Avrupa Gezi Yazıları İzmir Türkiye

Karaburun'da Bir Hafta Sonunda Gezilecek Yerler

karaburun-gezilecek-yerler

Hafta sonu için Yüksel’in ısrarları sonunda Karaburun’a gitmeye karar verdik. Yıllardır her Karaburun’a gidelim dediğinde ben de İş için bir kaç yıl Karaburun’a gitmişliğim ve yollarda perişan olmuşluğumu hatırlayarak oranın virajları çok diyerek karşı çıkardım. Ancak bu hafta sonu biraz da baskın bir programla Karaburun yollarına düştük. Yola çıkmadan önce Kalınacak yeri hiç sevmesem de vakit yokluğundan Yüksel ayarlamıştı. Mimoza Koyunda Mimoza Apart isimli otelde kalacağımızı duyum. Sonradan Karaburun’da nerede kalınır diye çok arasam da güzel bir  sonuç çıkmadığından kendi kendime eğer kalacağımız yeri seversem bir yazı yazı yazmalıyım diye karar verdim.

Karaburun yoluna Çeşme otobaından başlıyoruz. Dümdüz ve tam gaz gidilen 45 km’den sonra Karaburun yol ayrımı geliyor. Karaburun yol macerası bundan sonra başlıyor. 50 Km içerisinde sığdırılan yaklaşık 300 virajlı zorlu bir yol Karaburun’un bu kadar bakir kalmasına sebep aslında. Yol boyunca gördüğümüz otoyol çalışmaları ise beni açıkçası hem sevindiriyor ama bir o kadar da Çeşme gibi keşfedilip işgal edileceği endişesi yaratıyor. Karaburun halen İzmirli’lerin elinde ne de olsa.

50 Km’lik sahil yolu boyunca aslında çok güzel köyler ve koylar görüyoruz.  Balıklıova, ve Kaynarpınar aklıma ilk takılanlar. Bir de Ortadoğulular sitesi diye bir yer var.  Sanki Lagüne benzer bir koya yerleşmişler. Çok kıskandınm. Derken Mordoğan’ı geçtik. 1 saatlik bir yolculuktan sonra Karaburun’a girdik.

mordogan-ortadogulular-sitesi

Karaburun Şehir merkezi denizden uzak tepede kalıyor. Tatil için gelenler Merkez yerine Koylarda kalmayı tercih ediyor.

Bizim gördüğüm kadarı ile bizim de kalacağımız Mimoza Koyu ve hemen bir tepe arkasındaki İncirli Koy ve onun da bir tepe arkasındaki İskele Caddesi Karaburun’da nerede kalınır sorusunun en güzel cevabı.

Otelimizin bulunduğu Mimoza Koyu’na Karaburun şehir merkezi kavşağını geçer geçmez sağa denize doğru giden hafif patika ancak asfalt  bir yoldan ulaşılıyor.

karaburun-mimoza-koyu

Mimoza Koyu, benim son zamanlarda gördüğüm karayolu ile ulaşılabilen en güzel koylardan birisi. Çok fazla anlatmak istemiyorum. Çünkü Temmuz sonunda 35 derece sıcaklıkta bile rahatsız edici bir kalabalık yoktu. Mimoza Koyunda iki tane işletme gördüm. Biz Mum Bar’da vakit geçirdik ve memnun kaldık. Bir de Mares isimli bir yer gördüm. İkisinin de önündeki deniz güzel.

Mimoza Koyunun bir tepe arkasında meşhur mavi bayraklı İncirli Koy var. Ufacık bir yer aslında ancak plajın gerisindeki çim ve yeşillikli alan vakit geçirmek için güzel. Belediye’nin bir tesisi var. Minderin tanesini 3 TL’den kiralasa da pahalı bir yer değil. Deniz de güzel ve temiz.

İskele Caddesi ise Karaburun’un turistik caddesi. sahil boyunca sıralanmış bir kaç balık lokantası ve alternatif bir iki restoran ve yine bir kaç kafe’den ibaret. Git gel 500 m yol yaparsınız. Ancak geceleri sakince yemek yiyip vakit geçirmek için ideal. Bir de hemen yanında güzel bir plaj var. Buradan da denize girmek mümkün.

karaburun-iskele-caddesi

Pazar oldu ve dönüş vakti geldi. İstemeyerek geldiğim Karaburun’dan bu defa istemeyerek ayrılıyorum. Dönüş yolu her zaman daha zor olduğu için önce Mordoğan’da bir çay-dondurma molası verip keskin virajları üstümüzden atmaya çalıştık. Daha sonra da güzel Balıklıova’da yemek molası verdik. Balıklıova’da Özal ve Garip’in yerleri aile işletmesi tarzında çalışan iki güzel ve hesaplı balık lokantaları. Balıklar taze ve mezeler güzel.

balikliova-ozalin-yeri

Balıklıova’dan geçerken Meşhur Un kurabiyesinden almamak olmaz. Kendine has bir tadı ve tarzı olan Balıklıova Un Kurabiyesi’ni de orjinal fırını olan Sevgi Unlu Mamüllerden almak gerek.

Göçmen kuşlar gibi Cuma günü Çeşme, Urla ve Karaburun’a giden İzmir ahalisi, Pazar akşamı gerçek hayata geri dönüş için yollarda ve biz de bu trafiğe karışıp evimize geri dönüyoruz…

balikliova-koyu

İlgili Yazı:

Karaburun’da Nerede Kalınır ?

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

5 Yorum

  1. Ben de bu yaz gittim Fakat aynı koyda biraz daha ilerde denize sıfır olan pansiyon ergin pansiyonda kaldık. Denizi biraz taşlıydı ama olsun güzeldi. 🙂

  2. Mordoğan gerçekten harika bir yer huzur ve ayrı bir cennet, karaburun tarafında ayrı bir sessizlik ve Cennet. Karaburunda yalı butik pansiyonda kaldım bayıldım o sessizliğe huzura.deniZe sıfır durumda ve mezeleri yemekleri ev kıvamında,tam bir sıcak nezih bir yer

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *