede diz seviyesinde ama tersliği kokusu.

   Sizinle tanışmayı ben de isterim, Çevre Müdürlüğü eskiden benim işyerimin olduğu yerdeydi, Tepekule İş Merkezinde, sizin işiniz düşerse siz de uğrayın lütfen.

   İyi tatiller dileğimle,

 5. İyi günler yazınızı ve yorumları okudum , gerçekten çok memnun kaldim tskler. Fakat ; Kalma yeri konusunda yazima bakon demissiniz, o kadar bakmama rağmen bi otel ismi göremedim. Size zahmet olmazsa direk kaldiginiz oteli, otelde kahvalti ve yeme içme olayi nasildi wifisi varmiydi, yazarsaniz sevirim. Şimdiden teşekkürler.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *