Asya Faydalı Bilgiler Hong Kong

6- Hong Kong Toplu Taşıma; Metro-Tramvay ve Octopus Card

Hong Kong’da toplu taşıma sisteminin ana aktörü olan trenleri ve metroyu MTR isimli bir firma işletiyor. MTR; Airport Express ile metro hatlarını işletirken, Otobüsler Citybus isimli bir firma ve tramvay da Hong Kong Tramways isimli başka bir firma tarafından işletiliyor.

Hong Kong adası ile Kowloon yarım adasını denizden bağlayan feribotlar Star Ferry isimli bir şirket tarafından işletilirken Victoria Tepesine çıkan tramvay da Peak isimli başka bir şirket tarafından işletiliyor.

Bu kadar çok sistem varken kafanız karışmasın çünkü güzel bir haberim var, Victoria Peak tramvayı hariç Hong Kong’daki tüm toplu taşıma araçlarında Octopus Card isimli toplu taşıma kartı geçiyor. Bu sayede ancak tek bir kart ile bir çok noktada geçişinizi sağlayabiliyorsunuz.

1- Hong Kong Octopus Kart Nedir ? Nereden Satın Alınır ? Octopus Card Nerelerde Geçer ?

Hong Kong’da toplu taşıma sistemini anlatmaya başlamadan önce Hong Kong Toplu taşıma sisteminin can damarı Octopus Card’dan bahsetmek gerekir.  Çünkü  bir tek Victoria Peak hariç hemen hemen Hong Kong’daki tüm toplu taşıma sistemlerinde geçerli bu kart.

Bizim gibi turistlerin kullanabileceği Octopus Card’ı Havaalanındaki Airport Express bankosundan satın almak mümkün. İçine 50 HK Doları depozito doldurup üzerini ilk olarak 100 HK Doları ile dolduruyorlar. İlk olarak 150 HKD ‘ye mal oluyor.

Depozitonun avantajı kartta bakiye olmasa bile 43 Dolara kadar size ilave bir hak tanıyor. bu sayede makinelerde takılmıyorsunuz.

Depozitoyu yine havaalanındaki Airport Express bankosundan iade alabiliyorsunuz. İade sırasında 7 HKD işletme giderini kesiyorlar. Ancak Hong Kong Havaalanındaki restoranların çoğunda bu kart geçtiği için biz depozito iadesi ile uğraşmadık, kartın içinde bakiye yeterli olmamasına rağmen içindeki depozitoyu da kullanıp restoranda ödeme yaptık. Fakat dikkat edin, bir kere depozito kullanıldığında içinde yeterli depozito bakiyesi varsa bile yeniden doldurmadan kart kendisini kullandırtmıyor.

Örneğin kartın içinde 10 Dolar var. Siz 30 dolarlık bir alışveriş yaptınız ve -20 doları depozitodan yediniz. Sonra kartı doldurmadan 23 dolarlık bir alışveriş daha yapamıyorsunuz. Fakat 10 dolar varken, 53 dolarlık tek bir alışveriş yapmanız mümkün. Bu noktaya dikkat ederseniz iade ile uğraşmanıza gerek kalmaz, kart da size anı olarak kalır.

Octopus Kart toplu taşımalarda, Hong Kong’daki çeşitli süpermarketlerde ve İçecek otomat makinelerinde ve bizim gördüğümüz kadarı ile Havaalanındaki restoranların bazılarında kullanılabiliyor.

Kartı gideceğiniz metroya girerken bir kez okutup bir de çıkartırken okutuyorsunuz, ona göre hesap yapıp içinden bakiyeyi düşürüyor.

Octopus Card’a tüm istasyonlardaki makinelerden yükleme yapılabiliyor.Octopus Cardın kullamı ile ilgili benim çekimim değil ancak bu videoyu izleyip fikir sahibi olabilirsiniz.

Hiç biletle uğraşmadan doğrudan bu karttan edinip seyahatinizin keyfine varabilirsiniz.

2- Hong Kong Metrosu

Hong Kong’da düzgün işleyen temiz ve sade bir metro sistemi var. Bir turist olarak gerçi Hong Kong Metrosunu çok sık kullanmanıza gerek kalmayabilir. Oteliniz Kowloon yarımadasında ise Hong Kong adasına gitmek için veya ters istikamette hızlı ve serin bir seyahat için metro tercih edilebilir.

Hong Kong adasında Hong Kong ve Centraal istasyonları ana istasyonlar. İstasyonlar birbirlerine çok yakın . Hong Kong istasyonundan havaalanı treni ile Lantau adası (Big Buddha ve teleferik) ve Disneyland için kullanacağınız Tung Chung hatları kalkıyor. Centraal istasyonundan ise Kowloon yarım adasına giden kırmızı Tsuen Wan hattı kalkıyor.

Kowloon yarım adasında ise Nathan road üzerindeki Tsim Sha Tsui ve Mong Kok önemli duraklar. Fakat bu istasyonlardan sadece kırmızı Tsuen Wan hattı geçiyor. Bir de Airport Express ve Tung Chung hatları üzerindeki Kowloon durağı var. Ancak bu Kowloon durağından Nathan Road’a gitmek kolay gözükmüyor.

Bilet fiyatları kullandığınız hattın adına ve katettiğiniz mesafeye göre değişiyor. Örneğin kırmızı hatta Hong Kong adasındaki Central istasyonundan Nathan Road’daki Mong Kok istasyonuna gidiş için 13,5 HK Doları, yine Hong Kong istasyonundan Lantau adasındaki teleferik için Tung Chung’a gitmek için 28,5 HK doları ödemek gerek.

Biletleri de istasyonlardaki makinelerden alabiliyorsunuz. Tekli bilet alacaksanız bindiğiniz istasyonun adı, ineceğiniz istasyonun adı ve bindiğiniz hattı bilerek bir tabloya bakıp o bedelli bir bilet almanız gerek.

Metro duraklarında yönlendirme tabelaları ingilizce ve gayet anlaşılır nitelikte.

Genelde gideceğiniz önemli noktanın adını bulup hangi çıkıştan (Örneğin E2, D1 vs) çıkacağınızı bulduktan sonra tabelaları takip edip ilerliyorsunuz.

Tabloya http://www.mtr.com.hk/archive/en/tickets/single_journey_fare201611.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

Ancak bence bunlara hiç girmeden Octopus Card ile otomatik olarak bu işlemleri yapabilirsiniz.

3- Hong Kong Tramvayı

Hong Kong’daki toplu taşıma sistemine dahil olan ve yine MTR tarafından işletilen ve sadece Hong Kong adasında Doğu-batı yönünde faaliyet gösteren modern görünümlü bir ilkel tramvay sistemi var.

Eğer Hong Kong adasında kalacaksanız çok kez kullanacağınız bu tramvayı, Kowloon’da kalacaklar özellikle Victoria Peak tepesine çıkan tramvay istasyonuna giden tramvaya ulaşmak için kullanacaklardır.

Tramvaylar iki katlı ancak hiç de kullanıcı dostu değil. Tramvaya arka kapıdan biniyorsunuz ve ön kapıdan inerken ödeme yapıyorsunuz. Octopus kart geçiyor. Nakit ödeme yapmak isterseniz tam ücreti vermeniz lazım. Para üstü ödemiyorlar.

Bilet ücreti sabit 2.30 HK Doları. Bindiğiniz veya indiğiniz durak önemli değil. Tek ücret alıyorlar. 4 günlük pas kart almak isterseniz 34 HK doları ödüyorsunuz.

Tramvaylar çok eski. İstiklaldeki nostalji tramvayının iki katlısını düşünün ve oldukça yavaş işliyor. Klima sistemi yok ve çoğunda hangi durağa geldiğinize dair bir anons da yok. Biraz el yordamı ve çokça google maps ile çözüyorsunuz ineceğiniz durağı.

Gerçi Tramvay duraklarında rotayı gösteren tabelalar da var. Ancak biraz karışık.

İlk başta trafiğin de sağdan işliyor olması sebebi ile hangi yöne gideceğiniz tramvayı bulmakta ve nereden bineceğinizi kavramakta zorlanıyorsunuz. Ama bir iki seferden sonra alışılıyor.

Tramvaya bavullarla binmek ise tam bir işkence.

Ama maalesef Hong Kong adasında kalacaksanız bu tramvaya muhtaçsınız. Çünkü en başta oteliniz Airport Express treninin son durağı olan Hong Kong istasyonuna yakın değilse muhtemelen bu tramvay ile ulaşacaksınız.

4- Hong Kong Otobüsleri- City Bus

Hong Kong’daki metro ve tramvay ağı sebebi ile otobüslerle pek işimiz olmadı.

Bir tek Citygate outlet’ten havaalanına geçerken otobüs kullandık.

Ancak Hong Kong havaalanından şehir merkezine süreyi dert etmeksizin ucuz yollu gelmek isteyenler de otobüsleri kullanabilir.

Otobüslere ön kapıdan biniyorsunuz. Octopus Card geçiyor. Sabit ücret var.

Genelde çift katlı otobüsler işliyor.

#gezinafiyetle

Gezgin Avukat

Eren Evren

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *