Avrupa Doğu Karadeniz Gezi Yazıları Türkiye

Doğu Anadolu'dan Doğu Karadeniz'e; II- Macahel Bölgesi ve Maral Şelalesi

macahel-camili

Ebruli Tur’un gittiğimiz Karadeniz Turunu diğer Karadeniz turlarından farklı kılan kuşkusuz Macahel bölgesi idi. Macahel Bölgesi Artvin’in Borçka ilçesine bağlı dağlarda konuşlanmış, Camili, Efeler, Düzenli, Uğurlu, Kayalar ve Maral Köylerinden oluşan bir bölge. Macahel Bölgesi aynı zamanda zengin bitki ve canlı ceşitliliği sebebi ile Biyosfer Rezerv Alanı ilan edilmiş. Ayrıca Macahel Avrupa ve Asya’nın tek ılıman iklim Yağmur Ormanlarına ev sahipliği yaparak turun yıldızı haline gelmiş durumda. Neyse Macahel ile ilgili anlatacak daha çok şey var. Biz turumuza geri dönelim.

3.gün Borçka Karagöl, Macahel-Efeler Köyü

 

– Borçka Karagöl

Borcka-karagol

Artvin’den sabah ayrıldığımızda Rotamız ilk olarak Borçka ilçesindeki Karagöl oldu. Artvin şehir merkezinden 1,5-2 saatlik bir yolculuk sonrasında Borçka ilçesine vardık. Borçka’da hiç vakit kaybetmeden tabelaları takip ederek Karagöl’e direksiyon kırdık. Karagöl’ün berbat bir yolu var. Önceki yılların aksine bu yıl yola taş döşenmiş ve genişletilmiş. Ancak yine de dar ve virajlı bir yol. Bir süre sonra taş döşenmiş alan bittiğinde bildiğiniz patika ile karşılaşıyoruz. Karşıdan gelen bir araç olursa o zaman tam şenlik. İki araç yan yana geçemiyor. İşin özü buraya yolu bilen iyi bir şoförle gelmek lazım.

Borcka-karagol-ulasim

Bu kadar eziyetli bir yoldan geçtikten sonra bizi bekleyen ödül ise muhteşem.

Borcka-karagol-dolasma

Borçka Karagöl; bir gün önce gördüğümüz Şafşat Karagöl gibi bir krater gölü. Yine suyu siyah olduğu için etrafını çevreleyen koyu ormanın kendine bahşettiği yeşilin her tonunu üstünden bize yansıtıyor.

Borcka-karagol-manzara

Gölün etrafında tam bir tur attık. Gölün etrafı çamur ve balçık olsa da 1 saat süren bu zahmetli yolculukta kendimi güzel manzaların karşısından alamadım. Bol bol fotoğraf çektim.

Macahel- Efeler Köyü

macahel-efeler-koyu

Rehberimiz bizi Borçka Karagöl’den zorlula toplamayı başardıktan sonra rotamız iki gece kalacağımız Macahel Bölgesi’ndeki Efeler Köyü oldu. Karagöl’den Camili köyüne doğru giden yolda Camili köyüne vardıktan sonra Efeler Köyü ayrımı var. Bilmeyen birisi birisinin bahçesine giden bir patika yol zanneder bu yolu, ben ilk bakışta öyle zannetim ama biz 20 kişilik Wolksvagen bir minübüs ile yola daldık.

45 dakika yoğun dalgalı bir denizdeymiş gibi sallanarak geçen fena bir yolculuk sonrasında Efeler Köyü’ndeki Dedaena isimli pansiyonumuza ulaştık. Pansiyon dediğimiz aslında ahşaptan bir köy evi. 6 odası bir evde, 6 odası başka bir evde. Ancak civardaki pansiyonların aksine her odanın birbirinden bağımsız tuvalet ve banyosu var.

macahel-efeler-koyu-dedaena-pansiyon-gorunum

Dedaena (Gürcü dilinde Anadil demekmiş) Pansiyonun sahibi Fehmi Bey çok cana yakın bir karadenizli. Bizimle tüm konaklamamız boyunca yakından ilgilendi. Aile işletmesi olan bu tesiste ailesinin hazırladığı Gürcü Yemeklerini bolca tüketme şansına sahip olduk.

macahel-efeler-koyu-dedaena-pansiyon-oda

Camili Köyü’nde adı en çok duyulan TEMA Pansiyon’un yatakhane mantığındaki odalarındansa bu şirin pansiyonu tercih ederim.

Odanın balkonundan muhteşem bir vadi manzarası ise bizim büyük ödülümüz.

4. Gün Macahel- Maral Şelalesi

Tertemiz ve Yemyeşil bir vadide uyumamızın etkisi ile sabah erkenden saat çalmadan uyandık. Bugün tüm gezimizin en çok merak ettiğim yeri olan Maral Şelalesine gideceğiz.

macahel-maral-selalesi

Maral Şelalesine gitmek için önce Efeler Köyü’nden araç ile Merkez Camili Köyüne inmek ve oradan Maral Köyü’ne geçmek lazımmış. Bir gün önce zorlukla çıktığımız yoldan aynı zorlukla indikten sonra tekrar aynı zorlukla Maral Şelalesinin yolunu tuttuk. Maral Şelalesi Camili Köyünden 7 km uzaklıkta. Ancak Biz bu 7 Km”nin 6 Km’sini tam bir saatte araçla geçtikten sonra son 1 km’yi yürümek zorunda kaldık

macahel-maral-selalesi-ulasim

Yöre halkının Yeryüzündeki Cennet olarak adlandırdığı bu şelaleye ulaşmak için adeta Dante’nin İlahi Komedya’sındaki gibi önce cehennemden geçmek gerekliymiş.

macahel-maral-selalesi-ulasim-yol

Trekkingçiler için kolay ancak turistler için zor olan bu yürüyüş sonrasında önce bir seyir terasına çıkıp Türkiye’nin en yüksekten akan (30 m) bu şelaleyi seyrine doyamadık.

macahel-maral-selalesi-manzara

Yemyeşil bir orman alanının ortasından kayaların üstünden çağlayarak akan bu su harikası verdiği huzur ve huşu ile gerçekten de Yeryüzündeki Cennet ismine layık bir yer. Resimlerde gördüğüm Tayland manzaraları aslında tam da karşımızda duruyor. Ama burası Tayland değil, Karadeniz.

Yolculuk başında bu şelalenin suyunda yüzmeye kararlı olan arkadaşlarımız 30 M’lik dik inişe aldırmayarak aşağıya kadar inip zor şartlarda üstlerini değiştirdikten sonra suya kendilerine bıraktıklar. Ben ise Güzele Bakmanın yeterli olduğu anlayışında olduğum için bu güzel manzaraya elimde sıcak ve taze çayımla seyre doyamadım.

macahel-maral-selalesi-yuzme

Maral Şelalesinden dönüşümüz tabii biraz geç oldu. Bu arada Maral Köyün’de bir köy evine misafir olup yerel yemekleri bir köy evinde yeme şansına da sahip olduk. Gerçi bir taze fasülye ve bulgur pilavı ile mısırunu helvasına 20’er TL bayıldık. Ama olsun, bu yemeğin fikri bile bize yetti.

macahel-koy-evi-yemek

Akşam yine tilki misali kürkçü dükkanımız olan Dedaena Pansiyona dönüş ve Gürcü Mutfağından akşam yemeğimiz ve Gürcü şarapları ile mayışarak odamıza gidişimiz…

Yarın Bulut Şelelasi ve Çamlıhemşin Ayder Yaylası’nın bir üstündeki Gobaca Yaylası

Gezinin 1. Bölümü için Doğu Anadolu’dan Doğu Karadeniz’e Gezilecek Yerler 1- Kars-Erzurum isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

6 Yorum

  1. Doğu Karadeniz ve Macahel bölgesi Karadeniz turları içerisinde görmeyi en çok istediğim yerler arasıdna. Karadeniz'de gezilecek güzel yaylaların çoğu Doğu tarafında Artvin bölgesinde bulunuyor. Özellikle Macahel Doğu Karadeniz'de gezilecek yerlerin başındaErsin Odabaşı

  2. Öncelikle paylaştığınız bilgiler ve fotoğraflar için teşekkür ederim. Lakin bu cümlelere yönelik bir eleştiri yapmak isterim.
    "Maral Şelalesi Camili Köyünden 7 km uzaklıkta. Ancak Biz bu 7 Km”nin 6 Km’sini tam bir saatte araçla geçtikten sonra son 1 km’yi yürümek zorunda kaldık"
    Doğa harikası olan bir noktaya herhalde otobüs tam önüne kadar gitmez değil mi? 1 km de yürünsün bir zahmet. Hatta 7 km yürünmesi gerekirdi aslında. Doğayı anlamak, doğayı sevmek 7 km'lik yolu yürüyerek gitmekle olur. Eğer hekes şelalenin dibini kadar arabasıyla gidecekse oranın ne özelliği kalır? Saygılarımla. Ahmet Akay. Innsbruck/Avusturya

  3. Karadeniz Kamp Alanları – Yemyeşil Yaylalar…
    Karadeniz turları ayrıca kamp etkinlikleri de düzenliyor. Her sene ilkbahar ve yaz aylarında üniversitelerin ve liselerin kamp toplulukları tarafından ziyaret edilen Karadeniz kamp alanları, ayrıca turlarla gelen ziyaretçilerini de ağırlıyor.

  4. Ben oncelikle çok tşk ediyorum benim gurubun en küçük u 60 yasindaydi bu sepeple baska bir sefer diyorum tekrar tsk

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *