Avrupa Gezi Yazıları Kars Türkiye

Kars’ı Kar’da Gezelim

2012-2013 kış sezonunun belki de en soğuk günlerinde Kars’a iş amaçlı olarak gitmiştim. Kars’a gideceğimi duyanların bile içi buz kesmişken ben İzmir’den Sun Express’in direk uçağı ile Kars’a doğru yola çıktım.

Sun Express Kış sezonunda İzmir’den haftanın her cuma ve pazartesi günü doğrudan Kars’a uçuyor. Aslında burada amaç İzmirli’lerin daha çok Çeşme ve Alaçatı için kullandıkları uzun hafta sonu keyfini Kars Sarıkamış’ta kar keyfine dönüştürmek.

Aslına bakarsanız İzmir’den hafta sonu Kayak tatiline daha kolay bir şekilde ulaşmak da zor gözüküyor. Çünkü uçak saatler göz önüne alındığında seferlerin çok uygun olduğunu görüyoruz.

Sun Express’in Cuma sabah 08:30’da uçağımız Kars’a doğru yolculuğuna başladı. . Yol boyunca özellikle Ankara’nın doğusuna geçtiğimizde aşağıdaki kar manzalaralı ile geçen harika bir yolculuktan sonra kalktı. 10:30 gibi Kars Havaalanına iniş yaptım

Uçak kapısı açıldığında içeri giren soğukla Kars ile tanışmamız gerçekleşti.

Kars Havalanı tek pisti olan çok küçük bir alan. Şehre yaklaşık 4-5 km mesafesi var. Kars Havaalanına uçan THY, Anadolu Jet ve SunExpress firmalarının şehir merkezine, Sarıkamış’a ve Iğdır’a giden özel yolcu servisleri var.

Ancak elinizde çok sayıda bavul varsa taksiler 20 TL’ye şehir merkezine gidiyor. Fakat taksileri önceden ayarlamakta fayda var. Çünkü havaalanındaki taksi sayısı yalnızca 10. İki uçak indiğinde karlı havalarda uzun süre taksi beklemek zorunda kalabilirsiniz.

İş amaçlı olarak geldiğim Kars’ta bir gece kaldım. Geceyi şehir merkezinde güzel bir otelde geçirdim. Büyükkale otel ile ilgili gözlemlerimi okuyabilirsiniz. İlk gün adliyedeki işlerim öğlen 3 gibi bittikten sonra yöresel Kars yemekleri ile geçirdiğim öğlen yemeğinin ardından otele yerleştim. Ufak bir dinlenmeden sonra çıkmaya karar vererek otelden ayrılmamla otele geri dönmem bir oldu. Tabi Türkiye’nin en doğusunda yer alan Kars’ta kış aylarında 4:30’dan sonra hava kararıp gece oluyor ve ısı bir anda -20’lere doğru serbest düşüşe geçiyordu. Otel görevlilerinin de uyarısı ile yemek peşinde damdan atlarken donan kedilere benzememek için otelimde kalmak zorunda kaldım.
Ertesi gün erkenden uyanıp kendiimi Kars Caddelerine attım.

Kars Defterdarlığı

İlk istikamet Baltık Mimarisi’nin en güzel örneklerinin bulunduğu Ordu Caddesiydi. Kars’ın Rusya Yönetiminde kaldığı yıllarda Çar Petro’nun II.Alexander’ın önem verdiği yerlerden birisi de Kars’mış. Kars’a en önemli mimarları getirerek güzel binalar inşa ettirmiş. Şimdilerde o binalar İl Sağlık Müdürlüğü, Defterdarlık gibi devlet kurumları olarak kullanılıyor. Kesinlikle görülmesi gereken bir bölge.

 
Kars İl Sağlık Müdürlüğü
 
Kars Valiliği
 

Kars Merkezi oldukça küçük. Merkez caddeleri Ordu Caddesi, Faik Bey Caddesi, Atatürk Caddesi, Halit Paşa Caddeleri. Bu caddeleri gezdiğinizde Kars Merkezinide gezmiş olursunuz. Kars’a kış aylarında giderseniz çok güzel Kar Manzaraları ile karşılaşırsınız.

Kars Kalesi, şehrin hemen yanıbaşında yer alan bir tepenin üzerinde yer alıyor Surları gerçekten iyi korunmuş bir kale. Çıkanların söylediğine bakılırsa gerçekten de güzel bir Kars Ovas manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Ancak hava karlı olduğu için taksiciye çok ısrar etsem de beni delilikle suçlayıp kaleye çıkartmadı.  Kale de başka bahara kaldı.

Kars’ın en önemli figürlerinden birisi de Gazi AhmetMuhtar Paşa. Bir dönem Osmanlı Sadrazamlığı da yapan Ahmet Muhtar Paşa, 93 harbi sırasında savaşan efsane komutanlardan birisiymiş. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Ahmet Muhtar Paşa’nın karargah olarak kullandığı 19. yüzyılda yapılmış olan konağı restore ederek bir müze haline getirilmiş. Müze içerisinde Osmanlı-Rus Savaşları ile ilgili askeri malzemeler, savaş planları, haritalar ve fotoğraflar bulunmakta. Bu müzenin girişine Ahmet Muhtar Paşa’nın bir büstü yapılmışt Karlı havalarda da çok güzel gözüken bu müzenin içini maalesef görme fırsatını bulamadım.

Kars’ta çok kısa bir süre kalabildiğim için yeteri kadar gezemedim. Aklımda Ani Harabalerini görebilmeyi, Çıldır gölüne kadar gidip kıyısında balık yemeyi, Sarıkamış’a gidip kayak yapmayı sonraki gidişlerime bırakıp Türk Hava Yolları’nın uçağı ile dönüş yaptım.

Kars’ta neler yenir?
Kars’ta nerede kalabilirsiniz
Kars’tan ne alınır ?

pek yakında gelecek

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

8 Yorum

  1. iş gezisi ne güzel bir geziye dönüşmüş:)karlı kars ayrı bir güzelmiş gerçekten. Resimlerin hepsi çok güzel.ben asıl bir sonraki yazıyı merak ediyorum malum adım gezenyer olunca yeme kısmı daha çok ilgimi çekiyor:) sevgilerle pınar

  2. Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Kars'ta yediğim Kaz Eti ve diğer yöresel yemekler ile ilgili yazıyı kısa sürede bitireceğim. Emin olun resimleri görünce daha da ilginizi çekelecektir 🙂

  3. merhaba, bu aralar Kars aklıma düştü, hani haftasonu bir kaçamak yapmak güzel olur düşüncesiyle uçak bileti araştırmasına girdim:)yalnız hangi ayda gitmek iyi olur, ekim veya kasım acaba hava şartları nasıl oralarda, bir fikir alabilir miyim?sevgilerle pınar

  4. Yazıdaki fotoğrafları müthiş bir kar fırtınasının ardından gittiğim zamanda çekmiştim. Yani aslında Kars bence en güzel Kar fırtınasından sonra güzel. Kar şehre ayrı bir hava katıyor. Ancak şimdiden bilet almak inanın çok zor. özellikle Kasım aylarında Kar yağışları başlar. Ayrıca günler de kısalır. Eğer fırtınadan sonraya denk getirirseniz süper olur. Ancak tam da yoğun kar yağışına denk gelirseniz çok zorlanırsınız. Ben Ocak ayında gittim ve gece dışarında havanın -23 derece olduğunu gördüm. Akşam üstü 5 gibi dışarı çıkmamla içeri girmem bir oldu. Kısaca; Kars biraz şans işi. ben haftaya bir daha Kars'a gideceğim. Doğal olarak Kar yağışsız halini de göreceğim. O zaman size daha kolay cevap verebilirim.Eren

  5. İyi güzel yazmışsınız da Kars’ın Rus yönetiminde kaldığı dönemle Petro’nun ne alakası var ? ? Siz Kars ne zaman Rus yönetimine girdi biliyor musunuz ? 93 harbinden sonra yani 1878 yılında.I.Petro (bizden başka ona deli diyen var mı acaba) 18.yy da yaşadı,yani o dönemle uzaktan yakından alakası yok.Bir de yazdığınız şeylerin tarihi doğruluğunu kontrol etseniz,değil mi ?

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *