Avrupa Gezi Yazıları Kos Slider Yunanistan

Kos’ta Gezilecek Yerler

Bodrum’un tam karşısında yer alan ancak benim daha çok Marmaris’e benzettiğim Kos adasına 2012 Temmuz’unda bir kez ve 2015 Temmuzun’da da bir kez olmak üzere tam iki kez gitmişliğimiz vardır. Ancak her iki organizasyonda da temmuz ayı olmasına rağmen gezinin odak noktası gezmek ve gastronomik tatlar olduğu için Kos Adasın’da Gezilecek Yerler listemde maalesef plajlardan bahsedemeyeceğim. Bu yazı daha çok kültür gezisi odaklı olacak.

1.Gün Kos Adası Merkezi

Kos’a Bodrum ve Turgutreis’den kalkan gemiler ya sabah çok erken ya da akşamüstü 5 gibi kalkıyorlar. Bir önceki geceyi Bodrum’da geçirmedikten sonra sabah vapurunu yakalamak zor olduğu için tabii ki akşamüstü vapuru ile karşıya geçmek zorunda kaldık.

Yaklaşık 35-40 dk süren bir yolculuğun ardından Adaya varış, pasaport kontrolünü takiben otele yerleşme vs derken akşam olmuştu. Akşam bu saatte yapılacak en güzel şey, Adanın her tarafından fışkıran tarihi eserlerin arasından geçip çarşıyı ve limanı gezmek olacaktı ki biz de aynen bunu yaptık.

kos-demokritos-meydan

İlk olarak Demokrasi meydanına rotamızı çevirdik. Bu arada meydana çıkmadan önce karşımıza çıkan heybetli Bella Somra (Güzel Gölge) ağaçlarına da gözümüz takılmadı değil.

kos-bella-somra-agac

Meydana gelmeden önce modern çağ agorası olan bir baharatçı pasajından geçtik ve mis gibi baharat kokularına kendimizi kaptırmadan Meydandaki resmi binaları, kiliseleri ve camiyi inceledik.

kos-meydan

Adanın şu anda kamu binası olarak kullanılan binaları, İtalyan döneminden kalma ve Mussolini dönemi mimarisi ile yapılmış ve küçük balkon ve pencereleri ile Adanın genel konseptine uygun olmayan binalar, Adanın merkez kilisesi de hemen meydanın arkasında yer alıyor. Pazar günleri güzel bir ayine denk gelme şansınız var.

kos-camii-bar

Meydandaki cami ise halktan toplanan paralarla yapılmış sevimli bir mimariye sahip. Caminin altında yer alan Pub’ta bir gece bir şeyler içmek istediğimizde Ramazan ayı olması sebebi ile mi artık bilemiyorum, alkol olmadığını söylediler, Ama daha önce burada bira içenleri gördüğümü hatırlıyorum.

kos-camii

Meydandan geçip güzel bir yeşilliğin sakladığı tarihi bir kapıdan geçtiğinizde adanın eğlence merkezine yani barlar sokağına girmiş oluyorsunuz. Genelde İngiliz gürültücü turistlere yönelik bu barlarda, 25 yaş görünümlü 13-15 yaş arası ingilizler ile eğlenme şansına sahip olabilirsiniz.

kos-barlar-sokagi-giris

kos-barlar

Kos Adasının Limanı ve liman caddesi bana sürekli olarak Marmaris’i hatırlatır. Yol boyunca sıralı yatlar ve tur tekneleri, yolun sonunn bir çarşıya çıkması vs kendimi Marmaris’te hissettirir. Bu sebeple Kos adasının sahilinde dolaşmaktan büyük keyif alırım.

kos-liman

kos-liman-iki

2.Gün Türk Köyü, Asklepion- Kalymnos

Gezimizin ikinci gününde adanın içlerine doğru yol almaya başladık. önce bir Türk Köyünden geçip sabah kahvemizi ve özleyenler de Türk çayını içtiler. sonra devamla Hipokrat’ın hastanesi olan Asklepion’a doğru yol aldık.

kos-turk-koy

Hipokrat bildiğiniz üzere Tıbbın kurucu babası ve modern tedavi yöntemlerinin atası. Eski Yunan’da hastane olarak adlandırılan Asklepion’ların (Tıp Tanırısı Asklepios’tan gelir) en büyüğü tabii ki büyük hekim Hipokrat’ın yaşadığı adada olacaktı. İkincisi ise Bergama Antik kentinde.

kos-asklepion-ki

Maalesef çok büyük olmasına rağmen Kos Asklepionunda çok fazla eser ayakta kalamamış. Sadece oraya gidip işin mantığını çözebiliyorsunuz. Kat kat olan Asklepion’da her katı daha çok inanlar çıkmakta ve en üst katta tedavi olduklarına inanmaktadırlar. Hekimlerin gözetiminde önemli bir açlık ve susuzluk diyetine giren hastaların gece uykusuna tıbbın sembolü olan yılanın girdiği ve tedavi ettiği rivayet edilirmiş. Tedavinin daha çok hijyen, sağlıklı yaşam ve inançla götürüldüğü bu hastaneyi fazla bir yapı kalmasa da gelip görmekde fayda var.  Giriş 5 EUR. Ancak Bergama’daki Asklepion daha küçük olsa da özellikle tedavi tünellerinin hala daha ayakta olması ve daha çok eserin bulunması sebebi ile bence Kos’dan önce veya sonra Bergama Asklepionu da ziyaret edilmeli.

kos-asklepion-uc

Asklepion’dan sonra rotamızı adanın diğer ucundaki Mastichari limanına çevirdik. Aslında bembeyaz kumlardan oluşan bir plaja sahip olan bu bölgeye biz denize girmek için değil, Kalymnos’a gitmek için gelmiştik.

Buradan Kalmynos’a gidecekseniz gelen geminin büyüklüğü önemli. Gelen gemi büyük bir arabalı vapur ise dilediğiniz yer ve hatta dışarı oturun, manzaranın tadına bakın derim. Ancak bunun yerine hidrofil benzeri sürat teknesi muadili ufak bir şey gelmiş ise kesinlikle üst kata açığa oturmayın, indiğinizde denize düşmüş kadar ıslak olursunuz, tecrübe ile sabit 🙂

Kos-Kalymnos arası 30 dk kadar sürüyor.

Adanın girişinde tüm limanı ve adanın merkezindeki evleri görme şansınız oluyor ki zaten Kalymnos’ta gezilecek yerler de bundan ibaret.

Kalymnos

Limandan indiğimizde sahil yolunun bir ucundan diğerine kadar gidip gelip gezebileceğiniz çok fazla ekstrası olmayan ancak ikinci defa gittiğimde bana şirin gelen bir ada idi Kalymnos.

kalymnos-liman

Gemiden ilk indiğinizde Noel Baba (Santa Nikola) Kilisesini gezebilirsiniz. Noel Baba’dan dilenen dilekleri gördük ve Noel Baba ile ilgili hikayelerin duvar resimlerini inceledik.

kos-santa-nikola-iki

kalymnos-santa-nikola-kilisesi

Daha sonra otantik bir sünger dükkanına girdik. gerçekten de Kalymnos adası, Bodrum ile birlikte Halikarnas Balıkçısı’nın hikayelerinde de geçen gerçek sünger avcılarının adası imiş.

kalymnos-sungerci Sünger avcılığının popüler olduğu dönemde adanın nüfusu 15000’lere kadar çıkmışken sentetik süngerlerin piyasada dolaşması ile azalan sünger ticareti sebebi ile nüfus 5000’lere kadar gerilemiş. Şimdilerde Sünger işini de turistlere gösterecek kadar yapıyorlar. Ancak sahildeki ilk dükkanda süngerleri hala yeni kesilmiş ve ıslak olarak bulma şansınız var.

kalymnos-sungerci-iki

Adanın sahilinde gitgel 30 dk yürüyüş sonrasında Pantelis isimli bir İstanbul’lunun tavernasında balıklarımızı yedik ve sonra adanın tepesindeki Manastıra doğru yola çıktık.
kalymnos-evler 

Manastırın yolu berbattı. Taksiler 20 EUR’ya çıkıyormuş, paylaşacak birileri yoksa değmez. Biz özel Minübüslerle kişi başı 3 EUR civarında bir para ile gittik.

Manastırın manzarası muhteşemdi. Ege Denizi’nin güzelliği ile Kalymnos adasının şirinliğinin birleşmini bir şiir gibi seyretme imkanımız oldu.

kalymnos-manastir-manzara

kalymnos-manastir-ic

kalymnos-manastır

Manasıtırın içi de öyle çok cafcaflı değildi ama gezilir mi ? gelmişken tabii ki.

Kalymnos dönüşünde Kos limanın hemen yanında yer alan çok büyük olmayan ancak şemsiye ve şezlong ve kafe bakımından organize fakat çakıl bir plaja sahip Merkez Plajda serinlemeniz de mümkün.

kos-plaj

3.Gün Zia (Işık Köyü)

Temmuz 2012 yılındaki gezimizde 3.gün Kos’un merkezinde bir süre dolaşıp sonrasında Zia köyüne gitmiş ve manzaradan pek fazla bir şey anlamamıştık. 2015 gezimizde ise Kalymnos dönüşü akşam güneşin batışını izlemeye ve akşam yemeğine gitmiştik ve ben bu defa Zia’ya hayran kaldım.

kos-zia-gun-batimi

Benim önerim Kos adasında gündüz plajda ya da adanın merkezinde geçirilecek bir günden sonra akşam güneşin batışı saatlerinde Zia (Işık) köyünde olmak ve güneşin batışının ardından kuzu ya da oğlak etinden ibaret bir akşam ziyafeti çekmeniz olabilir.

Zia köyüne ulaşmak çok kolay değil. Aracınızla gidecekseniz İzmir’in şirincesi ya da Tire’nin kaplanına benzeyen bir yolda 20 dk kadar ormanın içinde gitmeniz gerekecek. Kos’un merkezinde de Zia’da gün batımı + Şampanya turları var, aracınız yoksa bu turlarla da gelmeniz mümkün. Ama turları önceden araştırın derim.

kos-zia-gun-batimi-iki

Biz güneşin batışı saatinde oradaydık ve Yunanistan’da nerede ise her adada bir ritüel haline gelen gün batımını izledik. Güneş, Denizin üzerinden batarken ufuktaki kızılıık göz alıcı idi. Bu saatten sonra Zia’nın merkezindeki dükkanlardan hediyelik alışverişi de yapmak mümkün.

Yazının girişinde de bahsettiğim gibi her iki ziyaretimiz de bir organizasyon ile olduğu için bağımsız gezemedik. Bu sebeple bir plaj da göremedik. İlk gittiğimde Merkez plajdan denize girdiğimi hatırlıyorum sonuncuda böyle bir fırsatım da olmadı. Ama Kos adasının merkezinin her noktasından fışkıran tarihi eserler, sevimli bir çarşı ve güzel bir limanı ile bir iki gün geçirilebilecek güzel bir ada olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

 

 

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

3 Yorum

  1. Zia' da gün batımı ne kadar hoş.boşuna Işık Köyü dememişler. Ben birkaç kere Kos Adasına gittim. Burayı bilmiyordum. Çok güzelmiş.
    Ayrıca emeğinize sağlık süper bir yazı olmuş.

    1. Teşekkürler Güzel Sözleriniz için
      Zia gun batımında büyüleyici bir nokta. Ama araçsız ve rehbersiz ulaşım kolay değil. Fakat bildiğim kadarı ile merkezden, gün batımında şampanya turları var. Bir daha gittiğinizde deneyebilirsiniz

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *