Avrupa Doğu Karadeniz Gezi Yazıları Türkiye

Doğu Anadolu'dan Doğu Karadeniz'e Gezilecek Yerler I- Erzurum ve Kars

 
 
 Hatuniye Medresesi-Erzurum

  Hatuniye Medresesi-Erzurum

Doğu Anadolu'dan Doğu Karadeniz'e Gezilecek Yerler ve Yaylalar isimli gezimizin ilk günü Doğu Anadolu'dan başlıyor. Uçağımız İzmir'den tan vaktinde kalkan uçağımız Erzurum'a indiğinde Doğu Anadolu'dan Doğu Karadeniz'e bir hafta sürecek programımızdaki ilk gezilecek yerlerimizi gezmeye hazırdık.

1. Gün Erzurum ve Kars

– ERZURUM

Tur programının bizi cezbeden bir yönü 50 kişilik otobüsler yerine 12 kişilik küçük bir ekiple gerçekleşecek olması ve Doğu Anadolu'yu da işin içine katmış olmasaydı. Bu programla Başlangıç noktamız Erzurum.

İzmir'den Sun Express'in direk uçağı ile Erzurum Havalimanına vardık. Uçak İzmir'de kapıları kapattığında sabah 6'da hava 25-30 derece arasındaydı. Erzurum'da kapı açıldığında uçağın içine giren serinlik bize aslında nereye geldiğimizi baştan anlattı. 1800 m rakımdaki Erzurum'da hava 11 derece idi.

Çifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese

Erzurum'da gezilecek yerlerde ilk durağımız Çifte Minareli Mederese ve Üç Kümbetler oldu. Çifte Minareli Medrese maalesef tadilatta olduğu için çok fazla bir şey göremedik. Ancak içinde bir tane de Selçuklu Bey'inin mezarının bulunduğu Üç Kümbetler orjinal Selçuklu mimarisinin güzel bir örneğini gösterdi. Ama Hava hala soğuk. Ağustos ayında üşümeye alışık olmayan biz İzmir'li kafile hemen otobüsümüze binip bir sonraki durağımıza yola çıktık.

Üç Kümbetler

Üç Kümbetler

Çok da fazla uzağa gitmeden Hatuniye Medresesi'ni bulduk. Hatuniye Medresesi Erzurum'da beni etkileyen tek yerdi diyebilirim. Orjinal bir dış mimariye sahip yapının içi müze olarak hizmet veriyor. Giriş 3 TL ama verdiğiniz paraya değiyor. Medresenin dış mimarisi ve özellikle minaresi beni kendine hayran bıraktı.

Hatuniye Medresesi
Hatuniye Medresesi
 

    

erzurum-tashanİlk hevesimiz geçtiği anda gözümüz yiyecek ve içecek aramaya başladı. Ancak Erzurum'a Ramazan ayında gitmemek lazımmış. Bunu öğrendim. Seferi olup olmamızın bir önemi olmadan sabah kahvaltı yapacak veya bir şeyler içeçek hiç bir yer bulamadık. Dahası sokakta bir şeyler yiyip içtiğimizin görülmemesi gerektiği yönünde çok ciddi bir mahalle baskısı ile karşılaştık.  21. YY Türkiye'sinde karşımızda olanlara saygı göstermemiz gerekli diyerek çok kızdık. Ama yapacak bir şey yok.

Biz de rotamızı Erzurum Müzesi'ne kırdık. Müzenin içinde Erzurum'da fosili bulunan Mamut'a ait bir kaç kemik parçası ve Erzurum için önemi büyük obsidyen taşları dikkate değerdi.

Erzurum'dan ayrılmadan önce Erzurum'a kadar gideriz de oltu taşı görmeden olmayız diyerek şehrin Oltu Taşı satan dükkanlarının bulunduğu Taş Han'a gittik. Aslında Kanuni'nin meşhur Damadı Rüstem Paşa tarafından yaptırılan bu han şimdilerde çarşı olarak kullanılıyormuş. Burada bir kaç alışverişten sonra ver elini KARS

KARS

Erzurum ile Kars arasında çok fazla bir mesafe yokmuş Yaklaşık iki saatlik bir yolculuk sonunda Kars'a vardık. Yol üstünde Sarıkamış'a uğrayıp yemek molası versek de ne Sarıkamış'ın kendisi ne de yemek yediğimiz yerin dikkate alınacak bir tarafı olmadığı için burada anlatmaya gerek görmüyorum. Bir tek adı Baltacı Mehmet Paşa ile anılan Rus Çariçesi Katerina'nın bir süre av köşkü olarak kullandığı bir ev var. Av köşkünü de zaten uzaktan görebiliyoruz. Merkeze uzak olmadığı için belki bir bakmaya değer diye gitmiştik.

Katerina-av-kosku

Katerina'nın Av Köşkü

Kars'a daha önceden Ocak ayında bir defa iş için gelmiştim. Geldiğimde kar yağışı yeni durmuş ve güneş açmıştı. Kars'ta gezilecek yerlerde muhteşem manzaralar yakaladım ve resimler çekmiştim. Kars karlar altında iken beni çok etkilemişti. Bir de Kaz eti yeme şansına sahip olmuştum ki o günden beri Kaz Kaz diye sayıklar oldum.

Ancak Ağustos ayındaki Kars beni o kadar çok etkilemedi. Karlar kalktıktan sonra normal bir Anadoluşehri kalmış geriye, Karın büyüsü gitmiş. Kaz mevsimi de geçtiği ve rehberlerimizin yaz mevsiminde sakın kaz yemeyin eti güzel olmaz uyarıları ile Kaz hayallerim de kursağımda kaldı.

Kars-Fethiye-Camii

Fethiye Camii

Ancak bu defa daha önce gidemediğim Kars Müzesine gidip 1921 yılında Ruslar tarafından Kazım Karabekir'e hediye edilen vagonu gördüm, Fethiye Camisi'nin önünde fotoğraf çekme fırsatına sahip oldum.

karz-kazim-karabekir-vagonu
Kazım Karabekir Vagonu İç Çalışma Odası

Yine de Kars'ı görmek isteyenlere Kars'a kışın gelmelerini, şehir merkezinde bir kaç tur atıp Sarıkamış'a kayak tesislerine gitmelerini, Kaz Evin'den güzel kaz yemelerini ve mutlaka gravyer peyni almalarını öneririm. Kars'ı Karda Gezelim Yazısında Kars ile ilgili daha detaylı anılarım var.

2. Gün ANİ HARABELERİ- BOĞATEPE KÖYÜ- ŞAVŞAT

İkinci gün Kars'tan ayrılıp Ani Harabelerini gezip oradan Şaşvat Üzerinden Karadeniz'e girmeyi hedeflemiştik.

Rotamızdaki ilk durağımız Ani Harabeleri

– ANİ HARABELERİ

Kış ayında Kars'a geldiğim için Ani Harabelerine gidememiştim. Zaten tek başına da gidilecek bir yer değilmiş iyi ki gitmemişim. Ancak bu defa rehber eşliğinde Ani Harabelerini gezme şansımız oldu. Ermenistan Krallığı'nın başkenti olan Ani şehri İpekyolu Ticaretinin Anadoluya giriş kapılarından birisi iken İstanbul ile yarışırmış. En ihtişamlı döneminde 200.000 nufüsa sahip şehir, ipek Yolu ticaretinin son bulması bir bir anda terkedilivermiş.

Ani-harabeleri-fethiye-katedrali
Fethiye Katedrali

2004 yılına kadar sınır bölgesinde olduğu için geziye kapalı bu antik şehir yeni yeni açılmaya başlamış.

Ani-harabeleri-tigran-honets

Tigran Honets Kilisesi

İçindeki antik Ermeni kiliseleri, Fethiye Katedarali ve Anadolu'nun ilk camisi ile rehber eşliğinde gezilecek güzel bir yer Ani Şehri.

Ani-harabeleri-manucehr

Manucehr Camii

Bir de tam karşınızda Ermenistan sınırının olması da kente bir ilginç hava veriyor.

Ani Harabelerinden çıktıtan sonra Ardahan Göle yolu üzerinden devam ettiğimizde 10-15 km sonra sol tarafta Boğatepe Köyü var.

BOĞATEPE KÖYÜ- PEYNİRCİLİK MÜZESİ

Anadolu'da gravyer peyniri üretiminin başladığı yer olan bu köy şimdilerde Türkiye'deki sayılı gravyer ustalarını barındırıyor. Köyün içindeki peynir müzesinde Gravyer peynirciliğinin tarihi ile Kaşar ve Gravyer üretiminin aşamalarını görebiliyoruz.

bogatepe-koyu-peynir-muzesi

Boğatepe Köyü Peynircilik Müzesi

Yine köyde Kaşar ve gravyer üretim atölyelerini gezme fırsatını bulduk ve ilk elden peynirlerimizi aldık.

bogatepe-koyu-peynir-atolyesi

Boğatepe Köyü Gravyer Atolyesi

Boğatepe Köyü, uluslarası destekler alarak kendini peynirciliğe adayan bir köy. Köyün ileri gelenlerinin vizyonu ve üstlerine aldıkları misyon ile ileride pek çok yerde adını duyacağımızdan eminr olarak köyden ayrıldık.

ŞAVŞAT KARAGÖL

Artvin'e doğru yolumuza devam ederken bizi bir sürpriz bekliyordu. Rehberimiz Cenk Hoca, programda olmayan bir şekilde Şavşat Milli Parkının içinde yer alan Şavşat Karagöl'üne bizi götürdü.

artvin-savsat-karagol

Şavşat Karagöl

Oldukça bozuk bir yoldan aşağıya 45 dk süren bir yolculukla inmemize rağmen karşımıza çıkan görüntü enfesti.

Yemyeşil Çam ormanın altında kalan Volkanik bir göl olan kara göl, ağaçların rengini almıştı. Sanırım burası için çok fazla laf söylemeye gerek yok. Resimler kafi gelir.

artvin-savsat-karagol-2

Şavşat Karagöl

Karagöl'den kendimizi zorla aldıktan sonra aartık günü tamamlamak için Artvin'e gitmenin zamanı geldi. Virajlı bir yolda 1,5 saat ilerledikten sonra kendimizi odalarımıza atıp günün yorgunluğunu çıkarmaya başladık.

Yarın Macahel var…!!!

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

4 Yorum

  1. R: Thank you for hte links on Armenia, I was unaware of those two evtnes. And as for Azerbaijan, you’re correct, it has a short window of time to develop and modernize itself before its energy revenue begins to fade. This is also the time at which analysts worry a new war over Karabagh may begin.

  2. Bi yerde Ermenistan krallığı diye yazarsınız be, Acaba tarih okumadınızmı. Tarihte ermenistan krallığı denen bi şeymi olmuş ki, böyle yazarsınız.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *