Avrupa Gezi Yazıları İtalya Milano Slider

Milano'da Bir Günde Gezilecek Yerler

Milano'a Sun Express'in İzmir-Milano direkt uçuşu ile gitmiştik. Cuma günü öğleden sonra Milano'ya inmesi gereken uçak 3 saat rötar yapınca bizim Milano'ya varışımız akşamı buldu, Pazartesi de dönüş olduğundan ve bir gün de Como gölüne ayırdığımızdan Milano'da gezilecek yerleri görebilmek için sadece 1 günümüz kalmıştı.

Biz de bu bir günü Expo'ya veya Outletlere değil de Milano'nun merkezinde gezilecek ve görülecek güzel yerlere ayırmaya karar verdik.

Milano'da Bir Günde Gezilecek Yerlerin Listesini şu şekilde yaptım:

1- Duomo di Milano

Milano şehrinin alameti farikası ve Milano'da gezilecek yerlerin en ünlüsü kesinlikle Duomo yani büyük katedraldir.

duomo-di-milano-iki

Duomo; eşsiz mimarisi, duvarlarındaki türlü türlü sanat eserlerinden sayılacak heykelleri ile Milano'da yapılacak şeyler listesinin en tepesine yazılacak bir yer.  Kapladığı alan olarak 11.700 m² zemin yüzeyi alani ile Roma'daki Aziz Petrus Bazilikası, Londra'daki Aziz Paulus ve Sevilla katedrallerinden sonra Avrupa'nın dördüncü büyük katedraliymiş. Yapımı da yaklaşık 500 yıl sürmüş.

Biz otelimizin konumu sebebi ile Duomo'ya 10 dk'lık kısa bir yürüyüş ile ulaşmıştık Ama okuduğum kadarı ile Duomo'ya metro ile gelenler metro istasyonundan çıktıklarında hayranlıklarından donup kalırmış.

Vakit darlığı ve emekli kuyruğundan beter bir kuyruk ve kapıda her girenin aranıyor olmasına gıcık kapmamdan dolayı biz Duomo'nun içini görmeyi pas geçtik. Zaten yine İnternetten okuduğumuz kadarı ile dışı, içinden çok daha etkileyiciymiş. Görmedim okuduklarımın yalancısıyım 🙂

2- Galleria Vittorio Emmanuele II

galleria-vittorio-emanuela

Duomo'nun içine harcayacığımız vakti, Duomo'nun çevresindeki güzel caddelere vermiştik. Duomo'nun çevresi ise güzel caddeler, alış veriş yapılacak dükkanlar ve kafeler ile Milano'nun kalbi sayılabilecek bir bölge. Bu bölgenin en önemli yapısı ve Milano'da görülecek yerlerin başında gelen bina Galleria Vittorio Emanuele II isimli tarihi bir alış veriş merkezi.

galleria-vittorio-emanuele-iki

Yurt dışında AVM'lere pek gitmeyiz ve sevmeyiz. Ancak Galleria Vittorio Emanuele II; bir alışveriş merkezinden öte gerek tavandaki demir gerekse de tabandaki mozaik işçiliği ve atmosferi ile mutlaka görülmesi gereken bir yapı. Aynı zamanda bir pasaj olan bu alışveriş merkezinde karşılıklı olarak Louis Vitton, Gucci, Prada vs gibi üst sınıf markaların mağazaları ve güzel restoranlar ve kafeler yer alıyor. alışveriş yapmayacak olsanız da oturup bir şeyler yiyip içmeyecek olsanız da sırf pasaj olarak geçip arkadaki Leonardo da Vinci meydanına çıkmak için bile kullanın burayı.

milano-galleria-vittorio-emmanuele

3- Leonardo da Vinci Meydanı ve La Scala Tiyatrosu

Duomo'dan, Galleria Vittorio Emanuele II alışveriş merkezini pasaj olarak kullanıp diğer tarafa geçerseniz huzurlu ve sakin bir meydana çıkarsınız. Duomo'nun kalabalığı ve curcunasını arkada bırakıp oturup dinlenmek için iyi bir meydandır burası. Meydanın tam ortasındaki da vinci heykeli de sizi ihtişamı ile karşılar ve büyük ustayı anmanızı sağlar.

da-vinci-meydani

Meydanın tam karşısındaki La Scala tiyatrosu ise gerek içinin ihtişamı gerekse de sahnelenen operaların ünü ile Avrupa'nın en ünlü opera binalarından birisidir. La Scala tiyatrosunda bir gösteri için aylar öncesinden bileti almak gerekli. eğer vaktiniz varsa operayı sevmiyorsanız bile içeriyi görmek için düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

la-scala-tiyatro

4- Altın Dörtgen ( Quadrilatero d’Oro)

Tarihi Milano'dan çıkıp da Modanın Başkenti olan Milano'ya geçiş için Altın Dörtgen olarak tanımlanan Via Montenapoloene, Via Della Spiga, Via Manzoni ve Via San't Andrea caddelerinin meydana getirdiği dörtgen içindeki bölgeyi gezmek lazım. La Scala tiyatrosundan yukarı doğru Via Manzoni caddesinden yürürken caddenin sağ tarafında Via Montenapoloene caddesini görürsünüz. tereddüt etmeden bu caddeye dalın ve etrafındaki tüm caddeleri görün. Milano'nun Moda'nın başkenti olma unvanını nasıl elinde tuttuğunu anlayın. Bilebildiğiniz tüm moda mağazaları, değişik ve çarpıcı ! vitrinleri ile müşterilerini baştan çıkartmaya uğraşıyorlar.

milano-altin-dortgen

Bu bölgede bizim en çok tuttuğumuz cadde, enterasan vitrin tasarımları ile Via della Spiga olmuştu

Altın dörtgenin sonundan tekrar Via Manzoni'ye çıkıp tekrar yukarı doğru yürümeye devam ederseniz  yolun sonunda karşınıza çok güzel bir park gelir (İndiro Montanelli Parkı). Gün içinde dahi bir çok Milano'lunun spor ve piknik yaptığı bu alana biz Altın Dörtgen'de bir tane dahi oturabilecek kafe bulamadığımız için Deniz'in ihtiyaç molası sebebi ile girmiştik. Ama yeşillikler arasında huzurlu ve güzel bir 45 dk dinlenmiş olduk.

montenalla-park

5- Brera

Montanelli Parkında depomuzu tekrardan doldurduktan sonra rotayı herkesin öve öve bitiremediği Brera bölgesine çevirdik. Yine Manzoni caddesinden geldiğimiz yöne doğru aşağıya 15 dklık bir yürüyüş ve La Scala tiyatrosunun arkasına dönüşten sonra Brera bölgesine geliyoruz.

brera

Brera bölgesi benim gözlemlerime göre güzel Aperitovo'lar veren bir kaç restorandan ibaret, insanların akşam üstü saat 5 civarında buluşma noktası olan bir yer. Daha da fazlası değil.

6- Porta Garibaldi- Corso Como

porta-garibaldi

Brera Bölgesinden 15 dk bir yürüme ile Porta Garibaldi ve arkasındaki Corso Como bölgesine ulaşabilirsiniz. Yürürken arada meşhur fırın Princi'de ufak bir mola da verebilirsiniz. Corso Como kendine has mağazaları, kafeleri olan (Corso Como 10 gibi) Milano'nun farklı havasına sahip bir bölgesi.

millano-corso-como

BONUS

Milano'daki bir günümüzü yukarıda anlattığımız şekilde tamamladıktan sonra dönüş gününde 3-4 saatlik bir zaman diliminde Milano'da bir günde gezemediğimiz yerlere ayırdık.

Sforzesco Kalesi

milano-sforzesca-kalesi

Milano Cadorna tren istasyonun arkasındaki bu kale uzun yıllar boyunca Milano'yu yönetmiş ailelerin evi olmuş. şimdilerde içinde bir kaç tane müze var. Bizim gibi vakti olmayanlar içinde kısa bir tur atıp bu ihtişamlı yapıyı görebilir, Vakti olanlar da içindeki müzeler ile bir kaç saat vakit geçirebilir. Vaktimiz olsaydı içindeki müzeleri görmeyi isterdim.

Navigli Bölgesi

Navigli Bölgesine gitmeden önce yaptığım araştırmalarda buranın Londra'daki Brick Lane ya da Camden town gibi bölgelerinden birisi olacağını tahmin ediyordum. Daha bohem bir yaşam tarzı, kendine tarz kafeler ve mağazaları bulacağımı düşünüyordum. Metro ile s. Agostino durağında inip bir miktar yürüdükten sonra gördüğünüz su parçasını takip edin, bölgeyi bulacaksınız. Yol üstünde Milano'nun meşhur pizzacılarından Spontini'de ufak bir yemek molası da verebilirsiniz.


IMG_2956

Navigli bölgesi açıkçası bana çok fazla bir şey ifade etmedi. Belki akşamları daha fazla hareket oluyordur. Ancak yine de Milano'da görebileceğiniz tek su parçası burada.

Santa Maria Della Grazie Kilisesi- Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği Tablosu

santa-maria-della-grazie

Milano'ya gitmeye karar vermeden yıllar önce okuduğum Da Vinci'nin Şifresi kitabında tanışmıştım bu tablo ile. O günden beri merak eder gidip yerinde görmeyi isterdim. her gün belirli sayıda ziyaretçi kabul ettikleri için aylar öncesinden rezervasyon yapılması gerektiğini de biliyordum. Rezervasyon için çok uğraştım, 3 ay öncesinden itibaren sürekli internet sitesine girdim ama bir türlü yapamadım. Bizzat yerinde gördüm ki kilise tadilattaymış. Sırf bu tabloyu (pardon duvarı) görebilmek için bir daha Milano'ya gelirim.

milano-son-aksam-yemegi

Milano'da gezilecek yerlerin kısa bir listesini bu şekilde oluşturabildim. Bizim gibi tek günü değil de bir kaç günü olanlar tabii daha farklı aktiviteler de ekleyebilir. Şehir dışındaki Outletlere gidebilir, Como gölünü görebilir, İsviçre'ye geçebilir ya da tren ile Venedik ya da Verona'yı görebilir.

Milano, bana göre aynı Paris gibi şehirdeki yapıları ile değil hayat tarzı ile öne çıkan bir şehir. Sokaklarda yürüyen tüm yerli halkın son derece şık giyinmesi, güzel kafeleri, akşamüstü saat 17:00-20:00 arası Aperitivo saatleri ile kendisine has bir şehir. Bizim şehri gezdiğimiz dönemde İzmir'in finalde kaybettiği Expo fuarının açılışı vardı. 01.05.2015 ile 31.12.2015 arası sürecek Expo sebebi ile şehirde bir canlılık ve farklılık umuyordum ama Expo sebebi ile hiçbir farklılığın ve değişimin olmadığını gördüm. Yerli halk Expo'yu umursamıyordu bile bence. Bir tek No Expo isimli yasa dışı bir organizasyon gece boyunca Milano sokaklarını ateşe veriyor, son model lüx araçları yakıp yıkıyorlardı, ilk gece üzerinde dumanı tüten son model bir BMW gördüğümüzde tedirgin olmadım desem yalan olur ama çok şükür bir vukuat yaşamadan tamamladık gezimizi

no-expo

 

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

9 Yorum

 1. Merhaba yazınızı çok beğendim Emeğinize sağlık bide Milano’da yeme içme maliyetleri nasıl
  Benim orda 3 saatim olsa bana öncelikli olarak nereleri gezmemi önerirsiniz
  Ben 2017 mart ayında milana gidiyorum ama sadece orda 3 saatim var ondan dolayı bana yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, orada 3 saatiniz varsa, Duomo’yu görüp oradan Galleri Vittorio Emmanuel’in içinden geçip, La Scala’dan yukarı doğru altın dörtgen olarak adlandırılan bölgeyi gezmenizi öneririm. Bu kısa vakitte Milano’nun temel görülecek yerlerini görmüş olursunuz. Ancak Duomo’nun içine giremezsiniz. Vaktiniz kalmaz.

   3 saatiniz varsa güzel bir pizzacı bulup kişi başı 20 EUR Civarında yemek yiyebilirsiniz, Eğer vaktim az daha ucuz bir yemek yiyeyim derseniz Duomo’nun karşısında Mc DOnalds var (yurt dışında yerel yemek varken pek tavsiye etmiyorum ancak vaktiniz dar olduğu için öneririm) hesaplı bir şeyler bulabilirsiniz.

   İyi gezmeler

 2. Merhabalar, peki outlet bölgesine hiç gittiniz mi? seravelle mesela? gerçekten ucuz mu normal mağazalarına göre, gitmeye değer mi ?

  1. Merhaba, Milano’da biz zaman darlığından gitmedik ama giden arkadaşlarımız vardı, memnun kalmışlardı. Fakat yurt dışında outlet lere giderken, onların gerçek outletler olduğunu ve sezon sonu elde kalan ürünleri sattıklarını bilerek gitmenizi öneririm,

 3. Merhaba cok guzel anlatmissiniz yakinda ben de gitmeyi dusunuyorum ailemle ve 9 aylik bebegimle . Otelinizin duoma’ya 10 dk mesafede oldugunu soylemissiniz hangi otel acaba? Fiyatlari uygun mudur? Bir de gezebilmek icin hangi araclar uygundur?

  1. Biz Milano’da Capitol Suites isimli bir apart otelde kaldık. İki odalı bir evdi aslında. Fiyatı çok uygun değildi. Bu sebeple Milano’da otel tavsiyesi olarak pek yazamadım. Ancak bizim bebeğimizle ilk yurt dışı deneyimimiz olduğu için merkeze yakın, güzel, temiz, büyük ve içinde mutfağı olan bir seçenek bakıyorduk. Bu isteklerimizi %80 oranında karşıladı.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *