Avrupa Faydalı Bilgiler Kos Slider Yunanistan

Kos'a Nasıl Gidilir

Oniki adalar sisteminin gözde adalarından birisi olan ve Türkiye'den her yıl pek çok ziyaretçi alan Kos (İstanköy) adasına en kolay Bodrum üzerinden gidiliyor. Kos'a Nasıl gidilir ? diye bir araştırma yaptığımda Rodos'a da sefer yapan Yeşil Marmaris ve Bodrum Express isimli şirketler ile karşılaştım. 

Öncelikle Kos Adasında bir havalimanı olsa da Türkiye'den doğrudan bir sefer yok. Atina'dan Aegian airlines başta olmak üzere pek çok uluslarası firma buraya uçuş düzenliyor. Ancak Türkiye'den Kos'a gitmenin en kolay yolu bu aktarmalar ile uğraşmak yerine Bodrum'a gelmek ve Bodrum'dan karşıya geçmek olsa gerek. 

Yeşil Marmaris ile Bodrum'dan Kos

yesil-marmaris-bodrum-kos

Yeşil Marmaris şirketi Bodrum'dan ve Turgutreis'den olmak üzere iki ayrı limandan Kos adasına karşılıklı olarak sefer düzenliyor. Seferler katamaran sınıfı hızlı tekneler ile yapılıyor. Bodrum'dan kalkan gemi 30 dk civarında Kos adasında olur iken Turgutreis'den kalkan gemi 20-25 dk içerisinde karşı tarafa geçmiş oluyor. 

YeşilMarmaris firmasının düzenlediği Bodrum-Kos seferleri (ağustos 2015 itibari ile) Pazartesi ve Çarşamba sabah 09:15'de tek sefer Bodrum'dan Salı-Perşembe-Cuma-Cumartesi Pazar ise sabah 09:15 akşam 17.00 olmak üzere iki sefer halinde yapılıyor. Karşılığında da Kos'dan Bodrum'a Pazartesi-Çarşamba Akşamüstü tek sefer 18:00'da ve diğer günler de sabah 10:15'de ve akşam 18:00'de olmak üzere iki sefer düzenleniyor. 

Turgutreis'den Kos'a ise yine Ağustos 2015 itibari ile her sabah 09:15'te tek sefer ve dönüşünde de her akşam 18:15'de Kos'dan tek sefer olarak yapılıyor. 

yesil-marmaris-tugutreis-kos

Bilet ücreti tek yön 18 EUR, aynı gün içinde dönüş 24 EUR ve açık dönüş 32 EUR (Rekabeti seviyorum, Marmaris-Rodos arasında Rakipsiz olan şirket açık bileti 60 EUR'lara kadar çıkarmış fiyat)

2015-07-10 17.18.35

Özellikle Kos limanında dönüş vaktinde hem Bodrum'a hem de Turgutreis'e çok yakın saatlerde iki gemi gittiği için bineceğiniz gemiye çok dikkat edin. Biletin üzerinde bineceğiniz geminin ismi yazar, buna bakın. Ben Yunanlı bir görevliye Bodrum hangi gemi diye sorduğumda beni yönlendirdiği geminin Turgutreis'e gittiğini ancak diğer gemi kalktıktan sonra öğrenmiş idim. Bu hatam bana Turgutreis'den Bodrum limanına 100 TL'lik bir taksi ücretine patlamıştı. 

Bodrum'dan gemi Bodrum Cruise Port veya "Bodrum Yolcu Limanı" olarak adlandırılan Halikarnas'ı biraz geçince büyük bir liman var oradan kalkıyor. Bodrum'a gelirken şehir merkezine girmeden yol ayrımı var, zaman kazanıyorsunuz. Turgutreis'ten ise D-Marin Limanından kalkıyor. 

Bodrum Cruise Port'ta otoparkın günlüğü 15 TL. 

Bodrum Express ile Bodrum'dan Kos

Kos-Bodrum-Expres-Lines

Bodrum Express firması ise seferlerini Bodrum Kalesindeki limandan ve Turgutreis'ten gerçekleştiriyor. Ayrıca Yeşil Marmaris'ten farklı olarak Haftada bir gün Cumartesleri Turgutreis'ten Kalymnos adasına da gidiyor. 

Bodrum Express haftanın her günü Bodrum Kale'den Kos Limanı'na 09:30'da kalkış ve Kos'dan Bodrum'a da 16:30 dönüş olmak üzere karşılıklı seferler düzenliyor. Seferler katamaran tipi bir gemiş ile değil daha yavaş bir tekne ile yapılıyor ve 1 saatten biraz fazla sürüyor. Ancak bu gemi tipinin bir avantajı olarak Yeşil Marmaris'ten farklı olarak araç ile de binilebiliyor. Araçsız giderseniz tek yön 17 EUR; aynı gün gidiş dönüş 19 EUR ve açık dönüş veya ileriki tarihli dönüş bileti 30 EUR. Motorsiklet 40 EUR, binek araç 75 EUR ve Jeep ve benzeri ise 100 EUR (Tek yön)

Hizir-Reis-Yolcu

Turgutreis'den Kos ise yine haftanın her günü sabah 09:30'da Turgutreis'ten ve 17:30'da Kos'tan karşılıklı olarak yapılıyor. Bilet ücretleri ise aynı.   

Bodrum Kale liman'da daha önce otopark sorunu vardı. Aracınız ile geldiğinizde yakınlarda otopark yoktu. Bu sorun yakın zamanda çözüldü mü bilmiyorum ? 

Ayrıca bir dipnot olarak belirtmek isterim, Kos Liman'ına iki defasında da indiğimde kapıda bekleyen taxi göremedim. Pek çok kişi elinde bavulları ile merkeze doğru yürüyordu. Gitmeden önce bu konuyu bir araştırmak ve fazla bagajınız varsa oteliniz ile görüşüp transfer talep etmenizi öneririm. Kos Limanı merkezden çok uzak değil, kısa bir yürüyüşle merkeze varılıyor ama sıcak ve yük ile bu yürüyüş zorlu olabilir. 

Kos Adası'na gitmek için vize gerekli mi ? Kos Adası için Kapıda Vize Uygulamas var mı ?

Bu sorunun cevabını genel olarak Yunan Adaları için Vize Gerekli mi ? yazımızda cevaplasak da, çok soru geldiği için burada bir daha tekrarlama gereği hissettim. 

Evet Kos adasına gitmek için diğer yunan adalarına olduğu gibi Vize uygulamasına tabi. Vizeyi Yunan konsolosluğundan standart bir Schengen vizesi prosedürü ile alabileceğiniz gibi geçerli bir Schengen vizeniz varsa bunu kullanarak da adaya girebilirsiniz.

Schengen vizeniz yok ise; Prosoderü gereği Schengen vizesi almakta zorlanıyorsanız veya yeterli vaktiniz yok ise; Yeşil Marmaris Tur firmasına gerekli evrakları 3 gün önceden göndermeniz koşulu ile adada kalacağınız süre boyunca geçerli vizeyi size alıyorlar. Ancak bu vize ücreti 70 EUR ve nerede ise standart Schengen evrakları talep ediliyor. 

Bu sebeple Kos'a gitmeyi düşünenler var ise; vakitleri ve imkanları varsa standart Schengen vizesi başvurusu yapmalarını öneririm. Çünkü kapı vizesi maliyet açısından daha uygun değil. 

Yeşil Pasaport sahiplerinden vize talep edilmemekte. 

   

 

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

2 Yorum

  1. Çok teşekkür ederim çok yararlı bilgiler vermişsiniz ben nirde kalınacak yerler için bilgi isteyebilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *