Adana Avrupa Türkiye Yeme İçme Eğlence

Adana'da Kahvaltıda Çorba İçiliyor

 

adana-kurukopru-paca-salonu

Adana’ya yapmış olduğum iş gezilerimin en güzel taraflarından birisi de uçaktan sabah erken saatte inip güney usülü kahvaltı yapma fırsatına sahip olmaktı.

İlk başlarda, henüz daha bu lezzetlerin peşinde değilken, havaalanından iner inmez merkezde bir pastahane veya börekçiye girer sıradan bir şekilde karnımı doyururdum.

Ancak daha sonra Güney Usulü kahvaltı yapmanın inceliklerini öğrendim. Adana, Urfa, Antep ve Diyarbarkır’da kahvaltıda dahi ciğer kebap yendiğini veya biraz daha hafif bir şey almak isteyenlerin de kahvaltıda kelle,paça,çürük, işkembe gibi çorbaları içtiklerini gördüm.

Aslına bakarsanız sabah kahvaltıda alınan et ve protein gıdasının ne kadar faydalı olduğunu bilim adamları da yazıp çiziyor.

Anlaşılan Güney insanı kahvaltının önemini taa yıllar öncesinden fark etmiş. Kahvaltı usulünü değiştirmiş.

Adana’da kahvaltıda çorba içtiğim iki mekandan bahsetmek istiyorum.

Bunlardan ilki Meşhur Kuruköprü Paça Salonu.

 

adana-kurukopru-paca-salonu-nasil-gidilir

Adana’da belki de foursquare’de en çok check in yapılan yer burası. Herkes burada bir kahvaltı yapmayı denemiş sanırım.

Teknoloji ile de arası iyi olan bir mekan olsa gerek, google maps üzerinden yaptıkları işaretleme doğru ve harita üzerinden aldığım tarif ile tam da önlerine kadar gelebiliyorum.

Biraz merkezden uzak olmaları dezavantaj tabii. Araç olmadan nasıl gidilir bilmiyorum.

Kuruköprü Paça Salonunda kahvaltıda paça içmek favori. Paça burada gerçekten de koyunun kıkırdaklı ayak kemiklerinden yapılıyor.

Bu kadar ileri gitmek istemiyorum diyorsanız, benim Adana’ya özel tavsiyem “Çürük Çorbası” olacak. Yöresel bir çorba olan “Çürük Çorbası” kellenin yanak kısmından yapılıyor. Yağlı ve Yağsız olarak ikiye ayrılıyor.

adana-kurukpru-paca-curuk-corba

Sabah ağır olmasın diye yağsız kısmından aldım, Çorba çok lezzetli bu arada.

Et ile çorba suyu ayrı ayrı tutuluyor ve sipariş geldiğinde birleştiriliyor. Üstüne de tereyağlı sos geldi mi çorba tam bir lezzet bombası.

adana-kurukpru-paca-curuk-h

Bir de buna dil karışımı ekletirseniz lezzetin keyfine değmeyin derim.

Kuruköprü Paça Salonunda çorbadan başka “şirdan-mumbar” ve “ortadoğu usulü humus”  da var.

Ağır olmasın diye şirdan yerine çorbanın yanına pastırmalı humus istedim. Humus, gerçekten de ortadoğu’da yediklerim kadar lezzetli ve hatta bir tık ötesindeydi. Kıvamı güzel ve lezzeti yerindeydi.

adana-kurukpru-paca-curuk-humus

Kısaca Kuruköprü Paça Salonuna ben tam puan verdim.

Adana’ya bir başka gidişimde araç kiralamadığım için merkezde bir paça salonu araştırdım. Adana’daki lezzet rehberim löplöpçü merkezde Güney Paça Salonunu önermiş ise de, ben baktığımda içerisini çok çekici bulmadım.

Toros Paça Salonu

adana-toros-paca-salonu

Bunun yerine yine Adliye’nin yanındaki Teknosa’dan düz ileriye devam edince Toros Paça Salonu var. Gözüme burayı kestirdim. Zaten biraz araştırma yapınca uzun yıllardır burada faaliyet gösteren bilinen bir yer olduğunu gördüm.

Toros Paça Salonu, Kuruköprü Paça Salonundan farklı olarak sulu yemekler de yapıyor.

adana-toros-paca-salonu-sulu-yemek

Ancak benim amacım, Adana’da kahvaltı ritüelimi gerçekleştirmek ve çorba içmek.

Hemen bir çürük çorbası istiyorum. Çorba müthiş lezzetli. Kemik suyunu içimde hissediyorum adeta. Ancak hemen belirteyim bu kadar güzel olmasına rağmen Kuruköprü’de daha çok sevmiştim.

adana-toros-paca-salonu-curuk-corbasi

Bu defa geçen sefere göre daha cesurum ve çorbanın yanında şirdan istiyorum.

İşte gelen bu şirdan beni benden alıyor.

adana-toros-paca-salonu-sirdan

Ege’de bu şirdanı yağda kızartarak yaparlar ve bana ağır gelir.

Buradaki şirdan ise haşlama.

Zarı incecik ve ağızda elastik bir his vermiyor. hemen eriyip gidiyor.

Toros Paça Salonunda Şirdana 10 numara veririm. Çorbası da lezzetlidir.

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

5 Yorum

  1. Cok guzel anlatmıssınız.Bİr Adanalı olarak tesekkür ediyorum ama o çürüğün yanındaki şırdan degil mumbar. İKisi çok farklı şeyler.
    Bir de diğer gidişinizde BUlvar paça salonunu tavsiye ederim. (Her Adanalının paçacısı ve kebapcısı farklıdır.BUnu farketmişsinizdir) Sevgiler

    1. Ayşe Hanım haklısınız, Mumbar ile Şırdan'ı hep karıştırırım. Burada da karıştırmışım maalesef 🙂 Bulvarı da deneyeceğim

  2. Adanalı olarak 2 aydır İZmirde yasamaya başladık. Alttaki linkte izmirde yasadıgınızı okudum. Fakat izmir için tavsiye göremedim. Bir Adanalı İzmirde kumru dısında ( ki yiyemiyoruz) ne yer? Mesela Adana tadına yakın kebapcı varmıdır"

    1. Bir Adanalı olarak İzmir'de yakın tatlarda kebap bulmayı pek düşünmeyin derim. İzmir daha çok balık ağırlıktadır. Çok güzel balıkçılar vardır, Ancak doğduğumdan beri İzmir'de yaşadığım halde öyle hemen aklıma bir kebapçı gelmez. Ama Alsancak'ta Mowenpick otelinin arkasında bir Ciğerci var 10 numara tavsiye ederim. Bir türlü yazamadım yazısını. adı Ciğerci Zarif, Öğleden sonraya kadar açık, ama Adana usulu değil, yaprak ciğer yapar. fakat enfestir. Buca'da natonun orada Bergama Köftecisi, Karşıyaka'da çarşı caminin karşısında köfteci Erol, Menemen Ulukent'te Kokoreççi Akın, tavsiye edebileceğim yerler. Bir de Mavişehir'de Titanik gibi bir binanın altında Kolcuoğlu var ama bir kaç kişiden iyi bir referans alamadım. Adanalı olarak siz gidin bakın derim. Yine Mavişehir'de Adana 01 var, çok iyi değil ama Adana usulü servis var.

  3. Bu hafta bir kısmını deneyeceğim. Çok tesekkür ederim. Kolcuoglundan ümitliydim ama bundan sonra denemem bile. Cok tesekkür ederim

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *