Avrupa Gezi Yazıları Kaş Türkiye

Batık Uygarlık, Kekova

 

Kekova;  Doğa ile tarihin bütünlestigi ve turkuaz denizin binlerce koyla çevirildigi bir yeryüzü cennetidir. Kekova, kıyıda kurulmus Üçagiz ve teknelerle ulasilan Kaleköy(Simena) ve karsisinda uzanan ve Batiksehrin yer aldigi Kekova Adasi`ni kapsar. Yüzlerce yatin demirledigi essiz koylar ve balikçi köyleri her yil milyonlarca yerli ve yabanci turisti buralara çekmektedir.

http://farm8.staticflickr.com/7250/8157559254_126f133f11_n.jpg

Kekova’ya  Kas limanindan camli ve ahsap teknelerle ulasabilirsiniz. Deniz yolu ile ulaşım 3-3.5 saat kadar sürmektedir. Ancak bu yolculuk boyunca kaliabalık ve yüksek sesli Serdar Ortaç ve Demet Akalın gibi popüler kültürün şarkıcılarının icra ettiği şarkılar size eşlik edecektir.  Bu tarz müziği ve eğlenceyi sevenler için bulunmaz bir nimet.

Eğer bu tür bir yolculuk tarzı size uygun değilse ve 6-7 kişiden daha az olmayan bir grup ile gitmişseniz Kaş Limanından kalkan özel teknelerden birini tutmanızı tavsiye ederiz. Günlük 350-500 TL karşılığında tam gün Kekova turu alabilirsiniz.
Yine de benim tavsiyem Kekova’ya kadar araç ile gelip Üçağız limanından tekne ile çıkmanız. Diğer türlü Kaş’tan tenke ile gelinmesi halinde ters rüzgara da denk gelirseniz yol zorlu ve sallantılı geçiyor. Bir de boş yere 2-2,5 saat teknede kaybediyorsunuz. Üçağız’a kadar karadan yol 30 dk oysa.

GÖRÜLECEK YERLER

Kekova bölgesinde görülecek yerler üçe ayrılabilir. Bunlar batık şehir, Simena Kalesi(Kaleköy) ve  yüzme molası verilen koylardır. İtiraf etmek gerekirse Gökova ve Marmaris’in koylarını görmüş ve buralarda yüzmüş olan insanlar için Kekova’nın koyları yüzmek için o kadar da çekici değil. Ancak Çamlıca koyu olarak adlandırılan bir koy var ki orası başka, Çam ağaçlarının ortasında gizli bir cennet.  Diğer koylar ise yine de yüzüp serinleyemeceğiniz güzel koylardır.

1- BATIK KENT İZLENİMLERİKekova adasına giden tüm tekne turları batık kentin yakınından ve üstünden yavaş bir şekilde seyrederek buraları görmenizi sağlarlar. Özellikle bu yöreye özgü bir biçimde çoğu teknenin altında denizin dibini görebileceğiniz cam bölümler bulunmaktadır. Ancak bu bölgede tarihi eserlerin korunması adına durmak yasaklanmış olduğu için tur en fazla 10 dk sürmektedir.

http://farm9.staticflickr.com/8481/8157561242_445a460c4b_n.jpg
Yalnız bir konunun altını çizmekte fayda vardır. Batık kent olarak adlandırılan şehrin sular altında kalan bölümü çok fazla değildir. O yüzden büyük beklentiler içinde gelmemekte fayda var.

Bu resimde suyun altında kalan anforalar teknenin altındaki cam bölmeden net bir şekilde görülmektedir.

Ayrıca resimde de görülebildiği üzere kekova adasını Kaş ilçesinden bulabileceğiniz macera turları aracılığı ile kano ile gezmeniz de mümkün olacaktır.

Kekova’nın 8. yy civarında gerçekleşen depremlerle suyun altına gömüldüğü düşünülmektedir. Aslında tümü ile kara parçası olan bölge, bir bölümün çökmesi ve suların dolması sebebi ile Kekova adası doğmuştur.

http://farm9.staticflickr.com/8201/8157527155_61a722601a_n.jpg

http://farm8.staticflickr.com/7114/8157561494_f546660d29_n.jpg
http://farm8.staticflickr.com/7265/8157527981_bb7b599e47_n.jpg


Fotoğraflardan da görüldüğü üzere; Kekova Batık Kenti’nin bir bölümü suyun üstünde bir bölümü de suyun altında kalan yerlerden ibaret olup tüm bu görüntüler insanı şaşırmasına sebep olmaktadır.

Ancak batık kent Kekova’nın görülmesi en başta gelen nadide yerlerinden biridir.

2- SİMENA KALESİ VE KALEKÖYKekova turuna çıkan teknelerin uğrak yeri olan Simena Kalesi de, gerek ilgi çekebilecek tarihi güzellikleri gerekse de doğal manzaraları sebebi ile uğramadan geçilmemesi gereken yerlerden biridir.

http://farm9.staticflickr.com/8346/8157529311_c05d8b2eea_n.jpg
Kale Likyalılar tarafından inşa edilmiş olup bir dönem Perslerin eline ordan Romalalılara ve en son Osmanlı’lara kadar gelmiştir. Kalenin içinde dünyanın en küçük anfi tiyatrosu bulunmaktadır.

http://farm9.staticflickr.com/8201/8157529671_7c33322331_n.jpg
Kaleyi gezebilmek için tehlikeli olmayan merdivenlerden sıcak altında yaklaşık 500 metre merdiven çıkmanız gerekmektedir. Kalbi olanlar dikkat!!

Ayrıca Kaleye çıkarsanız tüm Kekova bölgesi de muhteşem bir manzara ile ayaklarınızın altına serilmektedir. Bir de kaleyi size gezdiren yerel rehberler vardır. Yerel rehberler genelde köyde yaşayan yaşlı teyzeler olup gezinin karşılığında kendi elleri ile yaptıkları el işlerinden satın almanızı bekliyorlar. Ancak öyle yaşlı dediğimize bakmayın yıllardır kaleye tırmana tırmana değme gençlerden daha çok kondisyona sahiptirler.

Ayrıca bölgenin en ilginç yerlerinden biri de suya batmış antik Likya Kral Mezarıdır.

Son olarak köyü ve kaleyi gezdikten sonra iyice sıcaktan hararet yapmış olacaksınız ki kaleköyün girişinde ANKH kafe diye bir yer var ki, buraya uğrayıp şeftalili ve muzlu dondurma yemeyen birisi, Kekova’da batık kenti görmeden gitmiş gibi olacaktır.

ANKH kafenin yaptığı bu dondurma bugüne kadar yemiş olduğum en güzel dondurmadır ve yalnızca bu dondurmayı yiyebilmek için 800 Km yol yapıp Kekova’ya gidebilirim

3-KİMLER GÖRMELİ KİMLER UZAK DURMALIYalnızca güzel yerlerde yüzmek ve eğlenmek isteyenler tarihten uzak duranlar, Kekova’da vakit kaybetmemelidir.

Deniz Kum Güneş tatili yerine kültür ve doğa turizmini tercih edenler ise mutlaka görmelidir.

Eren Evren

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

6 Yorum

  1. BİR DÜZELTME YAPALIM KAŞTAN KALKAN TEKNELERİN GÜNLÜK TUR FİYATI 350-500 DEĞİL 800- 1200 ARASINDADIR KEKOVA ÜAÇAĞIZDAN KALKAN TERKNELER İSE 600 -1000 LİRA ARASINDADIR.BEN KAPTAN KEKOVADAN

  2. Buralar cennet… heryeri, her anı ayrı bir güzel.. mavinin her tonu, tertemiz denizi, yunusları muhteşe.. insanın yaşarken cennette hissettiği yer…

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *