Avrupa Bosna Hersek Gezi Yazıları Saraybosna Slider

Saraybosna'da Gezilecek Yerler

Saraybosna Gezisi benim için bir doğumgünü hediyesiydi aslında, Piyangodan çıkmış gibi bir şeydi. Gezilecek tüm yerleri ince ince hesaplayıp, karşılaştırmalar yapan ve en doğru yere en doğru zamanda gitmek için çaba harcayan bir kontrol delisi gezgin olarak uzun zamandan sonra ilk defa ailemizde nereye gideceğimize karar veren ben olmamıştım. Çok şaşırtıcı bir şeydi benim için, Bol gezili geçen 2015 yılında en son Dubai’den döndükten sonra Yüksel, uzunca bir süre hiçbir yere gitmek istemediğini kesin bir şekilde beyan etmiş ve  bende  program yapmayı düşündürecek bir hal dahi bırakmamıştı. Fakat Bosna’ya giden gezgin bir dostumuzun, oradaki yemekleri, ortamı vs anlatırken çok derinden iç geçirdim sanırım ki, doğum günümde Saraybosna uçak bileti ile sürpriz yaptı bana. Gezi sürpriz olduğu için aslında Saraybosna’da gezilecek yerleri çok da araştırmadım, okuduğum bir kaç yazıda zaten Saraybosna’nın küçük bir yer olduğunu da okuyunca enteresan bir şekilde işi akışına bıraktım.

70’lerin sonu 80’lerin başı kuşağı olan yaşıtlarım ve benim için Yugoslavya’nın parçalanma süreci sanırım en travmatik savaşlardan birisidir. Daha yeni ergen olduğumuz dönemlerde, televizyonlarda yayınlanan katliamlar, soykırım haberleri, sınır tanımayan aclar hepimizin içinde bir yara olmuştur. İşte Balkanlar’a giderken aklımda bu sorular vardı. O zaman aklım almıyordu belki savaşın ne olduğunu, neden yapıldığını ancak Balkanlar’a gitmeden önce bir okumak araştırmak lazımdı savaşın sebeplerini. Aksi takdirde Bosna’da herkesin Boşnak müslüman olduğunu zannedip, Sırplara sallayıp puan alacağım derken ölümcül br gaf yapma ihtimali ile karşılaşabilirdik. Gerçi en iyisi, Balkanları gezerken savaş hakkında jeopolitika konuşmamak. Acıları anladığınızı söyleyen ve belirten bir kaç söz ya da jest yeterli. Çünkü birgün önce kapı komşusu olan iki Yugoslavın, ertesi gün birbirini boğazlamasını anlamak hiç de kolay değil

Hakkımızda Eren Evren

Eren Evren, İzmir ve İstanbul'da serbest avukatlık yapmakta ve bir avukatlık ofisini yönetmektedir. Boş zamanlarında gezi yazıları okumakta ve uçak bileti fırsatlarını kovalamaktadır. Bulduğu her fırsatı yurt dışında gezerek değerlendirmektedir.

Web Site Facebook Twitter Instagram Google Plus YouTube

3 Yorum

  1. İlk yurtdışı çıkışımı yaptığım ülkeydi Bosna, Saraybosna-Mostar gerçekten etkileyici ama en derinden beni etkileyen Bosna’da savaç zamanı kazılan tünel olmuştu. Mutlaka gidilmesi gereken bir yer diye düşünüyorum.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz asla paylaşılmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *