Avrupa Gezi Yazıları Selanik Yunanistan

İzmir'in İkiz Kardeşi Selanik'te Gezilecek Yerler

SELANİK, ENERJİSİ HİÇ TÜKENMEYEN BİR ŞEHİR…İlkokulda, Atatürk’ün hayatını öğrenirken aklımızda yer eden Selanik’i 23 Nisan gibi anlamlı bir bayramın getirdiği tatil sayesinde gezip görme fırsatım oldu. Bu gezi sayesinde Selanik’te gezilecek yerleri gezdim ve Bir İzmirli olarak bugüne kadar hep duyduğum “Selanik ile İzmir birbirine çok benziyor” klişesinin gerçekten de yerinde olduğunu ilk elden görebildim.

Selanik’in geçmişi Milattan Önce 300’lü yıllara kadar gidiyor. Şehri bir Makedon kralı kurmuş ve Büyük İskender’in kardeşi, güzel karısının ismi olan Thessalonika ismi şehre verilmiş. Bundan sonra Romalılara ve sonrasında Bizans’a geçmiş olan şehir daha sonra bağımsızlığına kavuşuncaya kadar Osmanlı egemenliğinde kalmış. Selanik aynı İzmir gibi tarih boyunca farklı milletlerden faklı insanları barındırarak çok kültürlüğe ev sahipliği yapmış. İspanya’dan kaçan Yahudiler, Osmanlı Türkleri, Yunanlılar, Bulgar ve Arnavutlar uzun yıllardır bu şehirde beraberce sorunsuz bir şekilde yaşıyorlar.
Selanik’e giden doğrudan bir uçak yok. Atina aktarmalı uçuyorsunuz ki Atina’da genelde iki saate yakın beklemek zorundasınız. Atina’ya da İzmir ve İstanbul’dan uçabildiğiniz için başka yerlerden gidecekler yine aktarma yapmak zorunda kalacaklar.

Selanik çok turistik bir şehir olmasa da, gezilip görülecek yerleri çok fazla. Selanik’te gezilecek yerler; Beyaz Kule, Selanik Kalesi, kiliseleri, antik eserleri ve müzeleri ile sizi sıkmayan bir şehir. Ancak Selanik’te beni etkileyen en önemli şey, şehrin güzelliğinden çok şehrin insana verdiği enerji oldu. Turistik olmamasına rağmen 24 saat yaşayan bir şehir burası.  Caddelerde, Sokaklarda,parklarda sürekli bir kalabalık, canlılık hakim. Genç ve çalışmayı sevmeyen nüfus oldukça fazla. Bu sebeple günün her saatinde kordon boyunca sıralanan cafe/barları , ellerinde biberon gibi sürekli frappe bardağı tutan gençlerle tıka basa dolu görmeniz mümkün.

Şehir halkı az çalışıyor, dükkanlar saat dört buçukta, müzeler de iki buçukta kapanıyor. İnsanlar gezmeye, dinlenmeye ve eğlenmeye fırsat yaratabiliyorlar. Bu sayede şehir sürekli olarak canlı kalıyor. Tabi bir de Avrupa Birliği sağ olsun diyorlardır herhalde.

Selanik’te gezilecek yerlere  önce Atatürk’ün evinden başlamak gerek.

 

Atamızın evi şehir merkezinin hemen üstünde merkeze on dakikalık yürüme mesafesinde, Atatürk’ün evinin hikayesi biraz ilginç  Lozan anlaşmasından sonra ev, Yunan Hükümetine geçiyor ve Yunanlı bir iş adamına satılmış. Ancak daha sonra Selanik Belediyesinin girişimleri ile ev Yunanlı işadamından satın alınıp, Atatürk’e hediye edilimiş. Şu anda Türk Konsolosluğunun hemen yanında müze olarak kullanan evin giriş kapısına Selanik Belediyesi tarafından aynen şu cümleler yazdırılmıştır.

File0144

Türk milletinin büyük müceddidi ve Balkan ittihadının müzahiri Gazi Mustafa Kemal burada dünyaya gelmiştir. İş bu levha Türkiye Cumhuriyetinin onuncu yıldönümü münasebetiyle konulmuştur. Selanik, 29 Birinci teşrin 1933

Eve geldiğimizde bir sadelik ve zariflik dikkat çekiyor. Aynı derslerde öğretildiği gibi iki katlı pembe boyalı olan evin alt katında Zübeyde Hanımın odası ile kiler ve mutfak yer alırken,

selanik-zübeyde-hanım-oda

üst katında da Atatürk’ün doğduğu oda ile Müze haline getirilmiş yatak ve çalışma odası var.  Odalarda Atatürk’ün giydiği ve kullandığı eşyalar sergileniyor. Gerçi sergilenen eşyaların tümü Türkiye’den gönderilmiş ama olsun, evi gezerken insan bir başka hissediyor kendini. Atamızın doğduğu, küçüklüğünün geçtiği bu evde bulunmak bir başka güzel…

selanik-zübeyde-hanım-oda2

Atatürk’ün evinden sonra bir taksi ile Selanik’te görülecek yerlerden Selanik Kalesine gidiyoruz. Yaklaşık 13 EUR ödüyoruz.  Selanik Kalesi, İzmir’in Kadifekalesi gibi şehrin üzerinde hakim bir tepede ve buradan şehrin tüm güzelliğini panoramik olarak seyretme imkanınız var.

Selanik Kale (6)

Selanik Kale (3)

Ancak kale olarak çok da fazla bir şey beklemeyin çünkü kalmamış. Kaleden aşağıya yürüyerek inip hem manzarayı biraz daha seyredip hem de otantik sokakları gezme imkanına sahip olabilirsiniz. İniş yolunda karşınıza çıkacak manzaralı kafe ve restoranlarda mola verip şehri doya doya seyredebilirsiniz
Selanikte’te gezilecek antik yapılar içerisinde en önemlisi ise Beyaz Kule.
Caddeler (29)

Yaklaşık 30 metre yüksekliğinde olan ve Selanik’in simgesi sayılan bu kule, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılmış. Kule Osmanlılar tarafından denizden gelecek tehlikeler için savunma amaçlı garnizon ve hapishane olarak kullanılmış. 1912’de Balkan Savaşlarının sonucu olarak Selanik Yunanlıların eline geçince, kule sembolik bir vaftiz uygulaması olarak beyaza boyandığı için ismi Beyaz Kule olarak kalmış, ancak şu anda Kulenin beyazlığından eser kalmamış.
Selanik’te gezilecek iki önemli müze var. Bunlardan en meşhuru Bizans Kültür Müzesidir.


TV Kulesi (13)

Selanik’in sahip olduğu Bizans eserlerinin sayısının fazlalığı sayesinde UNESCO’önun Dünya Kültür Mirası listesine girdiğini unutmayarak, bu müzenin 2005 yılında Avrupa Müze Ödülünü aldığını bilmek gerekir. İçinde Bizans döneminden çok sayıda eser bulunduğunu duyduğumuz müzeyi gezme hevesimiz, saat 14:30’da kapandığını görüp kapısından dönmekle içimizde kaldı maalesef.

Selanik’te dikkat edilmesi gereken en önemli şey zaman, gezmeyi istediğiniz yerlerin erkenden kapandığını görebilirsiniz. Diğer önemli müze de, Bizans müzesinin hemen yanında bulunan Arkeoloji müzesi. Arkeoloji müzesinde biz oradayken Makedon dönemi eserleri sergilenmekte idi ama tabi o da saat 14:30’da kapanmıştı.

Şehir Merkezindeki yorgunluğunuzu atabilmek için Selanik’te yapılacak şeyler listesindeki Selanik Fuar alanı (EXPO alanı) içinde bulunan TV/İletişim Kulesindeki Restoran/kafede oturup bir şeyler içebilirsiniz.

http://farm9.staticflickr.com/8206/8200625974_f3f7a3bf38.jpg

Kafeteryanın zemini bir saatte bir tam tur atacak şekilde döndüğünden, bir saat içerisinde tüm kenti yakından gözlemleyebilirsiniz.

TV Kulesi (35)

Bunların haricinde Selanik’te yaya olarak gezilecek ve görülecek çok yer var. En önemli Bizans eserlerinden biri Rotonda’dır. Milattan önce Romalılar tarafından Mozole olarak yapılan yapı daha Bizanslılarca Kiliseye çevrilmiş,

http://farm9.staticflickr.com/8197/8199536519_f925808b50.jpg

Osmanlılar tarafından da yanına minare eklenip cami olarak kullanılmış. Tadilatta olan yapının ihtişamlı kubbesi göz alıyor. Ayrıca yine Galerius’un anıt mezarı, Bizans Dönemi’nde aziz Demetrius’a atfen bir Roma hamamının dönüştürülmesi sonucunda inşa edilen Hagios Demetrios Kilisesi, 3. yüzyılda inşa edilmiş olan ve İstanbul’da bulunan Aya Sofya’dan esinlenilerek 8. yüzyılda tekrar inşa edilen Hagia Sophia Kilisesi,

Agiou Georgiu (4)

şehrin yukarısında bulunan Bizans duvarları; bu çok-kültürlü geçmişten günümüze kalan ve selanikte görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca alışveriş yapmak isteyenler Modiano Pazarına gidebilirler. Modiano Pazarında taze balık ve meyve ile el yapımı hediyelik eşyalar da satılmaktadır.

Gün sonuna gelip güneşin batış saati yaklaştığında, Selanik kordonuna kendinizi atıp, kordonda bulunan deniz kenarındaki kafelerde içeceğinizi yudumlayıp günün yorgunluğunu çıkartabilirsiniz. Selanik Kordon Boyu, İzmir’in 15 yıl önce deniz doldurulmadan önceki hali ile neredeyse birebir aynı. Limandan başlayıp Beyaz Kule’ye kadar ilerleyen caddede her telden yer bulabileceğiniz kesin. Dileyenler karşı kaldırımda deniz kenarında hiçbir engelle karşılaşmadan da yürüyebilir.

Kordon (5)

Selanik’te eğlenebilecek yerlerin sayısı da hiç az değil. Her kesime hitap eden yerler mevcut. Akşam Ladadika bölgesindeki taverna ve Ouzerolarda balığınızı yiyip daha sonra Yunanistan’ın en büyük eğlence yerlerinden biri olan Fix’te binlerce kişi ile canlı performans dinleyebilir veya Aristo meydanının hemen yukarısındaki bizim Kumkapı’ya benzeyen salaş mekanlarda balık yiyip bir iki kişilik Yunan çalgıları eşliğinde müzik dinleyebilir, sahildeki barlarda takılabilir veya Avrupa’nın en büyük casinolarından birinde şansınızı deneyebilirsiniz.

 

Şehir içinde ulaşım genelde otobüs ve taksi ile sağlanıyor. Otobüslere her kapıdan binebiliyorsunuz. Bindiğinizde elinizde bulunan biletleri, validasyon cihazına okutmanız yeterli.

Taksiler ise aynı yöne giden birkaç kişiyi beraber götürebiliyorlar. Yol ücretini ise kendi kafalarına göre yolcular arasında paylaştırıyorlar. Ancak genelde şehir içi mesafeler için taksilere 3-5 EUR civarında para ödüyorsunuz.

1997 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Selanik’i ve şehrin yaydığı pozitif enerjiyi gidip yerinde görmenizi, özellikle Atamızın evini ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

7 Yorum

  1. Mkedonya Trakya Muslumanlari Egitim ve Kultur Dernegi ferit ISMAILOGLU ( Selanik'te helal yemek ve taze balik Gruplara yardimci olabiliriz 0030 6945216020 tesekkurler ve yine bekleriz sizi selanjik Sehirine

    1. Şehre ve bölgeye o gözle açıkçası hiç bakmadım. Ancak Selanik, Yunanistan’ın Makedonya bölgesinin başkenti ve kuzeye doğru gidildikçe Makedonya ülkesine kadar dağlık bir alan. Mutlaka dediğiniz şekilde yerler vardır. Doğusunda Haldikidiki diye çok güzel bir turizm bölgesi var. Ama tarım alanlarını bilemeyeceğim, uzmanlık alanım değil.

  2. sayın ziyaretçiler, harika bir camii olan selanik yeni camii gezmenizi şiddetle tavsiye ederim.
    “Selanik’teki en ilginç yapılardan birisi şüphesiz Yeni Cami’dir. Bu cami hem ilk hem son olmak gibi bir özelliğe sahiptir.Selanik’te yapılan son cami ve Dönmeler(Sebataycılar) tarafında yaptırılan ilk camidir.

    Osmanlı döneminin son eserlerinden biri olan Yeni Cami Müslümanlığı seçen Yahudiler tarafından 1902 yılında İtalyan mimar Vitaliano Poselli’ye yaptırılmıştır. “

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *