Gezi Yazıları İsrail Kudüs Ortadoğu Tel Aviv

İsrail'e Gitmek Güvenli midir ?

 

filistin-guvenli-midir
filistin-guvenli-midir

2013 yılının Mayıs ayı civarında tüm ortadoğuda her şey rutin giderken, batılı devletler Suriye’yi tehdit etmeyi bırakmış ve bizim hükümetimiz de artık yüksek perdeden demeçleri rafa kaldırmış bir dönemde 29 Ekim tatilini değerlendirmek ve bizim için önemlisi evlilik yıldönümümüzü gelenek olduğu üzere yurt dışında geçirmek için Avrupa dışında farklı bir rota arayışı içerisindeyken İsrail ışığı gözümüzde parlamıştı. 2012 yıl dönümümüzü Roma’da kutlayıp Vatikan’ı gezerken ileride bir gün Kudüs ve Mekke’yi de gezeceğiz dediğimizde bir yıl sonra Kudüs’e gitmeyi aslında hiç de düşünmüyorduk.

Türkiye ile İsrail arasında haftada 112 uçak seferi yapılması sebebi ile bilet fiyatlarının da çok cazip olduğu için birdenbire İsrail için rezervasyonumuzu yapmıştık. Biz rezervasyonumuzu yaptıktan bir kaç hafta sonra Suriye’de meşhur Kimyasal silah olayı patladı ve ortadoğu bir anda ateş çemberine dönüverdi. bir yanda Amerika ve Türkiye açıklama yaparken bir yanda İran Suriye’ye saldırı olması halinde İsrail’e saldıracağını açıklıyor, diğer yanda Rusya boğazlardan sürekli olarak sava gemilerini gönderiyordu.  Lübnan’da pilotlarımızın kaçırılması vs moralimizi bozuyordu.

Biz 29 Ekim tatili için İsrail’e gideceğimizi söylediğimizde ise istisnasız herkesden  “Ne !! Manyak mısınız ??” tepkisi ile karşılaşıyorduk. Ancak Kudüs şehrinin dayanılmaz bir çekiciliği, kutsal mekanları görme sevdamız İsrail’e gitme kararımızı son ana kadar değiştirmemize engel oldu. Daha sonra Amerika ile Rusya’nın Suriye üzerinde bir anda anlaşması ile gerginliğin azaldığı bir dönemde 27 Ekim’de Tel Aviv Ben Gurion havaalanına ayak bastık.

Tel Aviv’deki ilk günümüzde aslında içimde bir tedirginlik yok değildi. 1990’lı yıllarda TRT Haberlerinde sürekli olarak Tel Aviv’de patlayan canlı bombaların görüntüleri ve benim kendi kendime sorduğum “bu insanlar nasıl yaşayabiliyorlar ?” soruları aklımda kuyruğu birbirine değmeyen 40 tilki misali sürekli dönüp dolaşıyordu.

israil-guvenli-midir-tel-aviv

 

Fakat; Tel Aviv’de yaşanan enerjik bir hayatı, insanların Ekim sonunda halen daha denize girmenin de verdiği pozitif enerji ile cıvıl cıvıl yaşamaları, gençlerin doldurup taşırdığı kafeleri görünce kendimi bir Avrupa şehrinden farklı bir yerde hissetmedim. Zaten bence Tel Aviv, adeta tam bir Doğunun Barcelonası. Tabi otobüse bindiğinizde yan koltukta dolu bir silah taşıyan ve sandalet giyen kadın bir asker görmek de insanın kafasını karıştırmıyor değil.

israil-guvenli-midir

Tel Aviv’e tam alıştıktan hemen sonra Kudüs’e geçtik. Kudüs, Tel Aviv’e oranla Arap nufüsünun da yoğun olduğu bir yer olması dolayısı ile bir ortadoğu şehri kokusu veriyordu. İlk günlerde tedirginliğim ortaya çıkıp Kudüs’e alışmışken hop bu defa bir macera ve Filistin yoluna düştük.

Filistin ise bilmeyenler için tam bir muamma. Sürekli olarak TV’de yer alan Gazze ve Batı Şeria’dan oluşan bu bahtsız ülke aynı zamanda Hristiyanlar için çok kutsal sayılan mekanlara da sahip olduğu için önemli bir turizm potansiyeline de sahip. Bu sebeple Filistin’e giden çok sayıda batılı turist de var. Ancak tur otobüslerinin içinde izole bir şekilde.

Gazze için bir şey diyemem. Ancak biz Batı Şeria’da çok rahat ve güvenli bir şekilde gezdik. 1950’li yılların Türkiye’sine benzeyen Batı Şeria’nın şehirlerinde adeta mahalle kültürü var. herkes birbirini tanıyor ve selam veriyor. Turistlere de ihtiyaç duydukları için çok iyi bakıyorlar. Özellikle Türkiye’den geldiğimizi öğrenince adeta gözleri parlıyor. Bizi özel olarak gezdiren rehberimiz Yamen’in dediğine göre dünyanın en güvenli yerlerinden birisi Filistin’miş !. Gerçekten de Batı Medyasının abarttığına bakmayın, Hebron’daki H2 gibi Yerleşimcilerin yoğun olduğu bölgede talihsiz çatışmalara denk gelmezseniz, Filistin’de bir sorun yaşamazsınız gibime geliyor.

filistin-guvenli-midir-hebron

Başlıktaki sorumuza geri dönersek; İsrail’e normal zamanlarda gitmek güvenlidir. Filistinliler ile İsrailler arasında sessiz bir barış var. İsrail tarafı yerleşim yerlerini genişletip yeni yerleşimciler yerleştirmediği sürece Filistinli’ler de taş atmıyor ve kendilerini patlatmıyor. Dış politikada İran ve Suriye’yi de kontrol etmek lazım. İran sürekli olarak İsrail’e saldıracak gibi dursa da, bence günümüzde buna cesaret etmesi çok kolay değil. Amerika, İran’a saldırmadığı sürece İran’ın da böyle bir girişimde bulunacağını düşünmüyorum. Yani evet bizim gittiğimiz dönemde İsrail’e gitmek gerçekten güvenliydi.

Bir de pek çok kişinin merak ettiği bir başka konu var. İsrail’de Türkleri seviyorlar mı ? Sorun çıkartıyorlar mı ?

Tel Aviv’de Türk olduğumuzu öğrenen İsrail’lilerin hiçbirinden herhangi bir İtalyan veya Amerikalı’dan farklı bir muamele görmedik. Bir çoğunun yüzünde sıcak bir tebessüm bile belirdi.

Kudüs’te ise Müslüman ve Türk olmanın verdiği keyif bambaşka. Sadece Müslümanların alındığı Kubbetüs Sahra’ya bir de Türk olarak hiçbir sorunla karşılaşmadan girdik. Müslüman mahallesindeki tüm esnaflar Türk olduğumuz için özel indirim yaptı ve hatta birisi hediye dahi verdi. Diğer bölgelerde de bir sempati ile karşılaştık.

Filistin’de Türk olduğumuzu öğrenenlerin gözleri parladı ve Tayyip ERdoğan ve Necati Şaşmaz isimleri hepsinin ağzından güzel ifadelerle döküldü.

Neticede gezmeyi seven herkesin yolunun bir gün İsrail’e de korkmadan ve çekinmeden düşmesini önerebilirim.

 

 

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

25 Yorum

 1. Ben İsrail'e gitmeyi planlamaktayım, oradan da Mısır'a geçeceğim fakat İsrail konusunda acemiliğim ve tereddütlerim mevcut sizlere bir kaç soru sorarsam ve cevaplaya bilirseniz çok sevinirim.

  Öncelikle İsrail'i tamamen gezmeyi planlamaktayım. Tel Aviv'den de Mısır'a geçmeyi planlıyorum.
  Fakat korkularım ise şöyle: İsrail'de bir problem ile karşılaşır mıyım? Kudüs'te gönlümce gezebilir miyim? Yoksa oraya girmek bin badire atlatmak mı demek? İnsanlar hoş görülü mü yani biraz tarz birisine kötü bakıp sıkıntı yaparlar mı?
  Sokaklarda gezmede sıkıntılarım olur mu?

  Ayrıca İngilizce'm seviyem ortanın altında iletişim kurabilir miyim? İsrail polisi ile sorunsuz bir biçimde iletişim kurabilir miyim? Deyim yerindeyse pat-çat İngilizce ile.

  Son olarak da otelde nerelerde kalmalıyım? Otel fiyatları nedir? Günlük yemek vs. fiyatları nedir? Tek başıma sorunsuzca ve eğlenerek bu geziyi yapabilir miyim?

  Bunları cevaplaya bilirseniz çok ama çok minnettar kalırım şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.

  1. Öncelikle İsrail içinde barındırdığı tüm karşıtlıkları ile gezilmesi gerekli güzel bir ülke. Gezmenizi ben de tavsiye ederim. Güvenlik konusunda ise endişeniz olmasın. Bir Arap-İSrail savaşı çıkmadıkça veya İsrail tarafından Filistin'e saçma bir operasyon gerçekleşmedikçe İsrail çok güvenli bir ülke. Hatta Dünyanın en güveli ülkelerinden birisi. Bir tek Doğu Kudüs'te dikkatli olmanı tavsiye ederim. O da yankesiciler vs. Bunun dışında gece sabaha kadar yaşayan şehirleri olduğu için sokaklarda hiçbir problem yaşamazsın.

   Ancak senin için sorun olacak konu dil. Eğer İngilizcen yeterli seviyede değilse (Konuşulanları anlayıp basit cevaplar veremiyorsan) ve arapçan yoksa çok sorun yaşarsın.

   İlk olarak İsrail'e girişte tek başına gideceğin için İsrail güvenlik profiline takılacaksın ve girişte bir çok soru soracaklar. Bu olayı kişisel olarak alma nazik bir şekilde cevap ver, o zaman süreç kısalır. Onlar yapmak zorunda oldukları işi yapıyorlar çünkü ve sadece sana özel değil herkese yapıyorlar. Neden geldin, nereleri gezeceksin, İsrail'de yaşayan tanıdıkların var mı ? Ailende daha önce İsrail'e gelen var mı ? Fllistin'e gidecek misin ? vs bir çok soru gelebilir. Biz bir çift olarak gittiğimiz ve pasaportta çok sayıda şengen vizesi olduğu için ayrı bir yere alındık ve soru sorulmadan içeri girdik. Ama tek gelen Müslüman erkeklere bunu yapıyorlar.

   Kudüste gönlünce gezebilirsin. Hatta nufüs cüzdanın da yanında olsun, din kısmında İslam yazısını gösterebilirsen Kudus'ün en kutsal yapılarına diğer turistler giremezken bizlerin girme şansı oluyor Müslüman ve Türk olmanın en takdir edildiği yerlerden birisi Kudüs, diğeri de Filistin. Kudüs ile ilgili yazıma bakabilrisin

   Fiyatlar ile ilgili; İsrail dünyanın en pahalı ülkeleri arasında ilk 3'te yer alır. Basit bir yemeğin maliyeti 30-40 TL (Fast food) restoranda yiyebileceğin bir yemek ise 100 TL'ye kadar çıkabilir. Su ücretleri daha da trajik, küçük suya 3,5 TL ödüyorsun.

   Otel fiyatları Hostelleri bilmiyorum ancak normal otellerde gecelik 80-100 EUR arası değişiyor (Çift kişi). En güzel alternatifler için booking.com'a bakabilirsin.

   İyi gezmeler.

  1. Merhaba yazıyı yazalı çok olmuş ama israil gezinizi mısıra gecerek tamamladınız mı bende aynı şekilde seyehat etmeyi planlıyorum bilgi verebilir misiniz

   1. Evet biz İsrail’e gittiğimizde durum biraz daha yumuşaktı. Ancak yine de güvenlikli bir ülke olduğunu düşünüyorum. Sadece çok şanssızsanız, Kudüs’te ara sıra olaylar çıkıyor, genelde İsrail Askerleri Mescid’i Aksa’ya girmeye çalıştığında arbede oluyor ve kapatılıyor. Buna denk gelirsiniz. Biz Mısır’a geçmedik. Açıkçası bu ara Mısır’ın Türkler için İsrail’den daha sıkıntılı bir yer olduğunu düşünüyorum.

 2. İsrail'e kışın gitmelisiniz. Yazın berbat bir sıcak var. Kışın İstanbul'ın sonbaharı gibi. Tel Aviv, Hayfa ve Kudüs'e gidin, ama Batı Şeria'ya gitmeyin. Gezecekseniz gidin o ayrı. Diğerlerinin aksine yüksek binalar yerine gecekondular, tişört-şortlu insanlar yerine başörtülü çarşaflı insanlar görürsünüz.

  1. Ekim ayı gitmek için güzel bir dönem, şansınız varsa Tel Aviv'de denize de girersiniz. Batı Şeria'yı gezmek için değil, Filistin'i merak ediyorsanız, Filistin'i anlamak istiyorsanız gitmelisiniz. Yoksa çok fazla bir şey vaat etmez, Ama Batı Şeria'yı bile gördüm demek güzel bir şey https://gezelimgorelimbilelim.com/2014/01/filistin… belki bu yazı fikrinizi değiştirebilir

 3. Filistine gitmek istiyorum Dura ve Ramallaha güvenli midir ve ne yapmam gerekiyor herke çok tehlikeli gitme diyor naıl gidebilirim…

 4. Mrb. Çalıştığım iş yeri beni israil e gondericek ve 2-3 yıl orada yaşayacağım. Ama ordaki yaşam şartlarını bilmedigim icin daha karar veremedim. Sizce iş yerimden ne isteyebilirim. ( Maaş , kalacak yer , yemek icmek vs. Konusunda ) yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Merhaba Öncelikle hangi bölgesine gönderecek
   İsrail benim gördüğüm kadarı ile güzel ve güvenli bir ülke. tabii biz 5 gün kaldık. Yaşayanlara sormak lazım.

   Tel Aviv tam bir avrupa şehri.
   Kudüs mistik bir yer. Ama yaşaması kolay değil.
   Haifa'yı görmedim ama gidenler çok güzel -İzmir- gibi diyor.

   Yalnız İsrail çok pahalı bir ülke. Su, yemek, yaşam vs her şey çok pahalı. Bir kahvaltı mekanında sıradan bir omlet için 60 TL ödeyebiliyorsunuz.

   Bu sebeple giderim orada para biriktiririm diye düşünmeyin. Ona göre maaş vs talep edin derim.

   Güvenlik konusunda bana kalırsa Filistin sınırlarında olmadığınız sürece endişe edecek bir durum yok. Kaldı ki; Filistin'in içi de çok güvenli ama Yerleşimcilerle olay çıktığı zaman sıkıntı oluyor.

   İsrail'de Türklere bakış açısı konusunda bir problem görmedim. Bir çoğunun geçmişinde ailesinde Türkiye ile ilişkileri olduğu için, politika konuşmadığınız sürece iyi ilişkiler kurabilirsiniz.

   1. tam olarak hangi bölge olduğunu bilmiyorum sadece israil olduğunu biliyorum. sanayi bölgesi nerede ise oraya gönderirler büyük ihtimal. yeni bir fabrika kurucaklarmış çünkü. konaklama , yeme-içme vs. gibi giderleri onlar karşılayabilir büyük ihtimal. ama maaş konusunda kararsızım ne kadar ücret istesem diye düşünüyorum. Sizce aylık ne kadar isteyebilirim yardımcı olurmusunuz ?

 5. tam olarak hangi bölge olduğunu bilmiyorum sadece israil olduğunu biliyorum. sanayi bölgesi nerede ise oraya gönderirler büyük ihtimal. yeni bir fabrika kurucaklarmış çünkü. konaklama , yeme-içme vs. gibi giderleri onlar karşılayabilir büyük ihtimal. ama maaş konusunda kararsızım ne kadar ücret istesem diye düşünüyorum. Sizce aylık ne kadar isteyebilirim yardımcı olurmusunuz ?

 6. Merhaba, ben ve erkek arkadasim 9 gunluk bir tatil icin israil e gidecegiz. Beersheva, kudus, hayfa ve tel aviv i gezmeyi dusunuyoruz. Ulasim, yemek ve muzeler icin gunluk ortalama kac dolar harcanir emin olamiyoruz. Yardimci olabilir misiniz? Simdiden tesekkurler

  1. Merhaba, İsrail'in pahalı bir yer olduğunu söyleyebilirim. Ancak yapacağınız harcamalar doğrudan size bağlı. Biz örneğin yemeğe en çok parayı harcarız ve yemek de İsrail'de çok pahalı. Basit bir kahvaltı 60 TL civarında ya da fast food yemekler 100 TL civarına gelebiliyor. Bu sebeple yemek bütçesi tamamen size ait. Biz sadece Kudüs'te müze gezdik. O da ağlama duvarnın altındaki tünellerdi. Fiyatı 40 TL civarında idi. Ulaşım da öyle rahatsız edici miktarlarda değildi. Bu sebeple size tam bir rakam veremiyorum. Ama biz gezilerimizde her zaman gideceğimiz bölgeye göre 100 EUR karşılığı ayırıyoruz.

 7. Merhaba, Israel de calisiyorum son 2 aydir ve muhtemelen 2016 sonuna kadar da burada olacagim. TLV de yasiyorum ve gercekten degisik bir sehir. Yazilanlari okudum ve benzer yorumlarda ben de bulunabilirim. Burasi cok pahali. Avrupa da bir cok ulkede uzun yillar calismis biri olarak Ingiltere ve Isvicre den bile bira parca pahali oldugunu belirtebilirim. Yukaridakilere ek olarak kalacak yer icin airbnb.com u kullanmanizi oneririm. Hem Israel li birinin evinde kalmis, hem de ev sahibinizin tavsiyelerine gore bir cok local bilgi edinmis olursunuz. Burada barinma da son derece pahali oldugundan, bir cok kisi ayni evi paylasiyorlar ve ozellikle gencler arasinda son derece normal ve yaygin bir durum. Filistin e gecmedim ama Kudus cok etkileyici. Ozellikle Shabat zamani orada bulunmanizi ve yasamin bir anda nasil degistigini deneyimlemenizi oneririm.

  1. Doğu Kudüs'ten dolmuşlar var. Oradan sınıra kadar gidiyor, sınırdan başka bir dolmuşa biniyorsunuz. Ancak Arapça bilmiyorsanız çok zorlanırsınız tek başınıza. Bir de GAzze'ye giriş yasak, Batı Şeria'ya gidebilirsiniz

   1. 21/12/2017 de Kudüs’e gitmek üzere tura yazıldık.Eşim olaylardan çok endişeli.Ben ne olursa olsun buraları görmek istiyorum.Tura parasını ödedik.Vazgeçmemiz halinde 250 şer € ların verilen uçak ve otel kaporası olarak kesilerek kalanın bize ödeneceği söylendi.Tur şirketinin yaptığı doğrumu?ne yapsak?

 8. selam , izniniz olursa ben birşey danışsam İsrail halkının türklere bakış açısı nasıl Tel Aviv ziyareti yapmayı çok istıyorum .

  1. Senem Hanım biz 2013 yılında gittiğimizde politika konuşmadığımız sürece çok dostça tavırlarla karşılaştık. Bir çok insanın bir akrabası Türkiye’de yaşamış ne de olsa. Özellikle Kudüs’ün müslüman bölgesinde ise ekstra canayakın davrandılar.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *