Almanya Avrupa Berlin Faydalı Bilgiler

Berlin’de Toplu Taşıma Nasıl İşliyor ?

Berlin’i baştan aşağıya sarmalayan, Metro (U-Bahn) –Tramvay ve Otobüsten oluşan ve iyi işleyen bir toplu taşıma sistemi var.  Toplu taşıma sistemi BVG isimli şirket işletiyor.
Toplu taşıma sisteminde alınan bilet tüm araçlarda geçerli. Ayrıca bir günlük bilet alıp tüm araçlarda kullanabiliyorsunuz.  Ancak Avrupa’nın pek çok şehrinde bulunan bölge uygulaması burada da mevcut. Gezilecek yerlerin çoğu AB bölgesi içinde olduğu için kısa süreli turistik amaçla gelenler AB bölgeleri için bilet alsalar yeterli olacaktır.
AB bölgesinde geçerli tek yön bilet 2,40 EUR. Ayrıca yine aynı bölgede geçerli günlük bilet ise 6,50 EUR. Bunların haricinde bir de 4’lü bilet alma imkanınız da var. 4’lü biletin fiyatı ise 8,5 EUR.
Biletler gişelerden veya bilet makinelerinden alınabiliyor. Bilet makinelerinde Türkçe’yi de görmek beni açıkçası şaşırttı.
Biletleri Otobüslerde Validasyon makinesine okutmak gerekli. Metro ve Tramvaylarda da girişte okuma işlemi zaten yapılıyor. Validasyon makinesine okutmamanın cezası 40-50 EUR civarında dikkat!
  • Berlin’de Gezilecek Yerlere Göz Atmak İçin Bu Yazıya Bakabilirsiniz
  • Berlin’de Kalacak İyi Bir Otel İçin ise bu yazıya bakabilirsiniz
  • Berlin’de Havaalanından Şehre Ulaşım için bu yazıyı okuyabilirsiniz

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

6 Yorum

  1. geçen yıl ubahn cezası yedim. 2-3 güne dönüş yapacağım için ödemeye gerek duymadım. fakat önümüzdeki yıl berline tekrar gitme ihtimalim var. ceza affa gelmiş midir veya üzerine zam gelmiş midir merak ediyorum. bunu öğrenebilceğim bir yer var mı?

  2. Tek bilet 2 saat her yöne geçerli. Günlük bilet ise 24 saat geçerli değil gece saat 12 de süresi bitiyor. 3 Günlük ve haftalık biletler var. Gittiğimde ilk gün akşam saat 7 de günlük bilet aldım. 24 Saat kullanırım dedim ama ertesi gün sabah yapılan kontrolde ceza kestiler. Almanca konuşamayan turist olduğumu gördüğü ve pasaportuma baktığı halde 40 euro ceza kesti. Utanç verici bir duruma düştüm. Akşam 7 de 6,5 euro verip bilet alan birinin bu işin acemisi olduğu açık ama dinlemedi. 6,5 Euro verip 2 defa metroya binip üstüne de 40 euro ceza yedim anlayacağınız. Anlattım ama dinlemeyince kredi kartımı uzatıp cezayı ödemek istedim bu defada cezayı ödeyebileceğim yerleri tarif etti. Ertesi gün tarif ettiği yere gittim ama orası da salı ve prş günleri öğleden sonra alıyormuş. Ben yarın ülkeme dönecem dedim ama ona da çözüm bulunamadı. Ödeyemeden döndüm. Umarım bir daha almanyadaki bir kongreye gitmem çünkü kötü anıyla ayrıldım.

  3. Merhaba. Öncelikle yazınız için teşekkür ederim, güzel ama bir hatanız var. S-Bahn banliyö trenlerinin adıdır, yani tramvay S-Bahn değil. İyi günler.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *