Avrupa Faydalı Bilgiler Floransa İtalya Pisa

Floransa’ya Nasıl Gidilir

Floransa’ya nasıl gidilir diye araştırırken aslında karşımızda çok da fazla bir seçenek olmadığını görmüştük. Her ne kadar Floransa’da küçük bir havalimanı varsa da, bu havaalanına Türkiye’den direkt uçuş yoktu. Bir tek tespit edebildiğim kadarı ile Lufthansa; Münih veya Frankfurt üzerinden aktarma ile Floransa’ya uçuş imkanı veriyordu ama onların da saatleri çok kötü olduğu için gerçek bir seçenek olmaktan uzaktı.

Bu sebeple Floransa’ya nasıl gidilir sorusunun cevabını bulmak için önce Floransa’ya yakın havaalanlarını tespit etmek gerekli oldu.  Bu durumda Floransa’ya en yakın iki havaalanı Bologna ve Pisa ön plana çıkıyordu.

Türkiye’den Pegasus ve THY; Bologna’ya direk uçarken Pisa’ya ise yalnızca THY uçmakta idi.

Her ne kadar gezi programımız içinde Pisa da olsa, Pegasus’tan promosyon bilet bulduğumuz için (3 kişi 1100 TL) biz Pegasus ile Bologna’ya uçmaya ve oradan Floransa’ya geçmeye karar verdik.

A- BOLOGNA’DAN FLORANSA’YA NASIL GİDİLİR ?

Bologna’dan Floransa’ya gidebilmek için önümüzde iki alternatif vardı.

  • Bologna’dan Tren ile Floransa

Bunlardan birincisi daima garantili olan Tren yolculuğu idi. Önce Bologna Havalimanından Aerobus isimli otobüse binip Bologna Centrale isimli tren istasyonuna gitmek oradan da yaklaşık her yarım saatte bir Floransa’ya giden tren biletlerinden bir tanesinden alıp Floransa’da Santa Maria Novella Tren istasyonunda olabilmek mümkün olacaktı. Havalimanından tren istasyonun 20 dk, Tren yolculuğu da yaklaşık 45 dk sürecekti ama arada aktarma vs yapılacağı için ortalama 1,5 saatlik bir yolculuk öngörmüştük.

Aerobus Rotası. Şehir Merkezi ve Tren İstasyonu Farklı Durak Dikkat !

Aoerobus biletleri hemen havalimanın içinden Aerobus otomatlarından alınabilmekte, Bologna Tren İstasyonunda ise biletler yine otomattan alınabilmekte idi. Aerobus biletleri tek yön tek kişi için 6 EUR iken tren biletleri ise trenine göre 16-22 EUR arası değişmekte toplam ortalama 25-30 EUR’ya mal olmaktaydı.

Tren istasyonunda emanetçi bulunursa Arada belki bir iki saat Bologna şehir merkezini gezmek de bir plus bonus olacaktı.

  • Bologna’dan Shuttle Otobüs ile Floransa

Floransa’ya gitmeden önce yaptığım araştırmada Appenino Shuttle isimli bir firmayı tespit ettim. Web sitesi yalnızca İtalyanca olan ve online ödemeyi sadece Paypal ile alan bu şirkete güvenmek başta zor gelse de, Bologna Havalimanının tam kapısından bizi alıp doğrudan Floransa’ya götürecek olmaları ve arada indi bindi, bagaj al ver yapmamak çok cazip geliyordu.

Apenino Shuttle biletleri online alınabilmekte ancak Paypal ile olduğu için Türkiye’den online almak mümkün değil. Fakat terminal içinde yer alan Turizm Ofis’inde biletler satılıyor. Turizm ofisinden alırsanız tek kişi tek yön 20 EUR iken otobüste şoförden alırsanı 25 EUR’ya çıkıyor biletler.

Shuttle’a binebilmek için terminal binasından çıkıp sola doğru dönüp The Other City Bus tabelasını bulmak gerekli. Bizim otobüs 5-10 dk geç geldi ama geldi ya önemli olan oydu. Bu yüzden dakik olacaklarını düşünüp panik yapmayın.

Appenino Shuttle’ın görünen tek dezavantajı sefer sıklığının az olması. Karşılıklı ortalama iki saatte bir sefer var. Yolculuk da yaklaşık 1 saat 15 dk civarı sürüyor. trafik olursa 1,5 saatte yaklaşıyor.

Biz Bologna’dan Floransa’ya gitmek için Shuttle tercih ettik. Her ne kadar inişimiz ile otobüsün kalkışı arasında 2 saat gibi uzun bir süre olsa da, Danışma’daki görevlilerin de yönlendirmesi ile Tren İstasyonuna git, doğru treni bul vs vs derken tren yolculuğunun daha kısa ve daha kolay  olmayacağına kanaat getirmiştik, iyi ki de öyle yapmışız. Yolculuk 1,5 saat civarında sürdü, rahat bir otoban yolculuğundan sonra kendimizi Santa Maria Novella Tren İstasyonunun hemen yanında bulmuştuk.

Beklerken hem havaalanında yer alan Bologna Pizzacısından karnımızı bir güzel doyurduk hem de Mert Deniz’in 2,5 saat süren yolculuk sonrası ayaklarını açıp enerji atmasını sağlamış olduk. Pizzacı demişken odun ateşinde pişen gerçek İtalyan pizzasını daha havaalanında bulmak inanın çok iyi geldi. Ayrıca bu pizzacının yanında bir de Osteria restoran var. Bologna Osteria’da da dönüşte yemek yedik. ravioli ve karışık sebze tabağı gerçekten de çok başarılı idi.

Fakat Shuttle’den indiğimizde en önemli problem taksi problemi idi. Shuttle tren istasyonun arka yan tarafında duruyor ve burada bir taksi durağı yok. Otobüs şoföründen taksi çağırmanızı rica edebilirsiniz. Ama gelirler mi garanti veremem. Biz 5 gün boyunca Floransa’da taksi bulmayı başaramadık çünkü.

B- PİSA’DAN FLORANSA’YA NASIL GİDİLİR ?

Açıkçası yolculuğumuz Bologna üzerinden olacağı için Pisa’dan Floransa’ya nasıl gidilir diye çok araştırmamıştım. Ancak gezimiz içinde Floransa’dan Pisa’ya tren ile yolculuk yapmış ve oradan da önce Lucca’ya sonra oradan da Floransa’ya tren ile geri dönmüştük. Floransa’dan Pisa ve Lucca isimli yazımda detayları okuyabilirsiniz.

Ancak gözlemlediğim kadarı ile Pisa Havaalanından Pisa Tren istasyonuna otobüs mevcut. Bu otobüslerin biletlerini şoförden almanız da mümkün. Pisa tren istasyonuna geldikten sonra tercih sizin bir daha Pisa Kulesini görmemek için yine yazımda anlattığım şekilde Pisa Kulesine gidip bir bakabilirsiniz. Biz ellerinde valiz ile gelen çok sayıda turist gördük, neden onlardan biri de siz olmayasınız ?

Pisa Merkez istasyondan Floransa Santa Maria Novella istasyonuna gün içinde çok sayıda tren var. İstasyona geldikten sonra onlardan birine atlayıp Floransa’ya geçebilirsiniz.

Tren yolculuğu ile ilgili püf noktaları Floransa’dan Pisa ve Lucca yazısından önce bir okuyun derim.

#gezinafiyetle

Gezgin Avukat

Eren Evren

 

 

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

Bir Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *