Avrupa Gezi Yazıları İtalya Roma

Roma'da Gezilecek Yerler- Melekler ve Şeytanlar Turu

roma-melekler-seytanlar

Dan Brown’un büyük bir kısmı Roma ve Vatikan’da geçen Melekler ve Şeytanlar isimli kitabını okuduğumdan beri Roma’yı görmek ve kitapta anlatılan yerleri bizzat gezmek istemişimdir.  Roma’ya gitme fırsatını 2012 Ekim’inde buldum ve tabii ki gezide bir günümü kitabın izinden gidip şifreleri takip edip Aydınlanma Kilisesi’ni bulmaya ve olayların geçtiği yerleri görmeye ayırdım.

Roma’da gezilecek yerlerin başında Dan Brown’un meşhur kitabı Melekler ve Şeytanlar’da bahsedilen yerler var.  Bu yüzden Bu bir günlük Melekler ve Şeytanlar turumu sizlerle paylaşmak isterim.

Ancak burada yazılanlar kitabı henüz okumamış veya filmi seyretmemiş olanlar için spoiler bilgi içerdiğinden kitabı okumaya niyeti olanlar http://gezelimgorelimbilelim.blogspot.com/2012/11/spoiler-icermez-dan-browun-izinde-roma.html adresinden yayımlanan spoiler içermeyen yazıyı okuyabilirler

Roma’da Gezilecek Yerler için Macera Başlıyor…


İsviçre’de faaliyet gösteren CERN isimli bilim merkezinde çalışan fizikçi Leonardo Vetra hunharca öldürülmüştür. Vetra’nın göğsüne Illuminati damgası dağlanmış ve fizikçinin üstünde çalıştığı Karşı Madde teknolojisi labortuardan çalınmıştır.

CERN tarafından Amerika’dan davet edilen Illuminati uzmanı Dr. Langdon, Illimunati’nin ortaçağ döneminde Galileo tarafından Kilise karşıtı bilimadamları tarafından kurulan gizli bir örgüt olduğunu ve kilise ile bilimin gerçekliği konusunda savaştıklarını ancak kilise tarafından ortadan kaldırıldıklarını anlatmış ancak bir gün kiliseden intikam alacakları konusunda yemin ettiklerini de belirtmiştir.

illimunati
Öldürülen fizikçi Leonardo’nun yine bilim adamı olan kızı Vittoria da; karşı maddenin en güçlü atom bombasından daha güçlü bir patlayıcı olduğunu ve bir damlasının 1 kilometrekare içerisinde bulunan herşeyi yok edebileceğini açıklamıştır.

Bu arada CERN’e Vatikan güvenliğinden bir telefon gelir ve Karşı Maddenin Vatikanda bir yerde saklandığı ve üzerindeki sayacın geri sayımda olduğu bilgisi gelir.

Kahramanlarımız Langdon ve Vittoria olayı araştırmak için Roma’ya giderler. Bu arada Vatikan’da papalık seçimi vardır ve seçimde aday gösterilen 4 preferiti kardinal kayıptır.

Kardinalleri kaçıran ve Vittoria’nın babasını öldüren Haşhaşin kod adlı katil Vatikan’a telefon açar ve 4 preferitiyi her birine uygun yerde öldüreceğini ve saat geceyarısını gösterdiğinde Vatikan’ın havaya uçacağını söyler. Kardinaller bilimin temellerinin sembollerinin bulunduğu yerlerde öldürülecek ve bu şekilde mesaj verilecektir.

Dr Langdon ve Vittoria için macera başlar. Haşhaşin’in Kardinalleri öldüreceği yerleri tespit edip, Haşhaşini burada yakalayıp hem intikam alma hem de Vatikanı kurtarmak zorundadırlar.

Dr. Langdon; Galileo’nun örgütün kuruluş aşamasında iken toplanmak için Aydınlanma Kilisesi’ni kurduğunu ve bu kilisenin yerini de şifreli işaretler ile gizlediğini söyleyerek bu yolu bulmaları gerektiğini düşünür. Bu arada Galileo’nun yazdığı ve Kilise tarafından yasaklanan Diagramma adlı eserinde şu dörtlükle karşılaşırlar;

Şeytan Gözlü Toprak Santi Kabri
Roma’da ara mistik öğeyi
Işık Yolu Hazır, Kutsal SInav
Melek Rehberliğinde Yüce Av. 

Pantheon…


roma-gezilecek-yerler-parthenon

Dr. Langdon dörtlüğün ilk cümlesinde bahsi geçen Santi’nin dönemin ünlü sanatçısı Raffaello olduğunu anlamıştı. Raffaello’nun soyadı Santi. Ayrıca Pantheonun kubbesinde gün ışığını alması için bırakılan bir açıklık var. Şeytan gözü tanımına ne kadar da çok uyuyor.

roma-gezilecek-yerler-parthenon-ic-mekan
Ayrıca ilk sembol Toprak.

Raffaello’nun kabri ise Roma’nın en eski ruhani yapısı olan tüm dinlerin ibadeti için açılmış Pantheonun içindedir.

roma-gezilecek-yerler-parthenon-raffaael
Kahramanlarımız Haşhaşini burada bulabileceklerini umarak güvenlikle beraber Pantheona gelirler. Turist olarak içine gireler ve Raffaello’nun mezarını incelerler. Bu arada Vittoria’nın bir şey dikkatini çeker. Rafaello’nun mezarı Pantheon’a 1759’da getirilmiştir. Oysa ki Diagrama 1639’da yayınlanmıştır.
O zaman Diagrama’da geçen yer burası olamaz. !!!

Roma’da gezilecek yerler listesinin en başında bulunan Pantheona gidebilmek için Piazza Del Poppolo Meydanına veya Spagna’ya kadar metro ile (A hattı) gidip oradan Via Del Corso caddesine girmek ve bir süre yürüdükten sonra ara sokaklara dalıp bulabilirsiniz.


Santa Maria Delle Poppolo Kilisesi

roma-gezilecek-yerler-santa-maria-della-poppolo
İlk yerin orası olamayacağını anlayan Kahramanlarımız kafa yormaya başlamışlar ve   ilk yerin Raffaello’nun yaptığı bir mezar olabileceğini düşündüler. Raffaello’nun hamisi Banker Chigi için bir şapel düzenlediğini buldular Bu şapel Poppolo Meydanında bulunan Santa Maria Della Poppolo kilisesinin içinde.

 

roma-gezilecek-yerler-santa-maria-della-poppolo-2

Derhal oraya gittiler ve gerçekten de Şapeli bulduklarında bu şapelin her yerinde Illimunati’ye ait izlerin bulunduğunu gördüler. Ayrıca Raffaello’nun tasarladığı kabir de ordaydı.

 

roma-gezilecek-yerler-santa-maria-della-poppolo-chigi
Şapelin her iki cephesinde bulunan Piramitler, her piramitin ön yüzüne gömülü elips şeklinde altın madalyonlar ve Yıldızlı gök cisimleri ile dolu kubbe.

roma-gezilecek-yerler-santa-maria-della-poppolo-chigi-2
Bu arada Şeytan gözü denen şeyin, Şapelin altında bulunan ve cesetlerin kemiklerinin saklandığı yer olduğunu anladılar.  Katil kendilerinden önce gelmiş ve Çaresiz Kardinali öldürerek bu deliğin içinde bırakmıştı.

Artık ikinci noktayı bulmaları ve ikinci kardinali kurtarmaları gerekiyordu.


Kilise, Piazza Del Poppolo Meydanının girişinde bulunan tarihi kapının hemen yanında. Roma’da gezilecek yerler içinde bulunan Meydanın diğer tarafından bulunan şatafatlı kiliselere aldanmayın. Poppolo kilisesi dışarıdan gösterişsiz ve kilise olduğu bile anlaşılmayan bir yer.

San Pietro Meydanı
Şapelin içinin Vatikanın gözdesi Bernini tarafından tasarlandığını öğrenince kahramanlarımız şok geçirdi. Çünkü Bernini Vatikan tarafından korunan özel bir heykeltraştı. Illimunatici olamazdı.
Şapelin içinde Bernini tarafından yapılmış Habakuk ve Melek isimli heykel vardı. Meleğin parmağı Güneybatı’yı işaret ediyordu. Güneybatıda ikinci sembol olan Hava ile ilgili ne vardı acaba ?

roma-gezilecek-yerler-santa-maria-della-poppolo-chigi-melek
Dr. Langdon bir İsviçreli güvenlik görevlisinin yardımı ile Güneybatıda San Pietro Meydanının bulunduğunu, meydanın ortasında bir Mısır Dikilitaşının bulunduğunu farkeder ancak meydanda heykel yoktur.

roma-gezilecek-yerler-san-pietro
Yine güvenlik görevlisi dikilitaşın altında bir blok olduğunu ve üzerinde kabartma şeklinde bir elipsin içinde Batı Rüzgarı’nın sembolü olduğunu söyler. Bu rüzgara bir başka deyişle Tanrının nefesi diyorlar.
roma-gezilecek-yerler-san-pietro-west-ponente

Ekip San Pietro Meydanına geldiğinde yine zamanında yetişememiştir. İkinci kardinal de burada ölü bir şekilde bulunmuştur.

Roma’da gezilecek yer dendiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi olan San Pietro Meydanına Metro’da A hattına binip Ottaviano durağında inip 600-700 metre yürüyerek veya Piazza Navona’dan Tiber nehrine devam edip köprülerden karşıya geçerek ulaşabilrisiniz. Her iki yönde de kalabalığın götürdüğü yere giderseniz meydanı kolaylıkla bulabilirsiniz 

Santa Maria Della Vittoria Kilisesi- Azize Theresanın Vecdi…

San Pietro meydanındaki Batı Rüzgarı, doğuyu gösteriyordu. Şüphesiz bu bir işaretti. Ancak doğu hattında sayısız kilise sayısız tarihi eser vardı. Çünkü bu hat Roma’nın tam içinden geçiyordu. Üçüncü sembol ateşti ve ateş ile ilgisi olan bir simge bulunmalıydı

Dr. Langdon Vatikan Kütüphanelerinde uzun ve tehlikeli bir araştırma yaptıktan sonra, Bernini’nin yaptığı Azize Theresa’nın Vecdi isimli heykelin fazla cinsel içeriikli gözüktüğü için Vatikan’dan kovulduğunu ve Bernini’nin önerisi ile Santa Maria Della Vittoria kilisesine yerleştirildiğini gördü.
Heykel Azize Theresa’nın uykusunda bir melek tarafından ziyaret edildiğini ve meleğin ona mızrağını sapladığı anını anlatoyrdu. Azizenin kendi ifadelerinde sürekli ateş geçerken melek de Ateş dolu anlamında olan Seraphin’di.

roma-gezilecek-yerler-santa-maria-della-vittoria

Langdon Vittoria ve İsviçreli muhafızların başı Olivetti hızla kiliseye giderler. Bu arada Berberini meydanından geçerken Bernini tarfından tasarlanmış Triniton heykelinin önünden geçerler.

roma-gezilecek-yerler-bernini-trinitron

Kiliseye vardıklarında  işler karışır, Haşhaşin Olivetti’yi öldürür, Vittorya’yı kaçırır ve Langdon’u da etkisiz hale getitrir ve Kardinali ateş ile öldürür.

Kilise genelde Roma’da görülecek yerler listesinde yer almaz. Ancak kitap sayesinde ünü olan bu Kiliseye yine Metro’nun A hattına binip Berberini veya Republica duraklarında inerek ulaşabilirsiniz. Berberini’de inerseniz yokuş yukarı çıkarsınız ancak Triniton ve Otel Bernini’yi daha önce görebilirsiniz. Republica’da inerseniz de istasyondan çıkıp sola doğru giden yolu takip etmek gerekli. Rupublica çok güzel bir bölge, Republica’da inip Berberini meydanına doğru yürürseniz çok güzel sokaklarla karşılaşabilirsiniz, Republica’dan Vittorio Emmanuel Anıtına doğru giden cadde üzerinde de güzel mağazalar var. Alışveriş için nispeten uygun fiyatlar sunuyorlar. 

Navona Meydanı, 4 Irmak Çeşmesi ve Santa Agnes Kilisesi

Dördüncü simge sudur. Suyu anlatmak için en güzel sembol çeşme olsa gerek. Ancak Roma bir çeşmeler şehri, her tarafta irili ufaklı çok sayıda çeşme var.

Langdon çaresizdir. Vittoria kaçırılmış, güvenlik şefi öldürülmüştür. Artık tek başınadır. Azize Terasının meleği havada tuttuğu mızrakla yön göstermektedir (Melek Rehberliğinde Yüce Av) Ancak neresini ?

İtfaiyecilerden aldığı harita üzerinde çalışırken bundan önce gittiği yerleri işaretlediğinde önemli bir detayı fark eder. İşaretler harita üzerinde bir haç sembolünü oluşturuyor. Dördüncü nokta ise Navona meydanının tam ortasına denk geliyor.

roma-gezilecek-yerler-piazza-navona
Navona meydanın tam ortasında Bernini tarafından tasarlanmış 4 Irmak Nehri var. Bir Dikilitaşın altında dünyadaki 4 kıtanın 4 büyük nehrini tasvir ediyor. Su için bundan daha güzel bir sembol olamaz.

roma-gezilecek-yerler-piazza-navona-dort-irmak-cesmesi
Langdon Çeşmeye gider, bu defa vaktinde gelmiştir. Ancak Haşhaşin beklediğinden sert çıkar. Önce Kardinali çeşmede boğar sonra da Langdonu boğduğunu zanneder ve oradan kaçar

Navona Meydanı, Centro Historico denen bir bölgede, Pantheonun arka taraflarına düşüyor. İtalyan parlemontosu da yakınında. Daha önce stadyum olarak kullanılmış bu meydanda şimdi sokak sanatçıları resim, tiyatro yapıyor. Buraya metro gelmiyor. Ancak buraya ulaşmak için yürümek çok güzel.

Castel San Angelo Kalesi

Çeşmenin üzerindeki dikilitaşın üzerinde bir Kumru olduğunu æfarkeden Langdon’un bunun Pagan İnancına göre Barış Meleği olduğunu anlaması uzun sürmedi.

http://farm9.staticflickr.com/8051/8150101188_647fb55704.jpg

Kumrunun yanına kadar tırmanan langdon, Kumrunun baktığı yerde eski ve çok tanıdık bir yapı gördü.

roma-gezilecek-yerler-castel-san-angelo
Vatikanı korumak için yapılan Melekler Kalesi (Castel San Angelo)’ya Yine Melekler Köprüsünden geçiliyor(Ponte Angelo) ve kalenin tam üzerinden duran Melek heykeli de mızrağı ile tam burayı gösteriyor (Melek Rehberliğinde Yüce Av)

Langdon kaleye gider, Haşhaşin ile son duellousunu yapar, Vittoria’yı kurtarır.
Ancak halen daha Karşı Maddenin yeri bulunamamıştır.

Castel San Angelo; Tiber nehrinin hemen kıyısında yer alıyor. Buraya San Pietro’dan yürünerek gelinebileceği gibi Piazza Navona’dan da yürünerek gelinebilir. Hikayeyi takip ederek Navona’dan yürüdüğünüzde arka sokaklardaki hazineleri keşfeder ve büyüleyici Melekler Köprüsünden geçersiniz. 

San Pietro Kilisesi ve Sistine Şapeli

San Pietro’daki Sistine Şapelinde papalık seçimi için bir araya gelen kardinallerin endişeli bekleyişi devam etmektedir.

http://farm9.staticflickr.com/8050/8150102304_47ca418bf3_c.jpg
Illimunati, Hristiyanlığın üzerine inşa edildiği ve en kutsal kişilerinden sayılan Aziz Petrus’un (San Pietro) kilisesini ve Petrus’un mezarını hedef almıştır. Aziz Petrus’un mezarı’nın üzerine defalarca kez tapınak kurulmuş ve yıkılmıştır. Ancak şimdi Dünyanın en uzun ve büyük kilisesi olan San Pietro kilisesi durmaktadır.

http://farm9.staticflickr.com/8196/8150096826_d8c1337d8a.jpg
roma-gezilecek-yerler-san-pietro-kilisesi
Dr. Langdon ve Vittoria uzun, tehlikeli ve heyecanlı bir sürecin sonunda Vatikanı kurtarmayı başarırlar. Ve Macera Mutlu Son İle Biter…
Not: Melekler ve Şeytanlar turunu ben kendim yaptım. Kitabı okuyarak sizler de çok kolaylıkla yarım günde bu turu yapabilirsiniz.,

Ancak profesyonel olarak yardım almak isterseniz internetten bu turu yapan pek çok firmaya ulaşabilirsiniz. Genelde tur ücreti 30 EUR civarında oluyor.

İyi tatiller,

 Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

3 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *