Avrupa Bosna Hersek Saraybosna Slider Yeme İçme Eğlence

Saraybosna'da Nerede Ne Yenir ?

SARAYBOSNA’DA TÜRK KAHVESİ VE TÜRK ÇAYI

Başçarşı’ya ilk girdiğimizde hemen dikkatimizi çeken kafelerde Türk Kahvesi ve Türk Çayı’ının satıldığı idi. Vitrinlerde Çaykur, Torku gibi Tük markaları vardı. Bosna’lıların çay kültürü ve merakı var mıdır bilmiyorum ama Saraybosna’ya en çok Türk turistin geliyor olması belki de işletmeleri bu yöne yöneltmiş olabilir.

bosnak-kahvesi

Ancak Kahve için aynı şeyleri söyleyemem. Türkiye’de otantik kafelerde fincanın bakır bir koruma içinde ve yanında su ile lokumun geldiği sunumlara aşinayız. Ancak Bosna’da bu sunum geleneksel bir hal almış.

Nerede bir Türk Kahvesi isteseniz hemen aynı takım karşınızı çıkıyor. Sanırım Osmanlı kültürünün etkisi ile kahve de Boşnaklara miras kalmış Osmanlı’dan.

Gezin Afiyetle

Gezgin Avukat

Eren Evren

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

4 Yorum

  1. Acaba fiyatlar yazdiginiz gibi midir, bir daha kontrol edebilir misiniz? Cunku 1km 2 tl olarak yaziyor para donusturucu sitelerde…

    1. Ürünlerin fiyatlarını fişlerinden yazmıştım. Bu sebeple Bosna Markı (KM) cinsinden doğrudur ama tabii Maalesef Türk Liramız her para birimi karşısında değer kaybediyor, biz fark etmesek de, TL karşılıklarını siz KM x2 olarak bulabilirsiniz.

  2. Merhaba. Boşnak böreği Hiç abartıldığı gibi güzel olmuyor o börekçilerde. Hele ayran diye verdikleri şey buruk tadı olan sulu yoğurt. Geçen hafta Bosna’dayım ve bu tatların hepsine baktım. İnanın bizim börekçilerimizdeki börekler onlara 10 çeker. Ama evlerde boşnak hanımların yaptığı daha güzel oluyor. Tri leçe ise bizimkilerden bayağı farklı. Gerçekten lezzetli idi. Özellikle keki ve kreması. Kruvasan a gelince her fırından alınmayı Başçarşı’daki “imaret pekera” dan alınmalı. Diğer fırınlarda yapılanlar çok yağlı. Cevabi köfte Travnik’te yenmeli. Kahveyi genel olarak heryer güzel yapıyor. Ki zaten orda kahve içmeli çay tiryakisi olsanız dahi zira çay demlemek konusunda çok zayıflar. Arap çayını Türk çayı diye yutturuyorlar genelde? Eğer Türk çayı içmek istenirse önerim yine Başçarşı’da bir Karadenizli abimizin mekanı olan “Laheri caffe”. Saygılar.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *