Avrupa Faydalı Bilgiler Midilli Yunanistan

Midilli'ye Nasıl Gidilir

Midilli Adası, tüm yunan adaları içerisinde en büyük ve en yeşil olan ada. Türkiye'nin pek çok kyı bölgesinden canlı olarak izlenen Midilli Adasına nasıl gidilir ?

Midilli Adası'na Ayvalık'tan kalkan feribotlar ile ulaşmak mümkün. Geçtiğimiz yıllarda Foça'dan feribotla Midilli'ye gitmek mümkündü. Ancak 2013 yılı yaptığım araştırmada böyle bir seçeneğe rastlayamadım.

Bu feribotlara az sayıda da olsa araç alınabiliyor. Ben bir yolculuğumda 3 tane araç alabildiklerini gördüm ve şaşırdım.

Haftanın Her Çarşamba-Perşembe günleri saat 17:00'da  Cumartesi günü ise 10:00'da Ayvalık'tan Midilli'ye saat 17:00'da Turyol firmasının feribotları gidiyor.  Perşembe ve Cuma günü 09:00'da Pazar günü de 17:00'da aynı firma Midilli'den Ayvalık'a yolcu taşıyor

Yaptığım son kontrolde; Turyol Firmasının seferlerinin değiştiğini gördüm. Haftanın Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri araçsız feribot varken, Pazartesi hariç her gün araçlı feribotlar çalışmaya başlamış. 01.10.2013 tarihine kadar bu tarife geçerli.

21.07.2015 tarihi itibari ile güncellenmiştir

21.07.2015 itibari ile Midilli planım ile ilgili yaptığım araştırmada tespit ettiğim üzere; Midilli'ye Ayvalık üzerinden giden üç firma var. Bunlardan bir tanesi Jaletur diğeri Turyol ve üçüncüsü de Jalem Tur. İlk ikisi haftanın her günü sabah 09:00 ve akşam 18:00 olmak üzere iki sefer yapıyor. Jalem Tur'un sitesinde yaptığım araştırmada ise firmanın Ayvalık'tan Perşembe hariç her sabah 09:00'da perşembe ise sabah 08:00'da gittiğini yine Perşembe günü 18:00'da bir seferinin daha olduğunu  Midlli'den ise perşembe hariç 18:00'da döndüklerini Perşembe ise sabah 09:15 ve akşam da 19:00'da seferlerinin olduğunu tespit ettim. 

Turyol firmasının feribotu Ayvalık'tan Midilli'ye sabah sadece yolcu akşam da yolcu ve araç taşıması yaparken, Midilli'den Ayvalık'a da sabah Yolcu ve Araç akşam da sadece yolcu taşıması yapıyor. İnternet siteleri üzerinden yaptığım araştırmada gidiş dönüş biletin 30 EUR olduğunu ve biletin İnternet üzerinden alınırsa 5 EUR indirimli olduğunu gördüm. 

Ayvalık-Midilli arasında sefer yapan Jaletur firması da 21.07.2015 itibari ile her gün sabah 09:00'da ve 18:00'da Ayvalık'tan ve Midilli'den karşılıklı seferler yapıyor. Jaletur'un Ayvalık'tan sabah giden gemisi araç taşıyabilirken akşam giden gemi sadece yolcu taşıması yapıyor ve Midilli'den kalkan gemilerin ise detay bilgisini bulamadım. Bilet ücreti kişi başı 30 EUR ancak İnternet üzerinden satılan gidiş dönüş bileti 75 TL 

Jalem Tur'un gemisi ise diğerlerinden farklı olarak katamaran sınıfında bir deniz otobüsü ve şirketin belirttiğine göre 45 dakikada varıyor. Ancak araç taşıyamıyor. Fiyatı ise diğerlerinden daha pahalı olarak 32 EUR (92 TL civarı)  olarak tespit edilmiş. İnternetten bilet alındığında da herhangi bir indirim yapılmıyo.

Turyol ve Jaletur'un  gemileri yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir yolculuk sonunda karşı tarafa ulaşabiliyorken Jalem Tur'un gemisi iddiaya göre 45 dakikada tamamlıyor yolculuğunu. Fiyat farkının sebebi de sanırım bu olsa gerek. Çünkü daha önce karşı tarafa vararak iki gemideki yolcuların önüne geçmiş oluyorsunuz Pasaport kontrolünde. 

Her üç firma da sabah ve akşam aynı saatlerde sefer yaparak birbirilerinin önünü kesiyor aslında. İzmir'den veya İstanbul'dan gelen bir kişinin sabah 9 vapurunu yakalaması ihtimali çok az. Bu sebeple aslında araya dönüşümlü olarak öğlen seferleri koysalar çok daha iyi olacak. Ancak benim anladığım ya yolcu hepsine de yetiyor ya da rekabet etmekten zevk alıyorlar. 

.

Ücreti kişibaşı tek yön 20 EUR gidiş dönüş ise 30 EUR. Özel araç 70 EUR, Jeep ise 100 EUR

 

Özellikle Pazar 17:00 dönüş seferinde gün batımına denk geldiğiniz için yolun tadı bir başka güzel oluyor.

Bununla birlikte Özellikle İzmir'den Midilli'ye gitmek isteyenlere benim değişik bir önerim olacak. Yunan feribot şirketi Blue Star ve Hellenic Seaways firmalarının her gün gece yarısı 01:00 ve sabah 05:30'da Sakız'dan Midilli'ye giden feribot seferleri var. Temmuz 2015 itibari ile baktığımda Blue Star firmasının Cuma,Cumartesi-Pazar günleri sabah 04:00 itibari ile Sakız'dan Midilli'ye gidişinin ve Midilli'den Sakız'a da sabah 09:00 itibari ile dönüşünün olduğunu gördüm. hellenic Seaways ise öğlen 16:00'da Sakız'dan kalkarken Akşam 20:00'da da Midilli'den hareket ediyor. Yol ortalama 3 saat sürüyor.  

Çeşme'den Sakız'a geçip, sakızda gece bir balık yiyip veya bir kaç gün zaman geçirip oradan Midilli'ye geçmek de kolay. Böylece bir taş ile iki yunan adası vurmuş olabilirsiniz.

Ayrıca Sakız ve Midilli'den kalkan feribotlar ile 8 saatlik yolculuk sonrasında Atina'ya da gemi yolu ile ulaşmak mümkün. Bu yolculuğun bedeli ise değişmekle birlikte 30 EUR ortalama tutuyor.

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

24 Yorum

  1. Merhaba Tuğba Hanım; Midilli ve diğer Yunan adalarının tümüne girerken Vize isteniyor. Çünkü; aslında siz Midilli'ye girerken Avrupa Birliği Schengen sınırlarına da girmiş oluyorsunuz. Yani Midilli'den bir feribotla sorgusuz sualsiz Atina'ya geçip oradan da İspanya-Portekiz'e kadar sınır kontrolü olmadan gidebilirsiniz. İşte bu nedenle maalesef Yunan adalarına girişte vize aranıyor. Ancak Kapıda vize denen bir uygulama var. Normal Schengen'den biraz daha ucuz ancak kısıtlı bir süre için veriliyor. Bunun için de önceden sizi götürecek gemi şirketine evraklarınızı ve pasaportunuzu vermeniz gerekli.

 1. peki hiç bir gemi şirketi ile gitmiyorsam yani kendi başıma turyolla gittigimizi düşünürsek ozaman kapıda direk pasaportumla vize alabiliyor muyum?

 2. Ben bu cümleyi tam olarak anlamadım. Anlatım bozukluğu var. "Haftanın Her Çarşamba-Perşembe günleri saat 17:00′da Cumartesi günü ise 10:00′da Ayvalık’tan Midilli’ye saat 17:00′da Turyol firmasının feribotları gidiyor. Perşembe ve Cuma günü 09:00′da Pazar günü de 17:00′da aynı firma Midilli’den Ayvalık’a yolcu taşıyor."

  1. Can Bey, Çarşamba ve Perşembe Günleri saat 17’de Cumartesi günü de sabah 10’da gidiyor. Haftanın diğer günlerinde gemi yok.

 3. Merhaba..Ayvaliktan Midilliye Cumartesi günü saat 10 da gittigimiz takdirde ayni aksam dönebiliyormuyuz?Yani günübirlik mümkünmü?

  1. Merhaba Zeliş Hanım yaz döneminde Cumartesi sabah 10:30'da Ayvalık'tan aynı gün akşamüstü 19:00'da Midilli'den feribot var. Ancak tek günlüğüne Midilli'den keyif alamazsınız. Feribotun durduğu yer adanın başkenti Mytilinni, Mytiilinni benim en son gittiğimde trafiğin ve gürültünün fazla olduğu bir yerdi. Bir gece zor geçirdik ve kendimizi adanın diğer kesimlerine attık

 4. Cok tesekkür ederim cevabiniz icin,,biz kismet olursa iki hafta sonra bir haftalik Ayvalik gezisi düsünüyoruz,eger imkan olursa günübirlikte Midilli yi görmek istiyorduk,ama sezondan sezona farkediyodur belki.. Ayrica siteniz harika,ilgi icin tekrar tesekkürler..

 5. 2014 sezonunda JALEM TUR ADO isimligemi acentası büyük bir yenilikle işe başlamıştır. ayvalık midilli ye haftanın her günü yolculuk süresi 35 dk Foca midilli haftada iki gün yolculuk süresi 45 dk Günü birlik seyahatlerde yolcuya diğer firmalara göre anaz 3 saat kazandırıyor VİP servis yapmaktadır. Ayvalıktan Focatan Midilliye seyahat etmek istiyenlere arzolunur.

 6. iyi günler.Midillini hangi bölgesinde kalmak avantajlıdır(arabasız gidenler için)? ve
  Özellikle görülmesi gereken yerler nerelerdir ve ulaşım durumunu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Nisan ayında

  1. Arabsız gidiyorsanız bence oradan araç kiralayın. Çünkü limanın bulunduğu Mytilini şehrini ben hiç sevmedim. Adeta keşmekeş içinde bir büyükşehir. Görülmesi gereken yerler için bir türlü oturup yazı yazamadım, Ancak Molyvos, Petra, Sigri, Kalloni, Plomari gibi adanın diğer tarafında yer alan şehirler güzel, Özellikle Molyvos'u önerebilirim

  1. mytilana village hotel çok güzel özellikle sahili boş oluyor tamamen size aitmiş gibi limandan ise yanlış hatırlamıyorsam 10 euro tutması lazım otelin

 7. selamlar biz arkdasımla kurban bayramını 24 eylul antalya cıkışlı 27 eylul dönüşlü yunan adalarına gitmek istiyoruz acaba kimden bilgi alabılırız

 8. Merabalar Temmuz ayında 3 gece Plomari'de kalmayı planlıyoruz. Araç kiralamayı düşünüyoruz ama adada araç kiraladığınız zaman uluslararası ehliyete ihtiyaç olmuyor mu? Yeşil pasaport için vize gerekmiyor anladığım kadarıyla peki önceden bir yere bildirim yapılması gerekiyor mu?
  Birde bebekle gideceğiz acaba adanın hastane vs durumu nedir?

 9. Merhaba;
  Turyola kapı vizesi için ilgili belgeleri yollayarak başvurdum ancak vizenin çıkıp çıkmadığı vs. gibi bir dönüş olmayacağını midilli ye geçildiğinde pasaport kontrolünden sonra vize verileceği söylendi, bir aksilik çıkma ihtimali var mıdır acaba? Buradan sadece pasaportum ve kimliğimle geçmem yeterli olacak mı?

  1. Eğer verdiğiniz evraklar eksik değilse ve daha önce Schengen ülkelerinin birinde herhangi bir problem yaşamadı iseniz kapı vizesi veriliyor. Yolculuğa başlamadan 3-4 gün önce gönderiyorsunuz pasaportunuzu ve yolculuk başında size iade ediyorlar.

 10. peki passaport konturrollerini normal polisler esliginde mi yapiliyor yoksa gemi acentasimii yapiyor bunu ??? bunun la ilgili her hangi bir bilginiz varmi

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *