Faydalı Bilgiler

Kayıp ve Hasarlı Bagaj İşlemleri

bagajin-kaybolması-durumunda
Eyvah Bagajım Kayboldu !?!
Havayollarının en çok başını ağrıtan konulardan biri de yolcuların bagajlarının kaybolması.  Uluslararası Havayolları Birliği’nin yapmış olduğu bir araştırmada 2009 yılında kaybolan ve hasar gören bagaj sayısının 32,9 milyon adet olduğu ortaya çıkmış. Bu bagajlar sebebi ile havayollarının görmüş olduğu zarar ise yaklaşık 2 milyar dolar civarında. Bunun içinde ödenen tazminatlar, takip sistemleri ve organizasyonu kurulması, bulunan bavulların tekrar sahibine ulaştırması yer alıyor.
Bagaj sorunları en çok bagajların yanlış yere etiketlenerek gönderilmesi şeklinde görülüyor. Örneğin Barcelona’ya uçacaksınız ancak bagajınız yanlışlıkla Roma’ya gitmiş olabilir. Fakat tatil için hazırladığınız tüm eşyalar çantanın içinde kaldı. Daha kötüsü üzerinizde giyeceğiniz kıyafetten başka bir giysiniz de kalmadı. Ya da bu bir iş yolculuğuydu ve sunum yapacağınız dosyalar çantada kaldı.
bagajim-kayboldu
Bagajınızın gittiği yer belli ise göreceli olarak şanslı sayılırsınız. Çünkü bu durumda Havayolu şirketi tüm masrafları kendisine ait olmak üzere bu bagajı size geri getirmek zorunda. Fakat tabi çantanızın size geç gelmesinden kaynaklanan zararı maddi ve manevi olarak telafi ettirmeniz pek mümkün değil.
Eğer bavulunuzun nerede olduğu bulunamıyorsa işte o zaman sorunlar başlıyor. Uçaktan indiniz ve bagaj alım bölümüne geçtiniz, baktınız bavulunuz gelmiyor. Her yeri aradınız baktınız bavulunuz yok. Check in yaptırırken size vermiş oldukları ufak etiket çok önemli. Bu etiket ile bagajınızın varlığını ispatlayabilirsiniz. Eğer bagajınız 24 saat içinde bulunamazsa havayolları size kıyafet, diş fırçası gibi özel ve acil ihtyaçlarınızı karşılamak zorunda. 24 saatin sonunda yine bagajınız bulunamamış ise artık Hukuk Kuralları devreye giriyor.
Havayolu şirketleri ile yapılan yolculuklar ile ilgili olarak düzenlemeler Türk Sivil Havacılık Kanununda var. Yasanın 121. Maddesine göre Tescil ettirilmiş bagaj veya yükün kaybı veya zarara uğraması halinde, zarara sebebiyet veren olay, havayolu ile taşıma sırasında meydana gelmiş ise zarardan taşıyıcı sorumludur.’  Buradaki “tescil”işlemi check in sırasında yaptıkları kayıt ve size verdikleri etiket anlamında  Yani kabin bagajınızın kaybı halinde herhangi bir hak iddia edemezsiniz.
Hasarlı bagajınızı itirazsız olarak kabul ettiyseniz dışarıdan gözle görülebilecek hasarlardan dolayı herhangi bir itiraz hakkınız kalmamıştır. Bu sebeple bagajda hasar varsa bunu hemen bildirmek gerekir. Eğer dışarıdan bakarak anlaşılamayacak bir hasar varsa da bunu da en geç 7 gün içinde bildirmek gerekli. Bu kurallara uymayanların hakları düşmektedir. Uluslararası uçuşlarda bu süre 3 gündür.
Bagajınızın kaybolduğunu veya hasar gördüğünü tespit ettiğinizde derhal kontuar görevlilerine başvurmalı ve kayıp/hasarlı eşya formunu doldurmalısınız. Ayrıca forma bavulunuzun içinde bulunan eşyaların bir listesini yapmanız gerekir.
30 gün içinde bagajınız bulunamaz ise  havayolu şirketi zararınızı tazmin etmek zorunda. Yurt dışındaki saygın ve bilinen havayolları şirketleri bu aşamada yolcusunu mağdur etmemek ve ismine leke sürmemek adına yolcuların zararını derhal karşılamaktadır. Ancak ülkemizde faaliyet gösteren havayolu şirketleri ise bu zararları karşılamamak için her türlü yola başvuruyorlar. En son olarak da Varşova Anlaşmasının hükümlerine dayanarak kayıp eşya için en fazla kilo başına 20 Amerikan Doları ödeme yapıyorlar. 
 
kayip-bagaj-islemleri
Türkiye’de kayıp bagajlar sebebi ile havayollarına karşı açılan davalarda istikrarlı kararlar çıkmıyor. Bir keresinde oğlu ile Venedik’e tatile giden ve havayolunun aynı yolculukta iki defa bagajını kaybettiği Urlalı Öğretmen’e Mahkeme 5.000 TL manevi ve 1.032 TL maddi olmak üzere toplam 6.032 TL tazminat ödenmesine karar vermişti.
Tabi bu davalarda her zaman bu şekilde karar çıkmayabilir. Yani bavulunuzca çok pahalı dizüstü bilgisayarınız da olsa, eşinizin size aldığı mücevher bile olsa alabileceğiniz azami tazminat 300-400 USD civarıdna değişebilir. Bu nedenle bavulda değerli eşyaları taşımamak, çok değerli eşyalarınızı yanında bulundurmanızda her zaman fayda var.

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

97 Yorum

 1. Hayırlı günler, yazınızı okudum yararlı bilgileriniz için teşekkür ederim. Ama bir sorum olacaktı; yurt dışına giden bir arkadaşımın valizi kendisine ulaşmıyor. Tutanak tutuyorlar aradan 13 gün geçmesine rağmen hala bagaja dair bir bilgi verilmiyor. Türkiye'deki havaalanı elimizde tarife göre bagaj yok 'gönderilmiş orada kaybolmuştur' diyor. Diğer hava yolu da aynı şeyi söylüyor 'bagaj elimize geçmemiş olabilir ya da etiketi kopmuştur bulunamıyordur' diyor. Bu durumda maddi manevi tazminat açmak istersek hangi tarafa açabiliriz ve nerenin mahkemesine açabiliriz? Bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok mutlu olurum.

  1. Merhaba, sorunuz biraz hukuki bir soru oldu. Bu defa gezgin şapkamı çıkartıp avukat şapkam ile cevap vereceğim. Çok detaylı bir bilgi vermemişsiniz. Ancak bagajın sorumluluğu ilk teslim alan havayolu firmasında olacaktır. Eğer ilk teslim edilen firmadan bir bagaj kuponu almışsanız, ona dava açabilirsiniz. Bu firma Türk firması ise Türkiye'de dava açabilirsiniz. Ancak yabancı bir firma ise, eğer burada bir temsilcliği, şubesi vs varsa yine Türkiye'de dava açabilirsiniz.

 2. Merhaba,
  13 şubatta valizimin kaybolmasından dolayı mahkemem var.
  Nasıl bir savunma yapmamı önerirsiniz.
  Yada hangi yasalardan yararlana bilirim.

  1. Merhaba Ufuk, Varşova Anlaşmasına göre kilo başına 20 Dolar ödeme yapıyorlar. Sivil Havacılık Kanunu'nun 121.maddesi de size yardımcı olabilir

 3. Merhabalar, ben de aynı durumdan mağdurum. Geçen yaz eşimle gittiğim 8 günlük İtalya tatilinde tüm eşyaları koyduğumuz büyükçe bir valiz bize tatil boyunca ulaşmadı. Geri dönünce aldık ama bu tabi ki teselli etmediği için önce tüketici mahkemesine dava açtım, sonra tüketici mahkemesine transfer edildi. Maddi ve manevi tazminat talep ettim. Bu günlerde ilk duruşma günü tespit edilecek. Sizce nelere dikkat etmeliyim?

  1. Merhaba Cemal, valizin bulduğu için sizin durum biraz daha farklı. Eğer İtalya'da bavulunuz olmadığı için zorunlu malzemeleri satın almak durumunda kaldığınızı ispatlar ve faturalarını sunabilirseniz bunların bedelini ve uygun görürse manevi tazminatı öder. Ancak dava değerinin düşüklüğü vs gibi sebeplerle davayı Tüketici Hakem Heyetinin bakması için hakem heyetine de gönderebilir veya bu bir ticari iş deyip Asliye Ticaret Mahkemesine de gönderebilir.

 4. merhabalar ben de hasarlı bagaj mağduruyum. valizimi teslim aldığında sert kaplama valizimin şifre kilitinin kırıldığını ve içinde valizimin içinde hediye olan 2 adet votka şişesinin kırıldığını-eşyalarımın tamamen kirlindiğini gördüm.Havaalanında gece geç saat olduğu için ve ulaşım sınırlı olduğu için tutanak tutturdum.Bulunduğum yerde(iskenderun )valizim onraılamaz diye rapor alacağım bir yer yok ziyanım için nasıl bir yol izlememe lazım Saygılar …

  1. Votka şişelerinin kırılması sebebi ile bir hak iddia edemezsiniz, Ancak valizdeki hasar sebebi ile tazmin talep edebilirsiniz.

 5. merhabalar,
  turk hava yollari 2 adet hasarli bagajim icin faturasini istedi 2 yil once aldigim icin elimde faturasi yok.. ayrica fatura gondermedigim icin talep ettigim rakamin ucte birini oduyorkar ve son teklifimiz bu sekildedir diyorlar. bu durumda hakkimi nasil savunabilirim

 6. American airlines ile miami londra aktarmalı istanbul uçuşumda londra- istanbul uçak kapısı açılmadı 2 saat sonra thy ile istanbula geldik .ancak bavulum yok.thy ye başvurdum başkane yapabirim . bavuldan sorumlu olan kim?

 7. merhaba lar sudi arabistan dönüşlü aktarmalı ucak yolculugunda cuvalımız[bavulumuz kırıldıgı icin ]kayboldu baş vurumuzu yapmiştık bizden listede istediler cevap olarak bulunamadı dediler 20 gün oldu ne yapmamız gerekiyor

  1. Yazıda da bahsedildiği üzere 30 gün içinde bagajınız bulunamaz ise havayolu şirketi zararınızı tazmin etmek zorunda. Elinizdeki bagaj fişini kaybetmeyin, 30 gün dolduktan sonra tekrar başvurunuzu yapın Ancak alabileceğiniz tazminat kilo başına max 20 USD'dir

 8. "Varşova anlaşmasına göre kilo başına 20 USD ödeme yapmak zorundalar." şeklinde yazmışsınız hep
  varşova anlaşmasında geçen kilogram başına 250 frank değeri 20 doların çok be çok üstündedir 20 dolar geçen herhangi bir anlaşmada bulunmamaktadır. hangi sebeple ısrarla 20 dolar yazmaktasınız?

  montreal anlaşmasının kargo bölümü KAYIP BAGAJ DEĞİL kargo bölümünde kilogram basına 17 sdr der bu miktar sizin söyleminizdeki 20 dolara(23 dolar) yakın bi değer çıkmakta ama söylediğim gibi bu sadece kaybolan kargolar için bagajlar için değil

  montreal anlaşması oluşum gereği varsova anlaşmasının devamı niteliğinde ve onu kapsadığı için TÜRK SİVİL HAVACILIK KANUNU 124. maddesi gereği (maddede yurt içi yada yurt dışı şeklinde belirtmemektedir.) varşovayı değiştiren Türkiyenin katıldığı protokoller geçerlidir hükmü bulunmaktadır.
  bu sebeple kayıp bagajlarda tazminat hakkı montreal gereği 1000 SDR(1131 olabilir öyle yazılar var ama gerekçesinin bulamıyorum) olduğunu düşünmekteyim. buda yaklaşık olarak. 1300 dolar gibi bir miktar ederki bu miktar yolcu başına tazminathakkı olarak tanımlanır kilo başına değil
  sizin bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. özellikle benim sorunum yurt içi uçusunda üst sınırın hangi anlaşmaya göre belirlenmesi gerektiği şimdiden çok teşekkürler

  1. Can Bey, Varşova Konvansiyonunda bahsedilen 250 frank günümüz frankı değil. Poincaré Frank denilen özel bir para birimi ve bu para birimi şu anda kullanılmıyor. 1992 Tarihli bir Yargıtay kararında bu para biriminin nasıl hesaplanacağı anlatılmış. Buna göre, 1 gr altın bu gün 97,40 TL ise 97,40*0,5895=57,41 TL=21 USD oluyor. Anayasamıza göre usulüne uygun olarak imzalanıp yürürlüğe giren anlaşmaların kanunlardan dahi önceliği olduğu için yurt içi uçuşlarda da Varşova Konvansiyonu uygulanacaktır.

   Kararın ilgili kısmı şu şekildedir

   II. Enternasyonel alanda vukubulan son derece önemli iktisadi ve mali
   değişmeleri nazara alan Merkez Bankaları Guvernörleri 13 Kasım 1973 tarihinde
   İsviçre’nin Böle şehrinde yaptıkları toplantıda altının resmi değerini
   kaldırmışlar ve IMF de Fon Guvernörler Kurulu’nun 30 Nisan 1976 tarihli
   kararı ile Fon Anasözleşmesini değiştirerek burda mevcut altınla ilgili
   hükümleri ilga etmiş ve bu arada 1.ÖÇH = 0,888671 gram altın hükmünü
   kaldırmıştır. Böylece Uluslararası para sisteminin altınla bütün ilişkileri
   son bulmuştur. Fon Anasözleşmesindeki bu değişiklikler 1 Nisan 1978 tarihinde
   yürürlüğe girmiş ve Türkiye’de bu yeni Anasözleşmeyi 21.4.1978 gün 2146
   sayılı Kanunla onaylanmıştır. Milli paraların ve bu arada Türk Lirasının da
   böylece altınla olan ilişkileri tamamen kesilmiş bulunduğuna göre bugün artık
   altının tek bir fiyatı vardı ki o da serbest piyasada oluşan fiattır. Bu
   durumda Poincare Frankı ile tesbit edilmiş olan mesuliyet limitlerinin
   memleket parasına tahvilinde yapılacak iş, altının gramının hüküm tarihindeki
   serbest piyasa fiatı -gazetelerde hergün görülmektedir- esas alınmak
   suretiyle bir altın Frank’ın -ki 24 ayar 0,5895 gram altına eşittir- fiatı
   bulunur, bunun için bir gram altının fiyatı 0.05895 ile çarpılmak lazım ve
   kafidir. Mesela, 22 Şubat 1988 günü esas alınarak bu limitleri hesaplamak
   istersek: 24 ayar bir gram altının bu tarihdeki satış fiyatı 18.900 lira
   olduğuna göre 1 Altın Frank = 18.900 x 0,05895 = 1114.15 liradır. Şu halde
   sırasiyle
   250 Frank = 250 x 1114.15 = 278.538 TL.

   Diğer bir hesap şekli şudur bir altın Frank 900/1000 ayarında 65.5 mili-gram,
   24 ayarında 58.95 miligram (veya 0,05895 gram) altın ihtiva etmektedir.
   Buradan hareketle Konvansiyon ve eklerindeki limitleri ifade eden altın Frank
   miktarlarının ne kadar gram altına baliğ oldukları tesbit olunur.

   250 Frank = 250 x 0,5895 = 14,737,5 gram altın ihtiva eder.

   Bir gram altının fiyatı bu rakamlarla çarpılınca herbir limitin milli para ile
   karşılığı çıkar.

   250 Frank = 18.900 x 14.737,5 = 278.538 TL. (Prof. DR. Tahir Çağa – Hava
   Taşıyıcısının sınırlı ve sınırsız mesuliyetine dair Ticaret Hukuku ve
   Yargıtay Kararları Sempozyumu, 25-26 Mart 1988 sahife 195 vd.).

   Mahkemece bu esaslar dikkate alınarak zayi olduğu anlaşılan bagajın
   konvansiyon hükümlerine göre kaç kilogram bulunduğu tesbit edildikten sonra
   konvansiyonun 22. maddesi uyarınca 1 kg.’ı 250 Frank hesabı ile hüküm
   tarihindeki 24 ayar bir gram altının bu tarihdeki serbest satış fiyatı
   bulunarak yukarıda gösterilen hesap yöndemi uygulanarak davacının zararının
   hesap ettirilmesi gerekirken bu konularda gerekil inceleme yapılmadan eksik
   soruşturma ile hüküm kurulması doğru görülmediğinden davacı vekilinin temyiz
   itirazlarının kabulüne ve hükmün davacı yararına bozulması gerekmiştir.

   1. 1. "Buna göre, 1 gr altın bu gün 97,40 TL ise 97,40*0,5895=57,41 TL=21 USD oluyor."
    şeklinde yazmışsınız

    yanlış hesaplamışsınız. doğru hesaplama şu şekilde olmalıdır.^(mahkeme kararındada bazı yerlerde 1 adet sıfır eksik bulunmaktadır.)

    97,40*0.05895= 5,741 (beş türk lirası yetmiş dört kuruş )TL

    olur fakat burada ince bir nüans var bu 1 pointcare franktır. varşova anlaşmasında kilogram başına 250 pointcare frank yazmaktadır. yani

    5.741 * 250 =1.435 TL(bindörtyüzotuzbeş) yani kilogram başına 20 doların çok çok üstündedir
    bu değeri kaybettiğiniz bagajınızın ağırlığı ile çarparsanız toplam değeri bulursunuz.

    2. TÜRK SİVİL HAVACILIK KANUNUN

    Madde 124 – Taşıyıcının sorumluluğunun sınırlandırılması, 12 Ekim 1929 tarihinde Varşova'da imzalanan ve Uluslararası Hava Taşımalarına İlişkin Bazı Kurulların Birleştirilmesi Hakkındaki Sözleşme ve bu Sözleşmeyi ****DEĞİŞTİREN***** Türkiye'nin katıldığı sözleşme ve protokollerin hükümlerine göre tayin olunur.

    maddesi nedeniyle ve 02.04.2009 tarihli ve 5866 sayılı kanun sebebiyle montreal anlaşması varşova konvansiyonu yerine geçtiğini kabul etmiştir. bu sebeple

    bence montreal anlaşmasını baz almamız gerektiğini düşünmekteyim.

    MONTREAL anlaşmasının 22. maddesi gereği bagaj kayıplarında 1000 ÖÇH olduğu yazmaktadır.buda 1300 dolar yapmaktadır ve herhangi bir KİLOGRAM SINIRLAMASI bulunmamaktadır.

    bu konu hakkında ki düşüncelerinizi alabilir miyim şimdiden çok teşekkürler.

 9. Merhaba,bizim çocuk arabamızı kayıp ettiler. Neredeyse bir yıl olacak. Bize 400tl önerdiler. Ama araba 1500 tl civarındaydı. Bu nedenle kabul etmedik. Bundan sonra nasıl bir süreç izlemeliyiz? Şimdiden teşekkür ederim 

  1. Bildiğim kadarı ile çocuk arabası için farklı bir mevzuat yok. Ortalama 10 kg olsa tazminat 25 EUR kilo başınadan 250 EUR yapar. 400 TL bu sebeple mantıklı görünüyor

 10. Iyi günler, hazıranın 14 unde kiev aktarmalı uçusumda Ukraine air kullanarak istanbuldan helsinkiye geldim.Bavulumun kayıp oldugu sisteme girildi. 4 gün sonra helsinki bizlik birşey yok Diğer airportla konuş.Her gün mail attım hep otomatik döndüler tracing form doldurdum maillerime ekledim cevap vermediler. Kiev kayıp buluntu ofisi telefonlarını açmıyor.Helsinki havaalanındaki Ukrainair la konuşmalı mıyım?Bir de kıyafet parası veriyorlarmıs geç oldu öğrendiğim geçmiş günler için isticeğim yarın ancak tazminat yurtdışından nasıl açıcağım? 21 gün sonrası tanzimat açınız diye mail attı müşteri hizmetleri.Ukranya konsolosluğunu mu arasam? Lütfen yardım edin.

  1. Bu soruları aslında maalesef Ukraynalı bir avukata sormanız gerek. Çünkü Türkiye'den Helsinki'ye uçuşunuz için bir Türk havayolu firması ile Code Share anlaşması yok ise Ukrayna Havayollarının sorunu olacaktır. Eğer bir dava açacaksanız Ukrayna'da açmalısınız

 11. Merhabalar, yazınızı okudum ve size bir sorum olacak. Hikaye biraz uzun.. Zaman ayırıp okuyabilirseniz çok memnun olurum..
  30.06.2015 tarihinde İzmir’den Atlas global ile İstanbul’a geldim. Atlas Global görevlisi bana valizlerimi İstanbul’da almamı ve oradan dış hatlara bir sonraki uçağım için kendim gitmem gerektiğini söyledi. Çünkü bir sonraki aktarma yapacağım sirket olan Aeroflot ile antlaşması yokmuş Atlas’ın. ( ki tüm biletleri aynı anda skyscanner’dan aldım) Fakat İstanbul’a vardığımda bagaj gelmedi. Çünkü bagaj fişime İzmir’de Moskova’da inecek diye yazılmış. Bundan ötürü İstanbul Atatürk’te pekçok göreviyle konuştum ama böyle yapıldığından transit havuzunda olduğunu söylediler. Ve ben de valizim olmadan uçağa bindim.ve uçağa binerken de Aeroflot görevlisi bana son durağım st. Petersburg olduğundan bildirimi orada yapmamı söyledi. Ve ertesi günde direkt oraya gönderileceğini söyledi. Moskova’dan sonra St.Petersburga geldim ve lostt and foundda rapor tutturdum. Bagajlar 3 gün sonra Moskova’ya gönderilmiş ve oradaki gümrük de takılmış. Çünkü bu bildirimi orada yapmam gerekiyormuş. Şimdi onu st petersburg’a getirmek için kilo başına 4 euro istiyorlar. Yani işini bilmeyen insanlar yüzünden pişmiş tavuğun başına gelmeyenler başıma geldi. Hem mağdur oldum hem de para vereceğim üstüne üstlük.. Şimdi parayi ödemeyi kabul ettik ve yarın valizleri getireceklermiş.Bu konuda iki şirkette suçlu ama yapılabilecek bir şey var mı sizce? Şimdiden teşekkürler..

  1. Öncelikle geçmiş olsun, Biletlerinizi aldığınız yer önemli. Skyscanner bilet satmıyor, satılacak yerlere yönlendiriyor bildiğim kadarı ile. Bu durumda size bilet satan acenteyi de (veya web sitesini) araştırın. Bir ihtimal bileti Moskova olarak girmiş olabilirler.

   Böyle bir durum yok ise; önce Atlas ile Aeroflot arasında bir codeshare anlaşması var mı ona bakmak lazım. Yani Aeroflot uçuşunu Atlas adına da yapmış olabilir mi ? Eğer var ise o zaman Atlas sorumlu olur

   Codeshare anlaşması yok ise ilk bagaj verdiğiniz İzmir'den aldığınız bagaj fişi önemli. Üzerinde sadece İstanbul yazıyorsa o zaman Atlas'a gidemezsiniz. Çünkü Atlas sadece İzmir-İstanbul uçuğunu yapmış olacaktır. Bu durumda bagajın neden Moskova'ya gittiğini öğrenmek lazım. Yer Hizmet şirketi de sorumlu olabilir.

   Yani anlayacağınız çok bilinmeyenli bir denklem var. Bilinmeyenleri azaltmak lazım. Ödemeyi yaptığınız belgeleri saklayın ve bilginizi arttırın ondan sonra hangi firmaya başvurma gerektiğine karar verin derim

   Eren Evren

 12. Merhaba, 24 Nisan Amerika ucusunda bavullarimizdan biri cikmadi, kayip ofisine gittigimizde bize kayip tutanagini daha sonra tutturabilecegimizi soyledir ve bizde havaalanindan ayrildik. Ogun Ataturk havalimanindan bir ucak motoru yandigi icin buyuk karisiklik vardi ve ofis cok kalabalikti, ayrica 4 aylik bir bebegimiz oldugu icin daha fazla beklemek istemedik. 30 Nisanda havaalanina giderek rapor tutturduk ve 21 gun icerisinde bagajimizin bulunamadigini sigortadan odeme alacagimizi soylediler. Daha sonra tarafimiza gonderilen mailde raporumuzun yardim amacli tutuldugunu ve odemeye yapmayacaklarini bildirdiler. Yardim amaclidan neyi kasteddiklerini sordugumuzda maile bir donus alamadik; itiraz ettigimizi belirten ve bize kayip ofisinden raporun daha sonra tutulabilecegini soylediklerini belirten yeni bir mail gonderdik ancak yine ayni yardim amacli tutuldugunu ve odeme yapilmayacgini belirten maili aldik. Bununla ilgili ne yapabiliriz?

  Tesekkurler

  1. tutturduğunuz tutanağı erenevren(at)gmail(.)com adresine e-mail gönderebilirseniz size daha fazla yardımcı olabilirim

 13. Merhabalar..yazıları okudukca aklım daha cok karıstı.sizlere sormak istedim bi yol gösterirmidiniz.lüksemburgtan dönüşte babamın valizini kaybetmişler..size dönüş saglanacaktır denildi.valizin içindekilerin dökümünü istediler gönderdim basvurularıda yaptım. VAlizimde yaklasık 30 kg yük vardı 1500 euro ya yakın tek tek listeledim.şimdi arayıp 1200 tl taxminat hakkınuz vardır diyorlar.kesinlikle kabul etmeyi düşünmüyorum.ne yapmamız gerekiyor dava acmak istiyorum..

  1. Havayolu THY ise 30 Kg *20 USD0 600 USD tutarında ödeme yapmaları lazım. Bu rakam da yaklaşık 1800 TL'ye denk geliyor

  2. bende de aynı sey mevcut fakat türkiye içinde idi benimki hiç acele etmeyin ben mesela dava açmayı düşünüyorum fakat bir türlü zamanım yok bu davalarda 2 yıl içinde açılabiliyor. en az 1400 dolar alabilirsiniz benim yorumuma göre isterseniz size bu konu hakkındaki araştırmalarımı email ile gönderebilirim. Türkiyenin imzaladığı uluslar arası anlaşmalara göre sivil havacılık kanununa göre 1000 yada 1300 sdr (özel çekme hakkı) ödemeleri gerekiyor. 1 sdr de 1,369 dolar yapmaktadır.
   fakat hava yolları insanlara kilogramı 20 dolardan dayatıyor ve herhangi muhattap almıyor. bu sebeple bende eylül ayı içerisinde dava açıcam gelişmeler olursa haber ederim. mail adresini gönderirsen araştırdığım anlaşmaları ve kanunların özetlerini gönderebilirim

   1. Sayın Eren Evren ve Can bey,
    Bende bagaj mağdurlarındanım. Benim bagajımıda pegasus kaybetti. 1 aylık süre bitti ve bagajı bulamadılar, şimdi izlemem gereken yol tam olarak nedir? Tüketici hakem heyetine başvurabilirmiyim?
    Bu blogun son derece yararlı olduğunu da belirtmek isterim.
    sadik_toprak@yahoo.com

    1. deniz bey sizde mail adresinizi verin diğerlerine mail attım şu an avukatlarla gorusmeye bu hafta baslıyorum kendi araştırmalarım da var bu konuyla ilgili onlarıda paylaşabilirim

 14. Merhaba!
  Türk Havayolları 13 Haziran 2015 Kırgızistan İstanbul seferimizde bavulumu kaybetti. Aradan 3.5 ay geçti hala bir sonuç yok. Bavulun içindeki eşyaları listesini ve fiyatını göndermemi istediler ne varsa yazdım gönderdim ortalama toplam 2 700 tutar çıktı ama bene 850 TL tazminat ödeneceğini söylediler.

  Ben bu paraya eşyalarımı 3'te 1'ini bile satın alamam Çok mağdurum ufak 3 çocuğumla, 444 0 849 telefonuna arıyorum tazminata mail yollayın deye bir birine atıyorlar mail yolluyorum cevap gelmiyor.

  Bugün daha aradım THY ye Bavulunuz araştırmada diyorlar artık ne yapacağımı bilmiyorum. Allah rızası için bu Konuda yardımcı olacak varsa sizden rica ediyorum.

  1. araştırma falanişin hikaye kısmı işşallah bulunur fakat fazla ümitlenmeyin diğer yorumlarda olduğu gibi sizede aynısını söyleyeceğim kişi başına 1300 sdr yani 1800 euro ya kadar tazminat hakkınız vardır fakat hiçbir havayolu firmasıbunu ödemeyi kabul etmiyor anca hukuki yollara başvurmanız gerekiyor. hukuki yol olarak ben şu anda tüketici ilçe hakem heyetine gittim 4 aydır bekliyorumhalen cevap gelmedi gelirse burada paylaşacağım

 15. 03.01.2016 alanyadan istanbul aktarmali izmire geliyorsuk fakat izmire indigimizde valizimin birini bulamadik pegasus firmasiydi istanbulda aktarma sirasinda karisiklik oldugunu ve gun icerisinde gelecegini soleyip rapor tuttular ama hala valizim bulunanamis sizce nasil bi yol izlemeliyim suan ilaclarim yok bi termal otelde ustumdekilerle birlikte kalakaldim valiz tıklık tıklım esya ve ayakkabi kabanlarla doluydu buyuzden nakitte fazla almama ragmen idareten seylerde almak zorunda kaldım simdi ise ne yapacagımı bilmiyorum

  1. Öncelikle geçmiş olsun ve Allah sabır versin, Havayolu şirketinden acil ihtiyaçlarınızı karşıladınız mı ? Kıyafet, ayakkabı, diş fırçası vs bunları talep edebilirsiniz. Ancak bagajınızın tam olarak kaybolduğunun tespiti için 30 gün geçmesi gerekli. Eğer 30 günde bulunamaz ise o zaman kilo başına 20 USD tutarında bir tazminat alabilirsiniz.

 16. Merhaba 2 gün önce antalyadan istanbula business uçtım. Bavulumu business olduğu için check in sırasında bir görevli aldı götürdü. İstanbula indiğimizde bütün uçaktan sadece benim valizim çıkmadı. Bavulda 14bin tl lik kişisel eşyalarım vardı. Tutanak tutuldu ancak hala geri dönüş yapmadılar. Üstelik aktarmalı uçuş değildim. Hızlı davranıp nasıl avantajlar elde edebilirim?

 17. Merhaba valizim kayboldu ve 5 gun sonra teslim aldim farkli musterinin aldigini ilceye gitmis oldugunu ve yeni teslim edildigini bildirdiler ancak icinde teslim etmem gereken is evraklarim oldugu icin su anda zor durumda kaldım çünkü is evraklarimi alinca kargoya verdim ancak onlarda kardan dolayı sirkete yetistiremediler. Sirkete bildirim yapmaliyim ama kayip formlarimi valiz teslimde aldılar ne yapmaliyim.

 18. Burada yazılanları sorunları ve cevapları ilgi ile okudum. 3 gün için turla THY ile Prag'a geldim. El bagajımı bagaja verdimdi, üst kısmı çatlamış şekilde çıktı. İlgili yerde form doldurmak istedim ama tur programını aksatmamak için hemen terk etmek durumunda kaldık havaalanını. Müracatı dönerken Prag'dan veya Türkiye'den yapabilir miyim? Yol gösterirseniz çok memnun olacağım.

  1. olayın oldugu anda tutanak tutturmanız gerekmekte ıdı ve sonrasında 48 saatlık bır surenız olabılıyor fakat bu sure daha sonradan fark edılebılecek durumlar ıcın olur
   şunu size soyleyebilirim havayolu fırması olay için olumsuz bakıyorsa dava sonucunun olumsuz olabileceğini duşunuyorum siz genede uctugunuz fırmanınkayıp bagaj hasaarlı bagaj kısmına meramınızı yazın onlardan gelen cevaba gore hareket edersınız

 19. Merhabalar Ben yaklşık 1 ay önce Singapur hava yollarıyla İst dan hong kong a uçtum, hongkong tan da tren ile Çin e geçicektim. Seyahatim bu şekil planlanandı, uzun bir uçuşun ardından hong kong da valizim çıkmadı, yaklaşık 24 saatken fazladır dışarlardaydım ve öylece üstümle başımla kalakaldım havalimanında, tutanak tutuldu bana kibarca gidebilirsiniz yapacak bişeyimiz yok haber vericez dediler.. Ben Çin’e aynı gün geçmek zorundaydım, leş gibi bir halde Çin e geçtiğimde gece yarısı olmuştu. Üstüme giyecek ikinci temiz bir kıyafetim yoktu… Daha da önemlisi gıda! Ben 10 günlük seyahatim boyunca yetecek kadar gıda maddesi koymuştum valzime. Gittiğim ülke Çin di.ve ben asla burda gıda tüketimi yapamıyordum.kaldığım 8 gece boyunca Çin de sadece starbuckstan kek ve kahve tüketebildim. Maddi kaybımdan çok dünyanın bi ucunda kıyafetsiz ve yemeksiz kaldım kilo başı ödenecek tutarı biliyorum ancak manevi tazminat davası açmak istiyorum sizce ne yapmalıyım teşekkürler

  1. öncelikle geçmiş olsun yaklaşık 1.5 senedir bu olayları araştırıyorum.
   çıkardığım sonuç; eğer bileti bir firma tarafından almışsanız eğer dava ticaret mahkemesinde eğer bileti bir şahıs almışsa davanın ve şikayetin yapılacağı yer tuketici mahkemesidir

   kişisel avukatınız varsa manevi tazminat davasını düşünebilirsiniz fakat (http://www.airkule.com/haber/THY-YE-KAYIP-BAVUL-TAZMINAT-CEZASI/15072 yeni haber olarak bunu okuyabilirsin) linkte verdiğim dava (ne kadar kazanılmış yazıyorsada) yargıtaydan dönmüştür ve karı koca avukat olmalarına rağmen tekrar davayı açmamışlardır. (bence manevi tazminat yüzünden)

   ama maddi tazminat için size kilo başına 20 dolar önerecekler benim tavsiyem bunu kabul etmeyip (bileti kişisel olarak aldığınız varsayıyorum) tuketıcı hakem heyetı/tuketıcı mahkemesıne başvurmanızdır.

   ben şahsen tuketıcı hakem heyetıne basvurdum. tuketıcı hakem heyetı bılırkışıye gondererek benım dılekcemı haklı buldu ve bavulumun değerinin tamamını odenmesıne karar verdı. şu anda beklemedeyım buyuk ıhtımal ıle kararra ıtıraz edecekler. ama cok sacma bır sekılde ıtıraz ettıklerı ıcın kazanacaklarını hıc sanmıyorum ancak odemeyı oteleyebılırler ama odemek zorunda kalacaklar elınde sonunda

   eger tuketıcı hakem heyetıne sahsen basvuracaksanız sıze dilekçemin bır ornegını, bakmanız gereken kanun ve uluslar arası anlasmaların neler oldugunu maıl ıle atabılırım. en basında soyledıgım gıbı bunlar maddı boyutunu kapsıyor manevı boyutu hakkında herhangı bır bılgım yok ama bavulunuz ıcerısındekı esyanın maddı tazmınatı olarak 1300-1600 euro ya kadar alabılecegınızı dusunuyorum ve kılo basına 20 dolar teklıfını kabul etmemenızı onerıyorum

   1. Size de çok geçmiş olsun, umarım biran önce Hakkı’nız olanı alırsınız.
    Evet bileti kendim aldım, benim bavulum totalde 13 kiloydu ve bavulumun neredeyse % 70 i gıdaydı. Bu sebepten Çin’de 8 gün boyunca aç kaldım…Dünyanın bi ucunda , çok çok farklı bir kültürde aç üst baş yok yardım alabileceğim hiç kimse yok… Resmen sağlığım bozuldu ve evet önerinize ihtiyacım olucak.Adanadayım ; acaba davayı burda Açabilirmiyim, yakın bi arkadasım avukat bana bu konuda yardımcı olabileceğini söyledi. Bana gerekli dilekçe vb örnekleri atarsanız çok memnun olurum. Siz de avukatmısınız?

 20. İyi günler. Böyle açıklayıcı bir konu açtığınız için teşekkür ederim. 10 gün önce Onur Air ile İzmir'den Amsterdam'a İstanbul aktarmalı uçtum ve hala kayıp. Kimse kolunu bile kıpırdatmıyor. Biz sizi ararız deyip konuyu kapatıyorlar. Bilgim olmadığı için herhangi bir acil yardım talebinde de bulunmadım. Yazık ki ancak başımıza gelince araştırıyoruz bu konuyu. 3 valiz verdiğim için sistemde toplam kilo gözüküyor. Yani ben bu kadar ilgisizlikten sonra Onur Air'den bir çirkeflik bekleyip, kaybolan bavulum için kiloyu az belirteceklerini düşünüyorum. Sizin söylediğiniz rakam zaten içindekilerle kıyaslayınca baya komik kalıyor. Bende bulunamazsa eğer teklifi reddedip, tüketici mahkemesine dava açmayı planlıyorum. Fakat hiçbir hukuki süreçten haberim yok. Rica etsem bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

  1. Benim de başımda böyle Bi süreç var. Tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz. Geçenlerde tanıdık Bi savcı ile bu durumu değerlendirdik, eğer manevi tazminat davası açmak istiyorsan içinde foto, anısı olan bişey, önemli bir kağıt Bi objenin yer aldığını belirtmelisin. Geri dönüşü imkansız manevi değeri bulunan bir şey varsa ve bunu belirtirsen manevi tazminat davası için şansın çoğalıyor.

  2. Öncelikle geçmiş olsun, başınıza gelen çok can sıkıcı bir durum. Ancak havacılık kuralları maalesef belli. Bu sebeple bagajın içinde ne olduğunu açıkça belirtmediğiniz sürece alınacak kilo başı rakam belli. 

   1. evren bey defaten söylediğim gibi kg başına alınacak bir değer yok yolcu başına alınacak değer var ve buda 3000-4000 tl gibi bir rakam yapar eğer isterseniz size gerekli yargıtay-hakem heyeti kararlarını gönderebilirim

    teşekkürler

  1. iyi günler geçmiş olsun karayolları kayıp bagajları türk ticaret kanununa girer onunla ilgili birözel kanunun olmadığı için ve TTK nın

   “MADDE 882- (1) Gönderinin tamamının zıyaı veya hasarı hâlinde, 880 ve 881 inci maddeler uyarınca ödenecek tazminat, gönderinin net olmayan ağırlığının her bir kilogramı için 8,33 Özel Çekme Hakkını karşılayan tutar ile sınırlıdır.”

   gereği kg başına(8.33 öçh*4tl=) 33 tl talep edebilirsiniz bagaj kuponu ve biletinizi kaybetmeyin yoksa dava sırasında ispatlarınız kötü olur ve kaybedebilirsiniz. bilmiyorum varmı yok mu ama kaybettiginize dair bir tutanak tuttursaydınız iyi olurdu

   öncelikle şirketten yazılı olarak valiz ücretini taleb edin vermezlerse tuketıcı hakem heyetine basvurmanız gerekir ama dediğim gibi kg en fazla 33 tl alabilirsiniz
   daha fazla sorunuz varsa bozkurt.can@gmail.com adresine mail atabilirsiniz
   tesekkurler

 21. Dun yapmis olduğum thy ucusunda 3 bavulumuz sa gelmedi. Thy yi arayıp temel ihtiyaclarimizi talebettim thy nin oyle bir yasal sorumlulugu ve hizmeti yok dediler. Ayrica eger kg basina 20 usd gibi komik bir rakam verilecekse bu boş valizlerin ucretini bile karşılamıyor. Ustelik bayram icin tatile geldik bir sürü hediye almistik yaklasik 15 bin tllik kişisel esyalarimiz ve aldigimiz hediyerle var. Bunlarin tamamının faturalari yok ancak yarısının alisverisi yeni yaptigimizdan elimizde. Tum esyalarin listesiyle beraber faturasi gerekiyormu ?

  1. Çok geçmiş olsun, temel ihtiyaçlar konusunda size doğruyu söylememişler. Siz alıp fatura edebilirdiniz. kilo başına sınırlama konusunda maalesef haklı gibi duruyorlar. Ancak mahkemeye başvurursanız muhtemelen daha fazlasını alabilirsiniz.

  2. geçmiş olsun bavullarınız farklı kişilere aitse kişi başına 4000 tl civarında tazminat alabilirsiniz bilginiz olsun işleyiş şu şekilde
   1. bavulunuzun kaybolduguna dair rapor ve havayolu şirketine bildirim
   2.havayolu şirketinin yaklaşık 1 ay sure ile sözde bavulunuzu araması
   3. bavulunuzun içindeki eşyaların listesi fiyatlarıile birlikte ve iban numarasını içeren bir mail atılmasını isterler
   4. sonrada size yok bilmem ne anlaşması gereği kg başına 20 dolar derler(külliyen yalan yok boyle birşey)
   5. sonrasında siz parayı kabul ederseniz alırsınız.
   6 parayı kabul etmeyıp kaybınızın fazla oldugunu ıddıa edersenız mahkeme yoluna gitmeniz gereklidir.
   7. mahkeme olarak 2 mahkeme bu davalara bakar
   a) tuketıcı mahkemelerı (tutara gore hakem heyetlerı) (eger bılet sahıs tarafından alınmıs ise, tıcarı ve egıtım gıbı bır amacıyok ise)
   b)tıcaret mahkemelerı (bılet sırket tarafından alınmıs veya sahıs tarafından alınsada egıtım , iş benzerı amaclarla alınmıs ıse )

   8. dava yoluna gitmek isterseniz kişi başına 1300 sdr(özel çekme hakkı) alabilirsiniz buda yaklaşık 4600 tl gibi bir mıktar eder. bundan yararlanmak isterseniz bu seviyede mail adresime atacagınız mail ile size yardımcı olabilirim.(bozkurt.can@gmail.com)

   9. dava yolu en az 3-4 surer ve kaybetmenız durumunda karsı tarafın avukat ucretını mahkeem masraflarını vs odersınız bilginiz olsun

 22. Merhaba iyi günler tatil için lviv e gificektim yanlız uçağım kiev den aktarmalı gidiyordu ve bana verdikleri valiz fişinde valizimin direk olarak diğer uçağa gönderileceği söylendi gümrükte kalacağım otelin rezervasyon kaydını dönüş uçak biletimi göstermeme rağmen izin verilmedi ve öğlen uçağı ile beni Atatürke gönderdiler valizim gelmemişti form doldurdum ve sistemden takip ediyorum hala bir cevap yok yurt dışı bir firmaydı gittiğim ve geldiğim uçak

 23. Biz 18 haziranda İstanbula gittik.ayın 23nse hataya dönüş yaptık. Biz hataya döndüğümüzde bagajımızın biri yoktu. Şu ana kadar 22 gün oldu hâlâ bagajım hala yok. Rapor tutturduk ama hala bagajım yok.içinde en az 1.000 liralık eşya vardı.

  1. kişi başına 4000 tl civarında tazminat alabilirsiniz bilginiz olsun işleyiş şu şekilde
   1. bavulunuzun kaybolduguna dair rapor ve havayolu şirketine bildirim
   2.havayolu şirketinin yaklaşık 1 ay sure ile sözde bavulunuzu araması
   3. bavulunuzun içindeki eşyaların listesi fiyatlarıile birlikte ve iban numarasını içeren bir mail atılmasını isterler
   4. sonrada size yok bilmem ne anlaşması gereği kg başına 20 dolar derler(külliyen yalan yok boyle birşey)
   5. sonrasında siz parayı kabul ederseniz alırsınız.
   6 parayı kabul etmeyıp kaybınızın fazla oldugunu ıddıa edersenız mahkeme yoluna gitmeniz gereklidir.
   7. mahkeme olarak 2 mahkeme bu davalara bakar
   a) tuketıcı mahkemelerı (tutara gore hakem heyetlerı) (eger bılet sahıs tarafından alınmıs ise, tıcarı ve egıtım gıbı bır amacıyok ise)
   b)tıcaret mahkemelerı (bılet sırket tarafından alınmıs veya sahıs tarafından alınsada egıtım , iş benzerı amaclarla alınmıs ıse )

   8. dava yoluna gitmek isterseniz kişi başına 1300 sdr(özel çekme hakkı) alabilirsiniz buda yaklaşık 4600 tl gibi bir mıktar eder. bundan yararlanmak isterseniz bu seviyede mail adresime atacagınız mail ile size yardımcı olabilirim.(bozkurt.can@gmail.com)

   9. dava yolu en az 3-4 surer ve kaybetmenız durumunda karsı tarafın avukat ucretını mahkeem masraflarını vs odersınız bilginiz olsun

   size zaten 200-300 dolar gibi bir meblag onereceklerbuda yaklasık 600-900 tl arasında yaparkı ugrasmak ıstemez ısenız parayı kabul etmenız mantıklı gozukmete tesekkurler

   bana sorarsanız ne yaptım dıye 550 tl lık teklıflerını reddetıp tuketıcı hakem heyetınden 1300 tl alamama daır karar cıktı. su an paramı aldım fakat onlarda tuketıcı mahkemesıne ıtıraz ettıler daha dava gorulmedı

 24. Merhaba bende 14 temmuz 2016 saat 19:25’te sunexpres’le antalyaya geldim. Bir yakınımın düğünü vardı. Valizim çıkmadı. Sadece valiz alma bölümünde bir valiz kalmıştı benimkine benzer. Benden başka kimse kalmadığı için o valizi alıp, kayıp valiz bölümü,ne gittim. Şikayetimi ilettim. Bana yanlıs alınmış olabileceğini Müşteri olayı fark ettiğinde geri getireceğini söyledi. Ulaşmaya çalıştılar ancak yabancı uyruklu olduğu için turizm acentasının numarası kayıtlı ulaşılamıyor dediler. Valizde bana ve aileme ait giyim eşyaları mevcuttu şu an üzerimizdeki kıyafetten başka kıyafet kalmadı. Ne yapmalıyım bilmiyorum.

 25. Merhabalar! 1 hafta once koreden izmire thy ile ucusum vardi ancak bavulum hasarli teslim edildi. ust sert kapak kismi kirillmis, kullanilamayack haldeydi. Thy’nin istedigi butun prosedur islendi ve sonunda bana 200 tl gibi bir para onerdiler ancak eski bavulum 700 tl civarindaydi. Kabul etmedigimi soyleyince de cok alakasiz 2 bavulun fotografini atip sectigim takdirde adresime teslim edebileceklerini soylediler. 2 hafta sonra tekrar koreye donecegim ve magdurum. Onerdikleri bavul ya da paraysa benim hasarli bavulumla kiyaslanamayacak derecede az. Ne yapmaliyim sizce

  1. Merhaba, Benzer bir durum ile Nice dönüşü biz de karşılaştık. Bize hemen orada alternatif bir bavul önerdiler ama ben kabul etmedim. Bundan sonra bir form doldurduk ve benden Bavulu aldığım yerden bir rapor almamı istediler. O raporu da aldım, raporun üzerine bavulun bedelini de yazdırdım, şimdi o bedelin bana ödenmesini bekliyorum.

   1. Tekrar merhabalar!

    Bende de benzer prosedur islendi. Bavulun tahmini bedeli, ilgili rapoar, hasar fotograflari ve gerekli belgeler gonderildi. Sorun eski bavulum ve onlarin onerdikleri fiyat ya da bavul arasinda cok fark olmasi ve benim magduriyetim. Acaba bununla ilgili bir madde var mi hukuken konusabilecegim. Gercekten saf yerine konuldugumu hissediyorum Thy tarafindan.

 26. İyi günler
  Ben 7. Ayın 8. İstanbul aktarmalı gaziantepe giderken valizim kayboldu tutanak tuttular ve bi ay sonra bana tazminat ödüyceklerini söylediler ama valizde tablet ve cep telefonu vardı onları ödemiyceklerini söylediler . Sadece bana 800 tl ödeme yapacaklarını yazmışlar benim itiraz etme hakkım varmı yada mahkemeye gitsem haklı cıkarmıyım .

  1. kişi başına 4000 tl civarında tazminat alabilirsiniz bilginiz olsun işleyiş şu şekilde
   1. bavulunuzun kaybolduguna dair rapor ve havayolu şirketine bildirim
   2.havayolu şirketinin yaklaşık 1 ay sure ile sözde bavulunuzu araması
   3. bavulunuzun içindeki eşyaların listesi fiyatlarıile birlikte ve iban numarasını içeren bir mail atılmasını isterler
   4. sonrada size yok bilmem ne anlaşması gereği kg başına 20 dolar derler(külliyen yalan yok boyle birşey)
   5. sonrasında siz parayı kabul ederseniz alırsınız.
   6 parayı kabul etmeyıp kaybınızın fazla oldugunu ıddıa edersenız mahkeme yoluna gitmeniz gereklidir.
   7. mahkeme olarak 2 mahkeme bu davalara bakar
   a) tuketıcı mahkemelerı (tutara gore hakem heyetlerı) (eger bılet sahıs tarafından alınmıs ise, tıcarı ve egıtım gıbı bır amacıyok ise)
   b)tıcaret mahkemelerı (bılet sırket tarafından alınmıs veya sahıs tarafından alınsada egıtım , iş benzerı amaclarla alınmıs ıse )

   8. dava yoluna gitmek isterseniz kişi başına 1300 sdr(özel çekme hakkı) alabilirsiniz buda yaklaşık 4600 tl gibi bir mıktar eder. bundan yararlanmak isterseniz bu seviyede mail adresime atacagınız mail ile size yardımcı olabilirim.(bozkurt.can@gmail.com)

   9. dava yolu en az 3-4 surer ve kaybetmenız durumunda karsı tarafın avukat ucretını mahkeem masraflarını vs odersınız bilginiz olsun

   bana sorarsanız ne yaptım dıye 550 tl lık teklıflerını reddetıp tuketıcı hakem heyetınden 1300 tl alamama daır karar cıktı. su an paramı aldım fakat onlarda tuketıcı mahkemesıne ıtıraz ettıler daha dava gorulmedı

 27. 06.08.2016 tarihi amsterdamdan istanbul uçuş yaptım valizim gelmedi tabi form doldurduk anlayışlı davrandım 3 gün sürer dediler en fazla 1hafta oldu 2 hafta oldu 3 hafta oldu arıyorum cevap yok mail atiyolarmis donmuyomus amsterdam oyaliyolar birde insanı sabrim taştı mağdurun kaç haftadır aramiyolar cevap bile vermiyorlar ilgisizler arama surem dolacak ve gözüm parada değil içinde manevi anlamda çok eşyam var ne yapmaliyim

 28. Merhabalar. 4 agustos 2016 da THY ile Helsinkiden Istanbul aktarmali Ankaraya 20 gunluk yaz tatili icin uctum. 2 adet olan bavulumun 1 tanesi gelmedi. Olay yerinde tutanak tutuldu ve verdigim adrese göndereceklerini söylediler. 3kisilik ailemin 20 gunluk butun esyalari + hediyeler de bavuldaydi. 3-4 gun boyunca takip ettim gerek telefonla gerekse havaalanina giderek. 20 gunluk tatilimin sonunda 24 agustos 2016 da Helsinkiye gene THY ile döndum. Hala bavulum yok. Ankarada ilk yardim paketi olarak verilmesi gereken paketi sordugumda kimse cevap vermeden gecistirdi. Turkiyedeyken yurt disi telefonumu kullanamadigimda kardesimin Turk hattini irtibat telefonu olarak vermistim. Benden cantanin ve icindekilerin detayli marka renk ve fiyat icerigini yazmami istediler ve bende online sistemden bildirimi yaptim. Su an kardesime yolladiklari mailde(israrla Finlandiyaya döndugumu ve kendi numaram ve email hesabindan benimle irtibata gecmelerini bildirdigim halde) bildirimlerinizi inceledik ve size 1000TRY tazminat ödeme yapmayi ön görduk. Bu ödemeyi Turkiyedeki size ait olan bir hesaba ve sizin adiniza yapabiliriz. Tabiki bana yolladiklari sözlesmeyi islak imza ile geri istanbuldaki adrese yolladiktan ve sözlesmenin kosullarini kabul ettikten sonra. Ilaveten eger banka hesabiniz yoksa sizin noter yada konsolosluk yolu ile onay verdiginiz bir kisiye ödemeyi yapabiliriz diyorlar. Cantanin kendisi ve icinde bulunan bir adet gunes gözlugunun degeri 1000TRY den daha fazla. Ayrica ben yurt disinda yasiyorum. Bu durumda ne yapmami ön görursunuz. Simdiden tesekkurler

 29. Burada yazılanları sorunları ve cevapları ilgi ile okudum. 3 gün için turla THY ile Prag’a geldim. El bagajımı bagaja verdimdi, üst kısmı çatlamış şekilde çıktı. İlgili yerde form doldurmak istedim ama tur programını aksatmamak için hemen terk etmek durumunda kaldık havaalanını. Müracatı dönerken Prag’dan veya Türkiye’den yapabilir miyim? Yol gösterirseniz çok memnun olacağım.

 30. 09.09.2016 tarihinde IST’den Slovakya Kosice ye uçtum. Bagajım havaliamnında çıkmadı. ilgili formları doldurdum. THY acil ihtiyaçlarınızı karşılayın olarak belirtti. Seyahatim gereği aynı gün polonya’ya geçtim. Havalimanında doldurduğum formda teslim adresi olarak kaldığım hostel’i belirttim. Bagajım 13.09.2016 da Kosice Havalimanına gelmiş. Bende 16.09.2016 günü aynı yerden uçacağım için dönüşte teslim aldım. THY yalnızca acil ihtiyaçlarımı karşıladığım masraflarımı tazminat olarak ödemeyi kabul ediyor.Bunun dışında ekstra tazminat hakkım var mıdır ? Tüketici hakem heyetine mi başvurmalıyım ?

  bilgi paylaşabilir misiniz?

  teşekkür ederim.

 31. Merhaba, 04.09.2016 tarihinde Ankara’ dan Çanakkale’ ye THY Atlas Jet ile direk uçtum. 2 arkadaştık, indiğimizde ikimizinde bavullarımızın Ankara’ da kaldığı ertesi günkü seferle getirileceği söylendi. Ertesi gün gittiğimizde arkadaşımın bagajı gelmişti fakat benim bavulumun Ankara’ da bulunamadığı söylendi. Bagajların ikisi de benim adıma kaydedilmişti. Biri geldi diğeri yok. Yukarıda saymış olduğunuz tüm maddeler yerine getirildi. Sonuç olarak 29.09.2016′ da tazminat olarak 1.500 TL. ödeneceğini bildiren bir mail ve bir ibraname gönderdiler. Bavulumun içindekilerle değeri 6000-7000 TL. civarı ki bu listede ellerinde var. Bavul olmadığı için oradan almak zorunda kaldığım 500 TL. tutarında bir harcamam var. Çünkü, verdikleri el çantasında sadece diş fırçası beyaz fanila vs.vardı. 4 senedir izin yapmıyordum 5 günlüğüne izne gittim. 2 günü bunlarla uğraşmakla geçti. 1500 TL. ‘ sinde değilim zehir ettiler tatilimi ona sinirleniyorum. Ya bavulumu istiyorum ya da zararımın tamamının karşılanmasını istiyorum. Ben istiyorum da onlarda istemiyor tabii. Çünkü ben kobe byrant ya da messi değilim. Bozulan psikolojimi düzeltemezler ama bir yolu da olması lazım sanırım. .Bana o yolu gösterir misiniz? Gerekli evrakların hepsi elimde var. Teşekkür ederim, hoşçakalın.

  1. geçmiş olsun öncelikle kusura bakmayın yoğun olduğum için biraz geç cevap verebildim postunuza
   temenni ediyorum ki thy nin önerdiği parayı kabul etmediniz
   öncelikle böyle durumlarda daha önceki postlarımdaad bahsetiğim gibi firma ile anlaşamıyoriseniz mahkemeye başvurabilirsiniz. bu noktada bazı dikkat etmeniz gereken durumlar var örneğin seyahat amacınız ve biletin nasıl alındığı. siz postunuzda acıkca tatil amaclı diye belirtmşsiniz, bu hangi mahkemeye başvuracağınızı etkiler ve çok önemlidir havayolu şirketinin itirazları bu gibi şeylerin üzerinden oluyor çünki gelelim başvuru kısmına

   mahkeme olarak 2 mahkeme bu davalara bakar
   a) tuketıcı mahkemelerı (tutara gore hakem heyetlerı) (eger bılet sahıs tarafından alınmıs ise, tıcarı ve egıtım gıbı bır amacıyok ise)
   b)tıcaret mahkemelerı (bılet sırket tarafından alınmıs veya sahıs tarafından alınsada egıtım , iş benzerı amaclarla alınmıs ıse )

   sizin durumunuzda bu tüketici mahkemesine götürmeniz gereken bir olay (tutar nedeniyle tüketici hakem heyetlerine gidemiyorsunuz ancak tüketici mahkemesi seçeneğiniz var)

   Mahkemede ne kazanabilirsiniz; kişi başına 1300 sdr(özel çekme hakkı) alabilirsiniz buda yaklaşık 4600 tl gibi bir mıktar eder. bundan yararlanmak isterseniz bu seviyede mail adresime atacagınız mail ile size yardımcı olabilirim.(bozkurt.can@gmail.com)

   mahkeme en az 3-4 ay surer(genelde daha fazla) ve kaybetmenız durumunda karsı tarafın avukat ucretını mahkeem masraflarını vs odersınız bilginiz olsun

   bana sorarsanız teklıflerını reddetıp tuketıcı mahkemesinde dava açmanızın uygun olacagını düşünüyorum
   iyi günler

 32. merhaba’
  THY ist-tebriz(iran)seferi nde ucak tebriz hava limanina inis yapamadi ve yaklasik 200 km uzaktaki Urmiye hava limamina inis yapti.THY den kimse hava alaninda yoktu ve bagajimda gelmedi.Cok zor sartlarda yanimda iran parasi da yoktu ve kendi olanaklarimla tebrize araba kiralayarak gittim.THY hic bir tazminat odemek istemiyor .Hangi kanun maddesine gore dava acilir maddi-manevi tazminat hakkim var mi .
  tesekkurler..
  11/10/2016

 33. Merhaba
  Bavulumun sapı ve çekçek yeri kırılmış bir şekilde teslim aldım.
  Sunxpress tazminat ödeyebilmeleri için benden “Bilirkişi raporu, hasar gören valizinizin onarım masraf fişi ve değerini gösteren belge” istiyor. Bilirkişi rapor örneği elinizde var mı nasıl oluyor ve değerini gösteren belgeyi nereden temin edebilirim.
  Tesekkür ederim.

 34. İyi akşamlar benim sorum thy hamburg uçsgıyla istanbula Seyehat eden eşimin bavulu kayboldu bugün 3. Gün ve hala ortada yok. Bütün özel eşyası, giyecegi ve en önemlisi kullanması mecburi olan ilaçlarını kulaanamıyor. Sadece bekleyin diyorlar. Elimizde uçaga verirken verilen bavul için etiketi var. Hem maddi hem de manevi büyük zarar gördük. Ne yapmalıyız. Ayrıca ilaçları türkiyede yok. Kullanmadıgı içinde sıkıntı oluyor. Acil bilginize ihtiyacım var. Tesekkürler

  1. Bavulunuzun kaybı halinde standart bir ödeme yapıyorlar. Bunun sınırı tartışmalı olmakla birlikte genelde içinde ne olursa olsun, beklediğiniz ödemeyi alamıyorsunuz. İlaçlar konusu çok sıkıntılı bir durum, muhtemelen THY’den bir sonuç alamayacaksınız, tavsiyem ilacınızı yurt dışından yeniden getirtmeyi denemeniz olacaktır.

 35. iyi günler oğlum amerik da seyahatin de bavulunu bulamadı dada doğrusu kayıp çıkmadı olay daha bu gün yaşandı elinde kayıp olduğuna dair kağıt var şirket adı delta ne yapması gerkiyor

 36. Merhaba,
  Bütün yazılanları okudum.Benim sorum şu şekilde olacaktı;
  Ben bir kabin ekibi üyesiyim ve uçuşta pas olarak uçtuğum bir THY uçuşunda uçak altına uçağın kapısında verdiğimiz bagajım yüklendiğini görmeme rağmen uçaktan çıkmadı ve bu şekilde uçağa yüklendiği için benim bagaj etiketim yok.İçerisinde değerli değersiz bir yığın eşyam vardı.Yazılardan gördüğüm ve anladığım kadarıyla para,bilgisayar,tablet,giysi,kozmetik gibi şeyler gözetmeksizin kg başına belirli bir tazminat veriliyor(tabi bagaj kaybolmuşsa).Peki bagaj bulunmuşsa;bagajda hasar ve/veya içerisinden bazı eşyalar alınmış(çalınmışsa) durum ne oluyor?…Fikir ve paylaşımlarınızı bekliyorum.Hepinize geçmiş olsun diler,konularınızla ilgili iyi çalışmalar dilerim…

 37. 08.01.2017 tarihinde bağlantılı uçuşum olan Türk hava yolları Antalya-istanbul-Londra ve Londra-Cork Air Lingus havayolları ile uçuşum vardı. 09.01.2017 tarihinde İstanbul’da bagajımı teslim ederken THY yetkililerine Londra aktarma süremin yaklasık 5 saat olmasından dolayı valizimi Londra da kendim aktarma yapmak istediğimi belirttiğim halde THY bunun mümkün olmadığını valizimin doğrudan Cork a iletileceğini ifade ettiler ve uçağa bindim,09.01.2017 de aksam saatlerınde Cork havalimanına ulaştığımda valizimin gelmediğini gördüm Air Lingus a kayıp formu doldurdum ve aynı gün kalkış için beni bekleyen gemiye 3. kaptan olarak katıldım ve gece limandan ayrıldık. Air Lingus ve THY de bütün iletişim bilgilerim olmasına rağmen kimse konu hakkında gelişmeleri bana bildirmedi. Gemi ilk liman olan Yalova/Türkiye ye vardığımda geminin işletmesi kişiden aldığım bilgiye göre valizim Cork a ulaşmış sonra valizimi beni gemiye sevkeden acenteye benım haberım iznim olmaksızın teslım edılmıs o kişi de ırlanda dan Thy kargo ile valizimi İstanbul a benım adıma gemısınde calıstıgım sırketın adresıne yollamıs,Cork Havalımanında doldurdugum form ve ucus bılgılerım mevcuttur.Valizin halen ulasmaması netıcesınde 01.02.2017 tarıhınde gemıden ayrılmama mutakıp durumda gelısme olmamasından dolayı 07.02.2017 de once telefonla sonrasında emaılle hem Thy hemde Aer lıngus a maıl gonderdım,Thy yetkılılerı ıle yaptıgım uzun görüşme ve beklemelerden sonra valizimın suanda Thy İstanbul Ataturk havalımanı yakınındakı Thy kargo bölümünde bekletıldıgını ,valizimin gümrük sorunu olmadıgını ancak ve ancak kendımın şahsen pasaport gırısı cıkısı fotokopılerı ve 250 tl cıvarındakı ödemenın yapılması durumunda sadece bana teslim edileceğini belirttiler,Thy yetkılılerı benım gemının yaklasık 24 gun seferı suresınce sadece ucus gunü gıydıgım kıyafelerle zabıt olarak gemıde calısmak zorunda olmam o kadar sıkıntıları yasamam yetmıyormus gıbı benden bırde para ve su anda ıkamet ettıgım Burdur dan istanbula gıtmem gerektıgı gıbı taleplerde bulunmaları acıkca yasadıgım sıkıntıların daha da katlanmasına neden olmaktadır,Thy nın hergun lsparta ve Antalyaya ucusu varken 25 ocakta istanbula ulasan valızımın halen orda tutulmasını esefle karsılıyorum,Thy bana butun sorumlulugun Aer lıngus da oldugunu belırtmesıne karsın uluslararası sözlesmeye göre baglantılı ucuslarda hangı havayolu ıle fazla ucus yapılmıssa butun sorumluluk onda oldugu gıbı yolcu her 2 fırmaya da bundan sorumlu tutabılır seklınde madde vardır,kaldı kı benım Burdan Londrayı arayıp da saatlerce onlarla konusacak durumum yok,Londrada Thy ucagından bağlantılı uçuşum olan Aer lingus a aktarmamı gercekleştirmeyen Thy ve ayrıca valizimi benden habersiz ve iznim olmadan acentaya teslım edıp kayıp dosyayı kapatan Aer lingus olmak üzere her 2 fırmada bu durumdan agır kusurludur,bütün kişisel bakım ihtiyaclarım elbiselerim iç camasırlarım hepsı valızın ıcınde olmasından dolayı magdurıyetım her gecen gün daha da artmaktadır En son bugun yanı 08.02.2017 tarıhınde Thy ıle yaptıgım telefon gorusmesı sonucu durumu acıl konuma alıp yaptıgım sıkayetlerı bırlestırmısler ,alınan bılet sırket tarafından kısmı Busıness olarak alındıgından Ticari mahkemeye valızım bana ulastıktan sonra mı dava acabılırım yoksa su anda acmamda bı sakınca varmıdır? Ayrıca Aer lıngus a facebook uzerınden de yazdım sıtelerınde acıkca 23 gun ıcınde teslım edılmeyen valız sonucunda 1300 euro cıvarında motreal e tabı olduklarından odeme yapılacagı belırtılıyor,Aer lıngusa Thy ıle ırtıbata gecmesını bıranonce odeme fılan yapılacaksa kendılerının ılgılenmesını belırttım ama henuz bır gelısme olmadı bende form doldurarak 1 ayı gectıgınden dolayı ödeme talep ettım ,valız ulasınca Thy den de tanzımat talep edecegım,havalımanında kayıp formu doldurdugumda emaııl ve telefon dahıl adres bılgılerımın tamamını yazdıgım halde Aer Lıngus 10 ocakta valızı acentaya teslım ettıklerını belırtıyorlar benım ıstek ve bılgım dısında uluslar arası sozlesmeler acıkken kaybolan valız kısının verdıgı adrese teslımatını havayolu saglar derken acentaya verıp ısın daha da karmasıklasmasına sebep olmaları anlasılır gıbı degıl.,Ticaret mahkemesıne tek bır davada hem thy hem de aer lıngus u dava edebılır mıyım ayrıca manevı tanzımat davası acmak ıstıyorum su anda tam bır ay oldu halen hıc bır esyam yok

  1. Açıkçası yazdıklarınızı okurken bile sinirim tepeme çıktı, siz bir de bunları yaşayan bir kişi olarak ne kadar kızmış ve üzülmüşsünüzdür. Bu olayda biletinizi size THY sattı ise sorumlu zaten THY olacaktır. Ancak bu olayda Aer Lingus’un kusuru olduğunu düşünüyorsanız Aer Lingus’a da dava açabilirsiniz.

 38. İyi günler,
  Moskovadan İstanbula aeroflot hava yollarıyla geldim. Bavulumu alırken, bavulumun derisinde büyük bir yırtık ve bir tekerleğinin de kırıldığını fark ettim. Kapıdan çıkar çıkmaz bavullarla ilgilenen bir bölüme yönlendirdiler fakat onlar bavulumu aldığım yere yönlendirdiler. Geldiğimde yetkili biriyle görüştüm. Dedi ki dışarı çıktığınız için birşey yapamıyoruz. Benim dışarı çıkmamam gerektiğini kimse söylemedi. Yardımcı olursanız sevinirim.

  İyi çalışmalar.

 39. 27 temmuz 2017 tarihide resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “TÜRKİYE’DE FAALİYET GÖSTEREN HAVA ARAÇLARI İÇİN YOLCU,BAGAJ, YÜK VE POSTA MALÎ SORUMLULUK SİGORTASI HAKKINDA YÖNETMELİK” gereği artık biz yolcular uçuşlarında taşıyıcı şirket tarafından sigortalı olacağız yani bu tarihten itibaren karşımızda olacak kişiler sigorta şirketleri olacaktır ve yönetmelikte de açıkça belirttiği gibi bavul kayıplarında kişi başına 1131 sdr ye kadar sigorta şirketleri sorumlu olacaklardır. ihtiyacı olanlara duyurulur

 40. merhabalar,
  bende yaklaşık 22 gün önce pegasus ile yaptıım yolculukta bagajımı alamadım gerekli kayıp raporunu oluşturdum bana 21 gün yasal işlem süreinin olduğunu söylediler ve halen bulamadılar. Fakat benim sorunum bagaj fişimi bulamıyorum bu durumda hakkımı arayabilir miyim? bagaj fişi hakkımı aramak için olmazsa olmazlardan mı? kendi kayıtlarında bagajımın olup olmadığını bulamazlar mı?
  teşekkürler

  1. Merhaba aynı durum bizim içinde geçerli 5 ağustosta bagajımız çıkmadı havaalanında tutanak tuttuk sizin olay bizden önce olmuş merak ettiğim konu bagaj fişiniz olmadan tazminat alabildinizmi ve önerebileceğiniz bişey varmı bu konu ile ilgili…

 41. Merhaba benim sorumda şöyle,

  05 augustosta annem için Pegasus’tan Hatay – İzmir bileti aldım, 05 Ağustos’ta İzmir hava alanına annemi almaya gittiğimizde 85 yaşında annemin geldiğini fakat valizinin gelmediğine şahit olduk. Annemin okuma yazması yok, oradaki hava alanı görevlisi rapor tutmuş. Annem Hatay’da yaptığı check in sırasında Pegasus annemin biletinin üzerine başka bir bayanın bagajının etiketini yapıştırmışlar, annemin okuma yazması olmadığı için bunu İzmir hava alanında görevli ve biz tesbit ettik. Sayısız defa aramamıza rağmen , Pegasus bize bir defa olsun geri dönüş yapmadı.. 21 gün geçti, Hale’n değişen birşey yok yani valiz bulunamadı. Bugün Pegasus’u aradım tekrar bana valizin içindeki eşyaları listesini onlara göndermemi istediler.
  Bende annemin verdiği listeyi onlara gönderdim. Fakat bugünkü görüşmemde bana şöyle birşey söylendi, annemin valizin kayıp olmasında sonrasındaki 24 saat sonraki harcamaları kendilei ne gönderebileceğimi söylemişlerdi, fakat bana bugün söyledileri şu oldu bizim böyle bir talepte bulunma hakkımızı olmadığını söylediler. Pegasus insanları gerçekten enayi yerine koyuyor. Haklarımızın ne olduğunu bize bildirimisiniz
  Bu konuda bize yardımcı olabilirmisiniz.

 42. Merhaba eren bey bende bagaj mağdurun ilk uçuşum istanbul amsterdam thy ikinci uçuş amsterdam barselona vuelink havayolu (transit bağlantılı bir uçuş) thy verdiği bagaj bilet e barselona na bagaj teslimi 28 mayıstan ber bagajim kayip barselonad rapor turlar elimde pir rapor bagaj bileti benim biletlerim mevcut thy kesinlikle sorumlu değilim diyor muhatabım ikinci havayolu yani vuelink olduğunu belirtiyor vuelink kesinlikle tazminat ödemeyeceğini pir raporunda nezaketen tuttuğunu ve hiç bir sorumluluk kabul etmiyor vuelink türkiye de herhangi bir ofisi bulunmamakta hukuki işlem başlatacam ama nasıl. Lütfen bana yardımcı olrmsun

 43. Merhaba Eren bey 05.02.2019 antalya sivas aktarmalı uçuşumda valizimin biri gelip diğeri gelmemiştir kayıp eşya bölümünde bilgileri verdim yalnız bana bir tutanak kağıdı vermediler referans numarasını da pegasussun kayıp bagaj numarasını arayarak aldım aradan 1 hafta geçti hala bir haber yok valizim 1 ay içinde bulunmazsa benden tutanak isterler mi yoksa sadece referans numarası yeterli olur mu ?birde valiz bulunmazsa ben pegasusa hangi evrakları göndermem gerekiyor

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *