Asya Gezi Yazıları Rusya Slider St. Petersburg

St Petersburg'da Beyaz Gecelerde Gezilecek Yerler

Uzun zamandır aklımızda olan ancak hem iklim şartlarının soğukluğu hem de İngilizcenin çok geçerli bir dil olmaması St Petersburg'dan hep uzak tutmuştu bizi. Ancak İnternet'te St Petersburg'da gezilecek yerler şeklinde yaptığım araştırmalarda karşıma çıkan "Sıçramış Kan" Kilisesi, Hermitage Müzesi, Nevsky Caddesi ile sürekli aklımızda yer edinen bir yerdi St Petersburg. Beyaz geceleri bir kaç yıl önce hemen hemen aynı dönemde yaptığımız Riga gezisi ile deneyimlemiştik. Gecenin 11-12'sine kadar süren aydınlık ilk önceleri sizi biraz afallatıyor belki ama alıştığınızda gecenin hiç gelmemesi insana biraz da huzur ve güven veriyor. Biz de hem St Petersburg'da gezilecek yerlerin çekiciliği hem de beyaz geceleri bir daha yaşama adına gözü kararttık ve bebeğimiz Mert Deniz'le yapacağımız ilk uzun metraj yurt dışı turumuz için St Petersburg'u gezmeye karar verdik. 

Gezi dönüşünde St Petersburg ile ilgili aklımda kalan izlenim, St Petersburg'un 18.yüzyılın Dubai'si olduğuydu. St Petersburg'un hikayesini bilir misiniz bilmiyorum, Bizim Deli, Rusların Büyük olarak adlandırdığı Çar Petro; ailesinin de katliama kurban gitmesinin etkisi ile hükmetmeye başladığında Rusya'nın başkentini Moskova'dan başka bir yere taşımaya karar vermiş. Moskova'da iyi hatıraları yokmuş ne de olsa, O dönemde Yükselen İtalyan ve Fransız mimarisinin etkisi ile yüzlerce adadan oluşan bomboş alanın üzerine bu büyüleyici şehri kurmuş. bir nevi çölde bir hiçten varolan Dubai giibi St Petersburg da denizin üzerindeki bir hiçilikten var olmuş. Bu sebeple de bir çok adanın köprülerle birbirine bağlanması sebebi ile St Petersburg Kuzeyin Venedik'i olarak adlandırılıyor. 

Ancak benim izlenimin Venedik'ten, Paris'ten, Roma'dan farklı olarak bu şehir yapay bir şehir. Aynı Dubai gibi. Büyük caddeler, Büyük yapılar ama soğuk Ruslar'ın yılın büyük bir bölümünü kapalı evlerinde geçirmelerinin de etkisi ile şehirde bizi etkileyecek bir yaşam tarzı göremedim. Bu nedenle St Petersburg bize güzel binaların, güzel insanların olduğu ruhsuz bir şehir gibi geldi. Ama bu bizim fikrimiz tabii. Belki de ilk defa küçük bebeğimizle uzun bir yurt dışı gezisine çıkmanın verdiği de etkisi var bu düşüncede bilemem.   

2015-06-10 15.51.46

St Petersburg'da Gezilecek Yerler ve Önerdiğimiz Gezi Programı

THY'nin milleri ile gezimizi yaptığımzı için Cumartesi'den Perşembe gününe kadar süren ilginç bir zamanlamayı tercih ettik. St Petersburg'a varışımız Cumartesi akşam üstü olacağı ve ilk gezi günümüzün Pazar günü olacağını düşünerek Pazar günü pek çok yerin kapalı olduğunu düşünüp ilk günümüzde Büyük Petro'nun yazlık sarayı olan Peterhof'u görmeye karar vermiştik.  Pazartesi şehri gezip, Salı Günü Hermitage müzesine girip, Çarşama cilayı atacaktık. 

Ancak Haziran ayının başında karşılaştığımız soğuk kutup rüzgarları ve fırtına maalesef programımız alt üst etmişti. Peterhoff'a giden vapur seferleri iptal edilmişti. Bu yüzden programda yer değişiklikleri yaptık. Ancak ben size buradan kendi yaptığımız değil, Ancak deneyimlerimize göre yapılabilecek programı önereceğim. 

YAZININ DEVAMI 2.SAYFADA

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

Bir Yorum

  1. TEŞEKKÜR EDERİM , SON DERCE FAYDALI BİLGİLER ÖĞRENDİM, DAHA ÇOK YER GEZMENİ DİLERİM, ÇÜNKÜ AYDINLANIYORUM

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *